NLP w balerinkach

Helion, Sensus
2016-03-07
2016-03-07
poradniki rozwój osobisty nlp

NLP w balerinkach czyli jak szybko, łatwo i przyjemnie stać się szczęśliwą kobietą, to nowa pozycja wydawnictwa Helion skierowana do kobiet, które poszukują szczęścia. Autorka książki jest kobietą, Agnieszka Ornatowska, która stara się spojrzeć na problem szczęścia z perspektywy kobiety. Myślą przewodnią książki jest przemiana kobiety z osoby zestresowanej, nerwowej, zamartwiającej się opiniami innych i ich oczekiwaniami, którą autorka opisuje, jako kobietę chodzącą „w szpilkach” w osobę działającą w swoim rytmie, na luzie, z prawdziwym uśmiechem na ustach która stara się elegancko i swobodnie wyrażać swoje myśli- czyli kobietę chodzącą „w balerinkach”. Wykorzystanie tych dwóch rodzajów obuwia w sposób sytuacyjny jest genialne, pozwala każdej kobiecie w różnym wieku utożsamiać się z bohaterkami książki i odczuwać to, co ma na myśli autorka.
Książka podzielona jest na kilka części. W pierwszej oprócz wstępu o sugestywnym tytule: Zatrzymaj się. Dlaczego warto przeczytać te książkę? jest także krótka część teoretyczna opisująca, czym tak naprawdę jest NLP i jak mózg, umysł oraz emocje wpływają nam twoje życie. Kolejne części to rozdziały, w których autorka uczy jak zdjąć szpilki i pozbyć się negatywnych emocji, zachęca nas do założenia balerinek, czyli wzmocnienia pozytywnych emocji. W tej części dowiadujemy się jak pozbyć się nawyków negatywnych, jak je rozpoznawać i z nimi walczyć oraz zostajemy przekonani, że mamy zasoby, które należy wykorzystać do budowania swojej siły i pozytywnych emocji a ważnymi uczuciami, które nam w tym pomogą jest wdzięczność i miłość. Rozdział trzeci, to kilka technik, które pozwolą nam przyjąć postawę pozytywną i jak zapewnia autorka, stosując je będziemy mogli przejść tanecznym krokiem przez życie, czyli nauczymy się, jak z wdziękiem i skutecznie przekonywać innych. W ostatnim rozdziale możemy się dowiedzieć jak znaleźć swoje szczęście we wszystkich wymiarach życia. Jako podsumowanie autorka proponuje zastosowanie techniki myślenia przez pryzmat przekonań pozytywnych, z których trzy są najważniejsze: być kochanym (bezwarunkowo przez Wszechświat),być wolnym od lęku i obaw oraz…
dla tego ostatniego elementu warto sięgnąć po tę książkę…
Milej lektury!
Ocena:9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Co założyć: balerinki czy szpilki? Co jest lepsze: wygoda czy elegancja? Zapewne wiele kobiet chociaż raz w życiu stanęła przed tego typu wyborem. Dobór obuwia na co dzień ma ogromne znaczenie, bo przecież zależy nam na ładnym, estetycznym wyglądzie. Zależnie od okoliczności wybieramy, to co nam najbardziej pasuje. Jednak, gdy przeniesiemy się w strefę mentalną, okaże się, że sytuacja nie przedstawia się już w tak oczywisty sposób. Niby mamy możliwość wyboru tego, co dla nas najlepsze, mamy wszelkie predyspozycje do tego, by nasze życie było wypełnione szczęściem, a jednak okazuje się, że odkładamy balerinki na bok i zakładamy niewygodne szpilki, których już nie potrafimy zdjąć. Biegamy w nich do pracy, do sklepu, na spotkanie ze znajomymi, po dzieci do szkoły, sprzątamy w nich, jeździmy na urlop, a nawet śpimy. Z czasem zaczynają nas uwierać mocno, a noszenie ich staje się w końcu bardzo nieprzyjemne. Oczywiście chcemy je zrzucić, ale okazuje się, że jest to dla nas zbyt trudne, i tak sobie w nich wciąż chodzimy, nie mając pojęcia, co z tym fantem dalej zrobić. Agnieszka Ornatowska przybywa nam z pomocą i podsuwa kilka ciekawych i prostych porad, by zmienić znienawidzone obuwie na coś znacznie wygodniejszego.

