Do wolności od negatywności, czyli jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię

Okładka książki Do wolności od negatywności, czyli jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię Agnieszka Ornatowska
Agnieszka Ornatowska Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2020-11-10
2020-11-10

Okładka książki A może nie ma się czego bać? Jak zamienić lęk w ciekawość Dagny Kurdwanowska, Leszek Mellibruda
A może nie ma ... Dagny Kurdwanowska,...
Okładka książki Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie by zadbać o innych Urszula Dąbrowska, Rafał Ohme
Spa dla umysłu... Urszula Dąbrowska,&...
Okładka książki Getting Things Done dla nastolatków. Jak ogarnąć wiele spraw i zyskać mnóstwo czasu David Allen, Mark Wallace, Mike Williams
Getting Things... David Allen, Mark W...
Okładka książki Oszczędzanie pieniędzy Kinga Kosecka, Mateusz Sawicki, Łukasz Tomys
Oszczędzanie p... Kinga Kosecka, Mate...

Fajny krótki poradnik jak poradzić sobie z emocjami. Bardziej dla osób, które dopiero zaczynają taką tematykę, jednak uważam, że każy znajdzie tam coś dla siebie.

Krótka i przyjemna książka. Autorka dla aplikacji empikGo sama czyta swoją książkę. Kobieta ta,a bardzo przyjemną i delikatną barwę głosu. Pani Agnieszka Ornatowska zadała sobie trud napisania kilku przykładów tego jak odciąć się od negatywnych osób, emocji, co stosować, co pomoże, co przywoła pozytywne emocje, słowa, myśli. Trochę o magii, trochę o nauce, trochę o psychologii. Polecam :)

"Do wolności od negatywności czyli jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię" to na pozór cienka książeczka. Jednak już po przeczytaniu wstępu można poczuć, że każda następna strona będzie mieć dużą wartość dla naszego umysłu i postrzegania zależności. Czytając ten poradnik, czułam się trochę jak na wykładach z psychologii, tylko tutaj wiedza została bardziej skondensowana i przejrzyście przedstawiona.
Jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię, by poczuć wolność i pozbyć się negatywnych myśli?
Autorka książki opisuje mechanizm przyciągania dobrych i złych myśli oraz tłumaczy jak wpływają na nas nasze nastawienie i emocje. W rozdziale pierwszym Agnieszka Ornatowska opisuje techniki, które mają pomóc uwolnić negatywne myśli i energię, zmienić emocje na lepsze. Każda z technik jest opisana w taki sposób, by móc na bieżąco testować je na sobie. Dzięki temu można zaobserwować własne reakcje i zmiany zachodzące w samopoczuciu, koncepcjach i nastawieniu.
Czym jest lęk i jak z nim walczyć?
Lęk jest emocją, która pojawia się w wyniku myślenia o pewnych zdarzeniach, jakie mogą się wydarzyć, a nad którymi nie będziemy mieli kontroli.

Najczęściej boimy się sytuacji, jakie MOGĄ się wydarzyć, choć wcale się nie wydarzyły. Czasem jednak trzymamy w sobie niemiłe zdarzenia, które wywołały w nas taką traumę, że czujemy lęk przed ponownym ich przeżyciem. Im gorsze scenariusze podpowiada nam umysł, tym większy staje się lęk.

Agnieszka Ornatowska w swojej książce "Do wolności od negatywności czyli jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię" przedstawia metody na walkę z lękiem: zmianę wizji, skupienie na rzeczach, które mamy pod kontrolą lub na "tu i teraz". Skupienie na tym co dzieje się aktualnie, pozwala odsunąć od siebie negatywne scenariusze dotyczące przyszłości lub przeszłości.

Interesującą techniką jest... unieruchomienie języka! Według autorki podczas prowadzenia wewnętrznego monologu nasz język wykonuje mikroruchy. Czyli sposobem na odsunięcie od siebie negatywnych myśli może być jego unieruchomienie. Uzyskanie tego jest możliwe poprzez dwa ćwiczenia.
Optymista czy "smerf Maruda"?
Kojarzycie bajki, w których bohaterowi podpowiada anioł i diabeł? Te dwa wewnętrzne głosy w głowie mogą podsyłać pozytywne rozwiązania lub przywoływać porażki i wyszukiwać zagrożenia. "Smerf Maruda" mówi nam, że coś się nie uda, zakłada mentalną blokadę i powstrzymuje przed działaniem. W rezultacie stajemy w martwym punkcie, poddajemy się i rezygnujemy ze swoich planów, co skutkuje gorszym samopoczuciem.

Jak więc pozbyć się tego "diabełka"? Agnieszka Ornatowska przedstawia technikę, w której zmieniamy barwę głosu i miejsce, z którego on pochodzi.

Kojarzycie głos bliskiej osoby? Jego barwę i ciepło w wypowiadanych zdaniach? Ja kojarzę kilka głosów, których przywołanie powoduje ciepło w okolicach serca, miękkie kolana lub po prostu pozytywny nastrój. Właśnie takim głosem chcemy zastąpić diabełka vel smerfa Marudę.

W pierwszym momencie można pomyśleć, że to stek bzdur, ale gdy podejdziemy do tych ćwiczeń na poważnie, możemy poczuć "siebie" i odzyskać kontrolę nad swoim lękiem.
Miłość i wdzięczność - uspokajanie emocji
Przywołanie w myślach ukochanej osoby, jej wyrazu twarzy czy wspólnych przeżyć pomaga uwolnić się od negatywności i lęku. Może to być również ukochany zwierzak, rzecz, miejsce lub ulubiona czynność. Ważne, by było to coś, dzięki czemu poczujemy w sobie ciepło i miłość.

Wdzięczność to uczucie pojawiające się zarówno w teoriach psychologicznych, jak i duchowych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele mamy i za co powinniśmy być wdzięczni.

„Do wolności od negatywności”, to króciutki poradnik, którego rady przydadzą nam się w każdego rodzaju sytuacjach. Chodzi mi tutaj szczególnie o sytuacje stresowe, bądź zdenerwowanie, kiedy to emocje sięgają zenitu, a człowiek w końcu wybucha.
Jeżeli nie umiemy poradzić sobie ze stresem, kiedy czujemy że całe nasze ciało pod wpływem tak silnej emocji ciągle jest w napięciu i to napięcie ciągle jest obecne w naszej głowie, to w takiej sytuacji autorka poradnika podsuwa nam garść rozwiązań. Jeden cały rozdział jest poświęcony technikom uspokojenia się i opanowania skrajnie wybuchowych emocji.
Oczywiście na samym wstępie warto wiedzieć, jak nasze ciało sprzężone jest z umysłem. Wyobraźnia człowieka, podobnie jak strefa myśli to bardzo złożony mechanizm, którego nie sposób dobrze opanować. Każdy z nas wewnątrz czaszki jest podobny do siebie, posiadamy ten sam mózg i podobnie on funkcjonuje u wszystkich. Jednak pomimo tych podobieństw jest jedna rzecz, która różni nas od siebie. Są to myśli. Każdy z osobna potrafi inaczej sterować swoją wyobraźnią, swoimi myślami, tak naprawdę to jest nasza osobowość i drugiej takiej samej nie ma na świcie. Każdy z nas jest jedynym w swoim rodzaju. Aczkolwiek, kiedy okazuje się że umysł ten jest niespokojny, kiedy targają nim skrajnie wysokie emocje to wszystko działa na opak.
Dlatego z pomocą przychodzi nam poradnik Agnieszki Ornatowskiej. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że tak szybko można opanować siebie, jak z całkowicie negatywnej energii można przejść w zwykły optymizm, który swoją drogą może uratować nam niekiedy życie.
Czy myśleliście kiedyś o tym, że zwykłe wyobrażenie złej emocji, jakiejś traumatycznej sytuacji jako gniecionej przez nas kartki papieru potrafi oczyścić nasz umysł?
Albo zwykłe rozluźnienie języka pomoże nam w opanowaniu stresu?
Te dwa rozwiązania to tylko niewielki smaczek, tego co autorka podaje nam w poradniku: „Do wolności od negatywności”.
Człowiek żyjący i funkcjonujący w XXI wieku jest na ogół w ciągłym biegu, ważne sprawy zajmują tak naprawdę połowę jego życia. Taka osoba nawet nie pomyśli o tym, aby zatrzymać się na pięć minut i pomedytować, uspokoić się, osiągnąć jakąś równowagę wewnętrzną. Dlatego uważam, że najlepszym bodźcem, który skieruje myśli człowieka w głąb siebie jest ten poradnik.
Po przeczytaniu i dogłębnym przeanalizowaniu naszego życia, okazuje się, że umysł, tak kruchy i podatny czynnikom zewnętrznym potrzebuje lekarstwa. Pierwszą bardzo ważną rzeczą jest uświadomienie sobie tego problemu, drugi etap natomiast zaczyna się, kiedy zdecydujemy się na lekarza.
Nie tylko warto dbać o zdrowie fizyczne, ważny jest także nasz umysł i w jakiej kondycji się znajduje.
Polecamy: Dobre Recenzje