Co się kryje za tajemniczym skrótem NLP? Otóż jest to programowanie neurolingwistyczne, czyli "zestaw technik, które pozwalają zarządzać swoimi myślami i emocjami oraz wpływać na innych" (s. 11). Pozwalają one w dość niecodzienny sposób spojrzeć na wszelkie problemy, a przede wszystkim na emocje, którymi kierujemy się w swoim życiu. Autorka stara się nam pokazać, że w każdej sytuacji można zobaczyć coś pozytywnego, a droga do szczęścia nie musi być wcale wyboista, pełna wyrzeczeń i trudnych do realizacji zadań. Wręcz przeciwnie! Proponuje nam bardzo proste, niewymagające ćwiczenia, które mają jednak w sobie wielką moc. Czasem wystarczy... uniesienie do góry kącików ust na dłuższą chwilę, by poczuć się nieco lepiej. Tyle tylko wystarczy, by po naszym organizmie zaczęły krążyć endorfiny :) Jakim cudem? Ano takim, że "mózg nie reaguje na powstałą emocję, tylko na wyraz Twojej twarzy" (s. 52).

Dzięki temu poradnikowi dowiesz się również jak m.in. zmieniać swoje myśli, przestać słuchać wewnętrznego krytyka, radzić sobie z lękiem czy przestać żyć pod presją obowiązków. Dowiesz się również, jakie korzyści płyną z przyjaźni z własną podświadomością. Jeśli chcesz zrzucić szpilki, czyli przestać się stresować, denerwować, martwić się o wszystko i wszystkich, przejmować się zanadto opiniami innych i zacząć żyć na luzie i na własnych warunkach, ta książka powinna Ci w tym pomóc. Bardzo dobrą stroną tego poradnika jest to, że raczej skupia się na odwracaniu uwagi od nieprzyjemnych emocji, pracowaniu z nimi w nietypowy sposób, niż na ich wypieraniu, co na dłuższą metę może przynieść katastrofalne skutki. "NLP w balerinkach" to swego rodzaju pierwsza pomoc w sytuacjach, w których nie wiesz, co zrobić, by znaleźć w sobie wewnętrzny spokój.

"Pozwól sobie rozkoszować się każdą chwilą, kiedy przestajesz czuć napięcie - zauważaj takie chwile i celebruj - tak jak moment zdjęcia szpilek po długim dniu. Bo to jest Twój pierwszy krok do życia, w którym będziesz czuła się dobrze, jak tylko zechcesz" (s.24).

Polecam wszystkim kobietom, bez wyjątku.

Recenzja na blogu: nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Na rynku wydawniczym jest sporo książek, które zachęcają nas do zmiany swojego życia. Duża część z nich zawiera powtarzające się slogany, które tak naprawdę trudno wcielić w życie. Ale są też takie tytuły jak np. „NLP w balerinkach, czyli jak szybko, łatwo i przyjemnie stać się szczęśliwą kobietą”, które w praktyczny sposób podchodzą do sprawy :-) Bo jak się okazuje, opierając się na technikach NLP i stosując je na co dzień, możemy osiągnąć więcej niż nam się wydaje.

A czym w ogóle jest NLP? To tzw. programowane neurolingwistyczne, które jest sztuką komunikacji z samym sobą i innymi. Nazwa została wymyślona przez Johna Grindera i Richarda Bandlera, aby podkreślić powiązanie między procesami neurologicznymi, językiem i wzorcem zachowań, którymi ludzie się kierują.

A jaki wpływ NLP może mieć na codzienne życie? Otóż spory, jeśli tylko zechcemy :-) Książka o której dzisiaj piszę skierowana jest do kobiet, które mają dość stresu, szpilek i sztywnych uniformów (i nie mam tu na myśli dosłownego znaczenia). Tak jak buty można zmienić na wygodne balerinki, tak samo można odmienić swój los. Ale przejdźmy do konkretów :-)

Każdy człowiek tworzy sobie wewnętrzną „mapę” rzeczywistości. Jest ona naszym punktem odniesienia, sumą przeżyć i doświadczeń. Nie jest ona jednak obiektywna. Sztuką jest dotarcie do map innych ludzi i akceptowanie rzeczywistości. Za pomocą technik NLP możemy zrozumieć pewne procesy i dostosować je do swojego życia. Poniżej wypiszę kilka ciekawych wątków, o których możecie przeczytać w książce i przy których znajdują się praktyczne rady, co do ich zastosowania:

- to, o czym myślimy wpływa na nasze emocje i ciało

- pozbycie się wszystkich negatywnych emocji, spojrzenie na świat z odpowiedniej perspektywy, odsuwanie myśli czy pożegnanie się z wewnętrznym krytykiem pomoże w pozytywnym nastawieniu

- to, co stoi na przeszkodzie do naszego szczęścia to lęk, porównywanie się do innych i wpływ otoczenia

- siła śmiechu i korzyści z ruchu są nieocenione

- przyjaźń z naszą podświadomością jest naprawdę możliwa i bardzo przydatna

- kontakt z innymi i „sposoby” na dopasowanie się do rozmówcy zaskoczą nie jedną osobę

- moc skojarzeń czy prawo przyciągania to bardzo ciekawe tematy

- bardzo interesujący jest rozdział o półkulach mózgu i ich aktywowaniu zwłaszcza w momentach złości (bardzo praktyczne wskazówki)

Te i kilka innych tematów zostały w bardzo ciekawy sposób opisane w książce i w każdy rozdziale znajdziemy praktyczne wskazówki. Przy okazji dowiemy się wiele na temat funkcjonowania naszego mózgu i przekonamy się, że szczęście to stan umysłu. I takiego pozytywnego stanu Wam życzę ;-)

Recenzja na blogu: nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Pełna recenzja książki na stronie:

Kończąc czytać poradnik Agnieszki Ornatowskiej „NLP w balerinkach, czyli jak szybko, łatwo i przyjemnie stać się szczęśliwą kobietą” nie mogłam się doczekać chwili, kiedy będę mogła go wreszcie zrecenzować. Uważam, że tak świetną książkę powinna przeczytać każda kobieta, jak najszybciej, nawet jeśli jest szczęśliwa, kilka dodatkowych technik jak pozytywnie patrzeć na świat, siebie na pewno się przyda.

Tajemniczy skrót NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne to, według samej autorki:
„Sztuka komunikacji z samym sobą i z innymi, a bardziej praktycznie: zestaw technik, które pozwolą zarządzać swoimi myślami i emocjami oraz wpływać na innych”.
Książka zaczyna się od bardzo krótkiego wstępu teoretycznego, który jest niezbędny do zrozumienia tematu i zorientowania, o co chodzi i z czym mamy do czynienia. Dowiadujemy się w nim jak mózg, umysł i emocje wpływają na nasze życie. Autorka radzi czytelnikom, aby zaprzyjaźnić się ze swoją podświadomością, wręcz pokochać ją z całego serca. Zwraca nam uwagę, żebyśmy pamiętały, że jesteśmy jedyne, cudowne i niepowtarzalne.

Pełna recenzja książki na stronie:

W trakcie czytania wydaje się, że droga do szczęścia to bułka z masłem :) Żeby tylko praktyka była taka prosta... Ale warto choć spróbować. W końcu chodzi o nasze własne szczęście!

• NLP
  • Rozwojowe
  • K. Poradniki
  • Książka
  • Przeczytane 2019
  • G. Posiadam

Dodaj cytat z książki NLP w balerinkach