Jak tam Wasze samopoczucie przed świętami? W tym roku nikomu nie jest łatwo, a wszyscy tłumimy w sobie dużo negatywnych emocji. 🤯Dlatego też dzisiaj recenzja trochę z innej beczki.
"Do wolności od negatywności" Agnieszki Ornatowskiej to krótka książka pełna ciekawych technik na przekierowanie swojej energii w dobrą stronę.
We wstępie autorka opisuje, jak nasze emocje wpływają nie tylko na nas, ale i otoczenie. Każda myśl jest źródłem różnych procesów zachodzących w organizmie, a więc ma wpływ na nasze ciało i zdrowie. Oprócz tego, nawet nie wiedziałam, jak bardzo uzależniamy swój nastrój od innych osób i odwrotnie.
W dalszej części poznajemy techniki oraz strategie, dzięki którym uczymy się uwolnić myśli z negatywności. Na każdego może zadziałać coś innego, dlatego warto próbować. Nawet tak proste rzeczy jak pozycja naszego ciała, ilość snu, czy poziom nawodnienia organizmu mają duży wpływ na nasze myśli, więc warto zapoznać się z tymi technikami i sprawdzić, w czym leży problem u nas.
Kolejny rozdział poświęcony jest medytacji i jej właściwościom oczyszczającym nasze myśli i energię. Dużo się słyszy o pozytywnym wpływie na ciało i umysł właśnie tej metody, ale jakoś nigdy mnie to nie zachęcało. Teraz jednak chciałabym spróbować, ponieważ nie wymaga to dużo czasu i poświęceń, a jedynie systematyczności.
Ostatnia część to program treningowy, dzięki któremu możemy wprowadzić wszystkie metody w życie. 😃
Cała książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, bez skomplikowanych, psychologicznych terminów i niezrozumiałych zdań. Jest to pozycja dla każdego, kto chce trochę zagłębić się w swoje myśli i nauczyć się patrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy. Część teorii wydaje się zbyt oderwana od rzeczywistości, ale nie zaszkodzi zasięgnąć też trochę wiedzy magicznej. 🧙🏻‍♀️🔮

We wstępie autorka opisuje, jak nasze emocje...

Proponowane są tu przeróżne techniki, z których możemy wybrać te najbardziej zgodne z nami i nam pomagające poradzić sobie z negatywnościami. Niektóre odwołują się do pracy z obrazem, wizualizacjami. Inne związane są amuletami, talizmanami. Cieszę się, że mogłam zapoznać się z tą pozycją. Szczególnie w tym czasie. Pewne rzeczy znałam, inne były interesującymi ciekawostkami, jeszcze inne mogą być dla mnie trwale pomocne jeśli tylko zdecyduję się je zastosować.

swiatairi

P.S. Jeśli mowa o energiach, duchowości, wizualizacjach nie współgra z Wami to warto jeszcze raz zastanowić się czy to pozycja dla Was (np. przeglądając fragmenty) bo może z Wami nie współgrać choć nie tylko o nich mówi autorka.

• Audiobooki
  • Nawiązujące do wysoko wrażliwości