Lista Olafa

Okładka książki Lista Olafa Beata Gołembiowska
Okładka książki Lista Olafa
Beata Gołembiowska Wydawnictwo: E-bookowo Cykl: Podlaska saga (tom 1) literatura piękna
Podlaska saga (tom 1)
E-bookowo
2015-10-10
2015-10-10
romans saga

Piękna i klimatyczna okładka przyciąga oko, a tajemnicza lista wzbudza ciekawość na tyle, że bez wahania postanowiłam zapoznać się z twórczością Beaty Gołembiowskiej.

Fabuła kręci się wokół jednego wątku, a mianowicie dość burzliwego życia uczuciowego Olafa. To właśnie za jego sprawą poznajemy wiele zarówno ciekawych, jak i smutnych historii z życia kobiet, które pojawiają się w jego życiu. Rozwód, choroby psychiczne czy małżeństwo z rozsądku to tylko kilka z wielu poruszanych problemów, o których wspomina autorka. Dzięki tym historiom książkę czyta się dość szybko i bez większych przestojów. Jeżeli zaś chodzi o związki głównego bohatera, to tu niestety było trochę mniej przyjemnie. Nie nadążałam za tokiem rozumowania bohaterek. Ich ślepe uwielbienie Olafa i gotowość padnięcia mu do stóp, okropnie działała mi na nerwy, ponieważ nienawidzę, gdy kobiety nie mają do siebie szacunku i są gotowe zrobić wszystko by usidlić swoją ofiarę.

Akcję w książce Beaty Gołemiowskiej można podzielić na dwie części. Ponad połowę powieści niewiele się dzieje, kolejne podboje głównego bohatera i jego wewnętrzne rozterki stają się nużące. Czasami miałam wrażenie, że Olaf kończy jeden związek tylko po to, aby rozpocząć kolejny, a potem następny i następny. Sytuacja zmienia się, gdy ekipa Olafa wybiera do programu pewną wróżkę. Jej przepowiednia zmienia wszystko, łącznie z moim zainteresowaniem tą pozycją. Mniej więcej od tego momentu nie mogłam się już oderwać od lektury „Listy Olafa".

Bohaterowie są niewątpliwie bardzo wyraziści, ale czy realni? Czy można spotkać ich odpowiedniki w codziennym życiu? Być może są osoby, które myślą podobnie jak Olaf. Być może istnieją kochające się małżeństwa, które dobrowolnie zgadzają się na życie z dala od siebie. Być może istnieje taki mężczyzna, dla którego wszystkie kobiety w okolicy tracą głowę, a on sam nie potrafi się oprzeć żadnej z nich, pomimo tego, że kocha nad życie swoją żonę. Jeżeli takie osoby istnieją, to mogę śmiało napisać, że bohaterowie są realistyczni.

Nieskomplikowany i wyważony styl autorki jest niewątpliwą zaletą jej książki. Doskonałe proporcje dialogów i opisów, proste, ale nie ubogie słownictwo sprawiają, że „Lista Olafa” mimo swoich wad, okazała się książką, z którą miło spędziłam dzień. Jeżeli chciałabyś spotkać mężczyznę, dla którego niejedna kobieta traci głowę oraz poznać jego receptę na udany związek „Lista Olafa” jest pozycją, po którą powinnaś sięgnąć.

Czym jest wobec tego miłość?
Takie pytanie może zadać sobie każdy po lekturze książki Beaty Gołembiowskiej „Lista Olafa”, bo niby tytuł niepozorny, klimatyczna okładka, a autorka przygotowała nam powieść, która zmusza nas do głębszych refleksji. Przyznam szczerze, że mnie ta powieść zaintrygowała, bo porusza dość istotny temat. Powiedziałabym nawet, że dobrze wpasowuje się we współczesną rzeczywistość.

Tytułowy bohater Olaf jest czterdziestoletnim, przystojnym, szarmanckim mężczyzną, który potrafi zadbać o siebie nie tylko wizualnie, ale też i zawodowo. Pracuje w Warszawie jako asystent w jednym ze słynnych programów telewizyjnych „Daga Show”, w którym to prowadząca Dagmara wraz z ekipą remontową dokonuje przeróbek jednego, wybranego pomieszczenia w domach samotnych kobiet. Potrafi z każdym nawiązać rozmowę, dobrze, a nawet wyjątkowo czuć się w towarzystwie tych wszystkich poznanych kobiet.

Zapraszam na całą recenzję na:

Czym jest wobec tego miłość?

Olaf, tytułowy bohater powieści rozpoczynającej serię Podlaska Saga jest dojrzałym wykształconym mężczyzną, który wiedzie podwójne życie pod dwoma względami. Jest żonaty i choć kocha swoją żonę miewa liczne kochanki. Ma dom na Podlasiu a pracuje w stolicy i przemieszcza się pomiędzy tymi dwoma miejscami. Jest doceniany w zawodzie i zatrudniono go przy ciekawym projekcie. Jako absolwent architektury Olaf jest członkiem ekipy zatrudnionej przy produkcji programu Dagmary Pokus. Dzięki niemu wnętrza uczestników zgłoszonych do poszczególnych odcinków zyskują nowy blask i wystrój. Olaf jest z natury niedojrzałym mężczyzną i kobieciarzem. Choć kocha swoją żonę, choć jego małżeństwo jest dość spójne wodzi wzrokiem za każdą spódniczką. Chętnie pociesza różne kobiety w łóżku. Tłumaczy się tym, że chce im pomóc, pocieszyć, dać chwilę szczęścia a tak naprawdę jest wpatrzony w czubek własnego nosa i kocha tylko siebie. Nie przypominam sobie bohatera lektury który budziłby we mnie równie wielką wściekłość i antypatię. Pewnego dnia jedna z uczestniczek show, która jest wróżką przepowiada Olafowi spore zmiany w jego życiu i wypowiada bardzo zagadkowe zdanie... Czy wróżba się spełni? Czy nasz kochliwy architekt zmieni się i ustatkuje?

Lektura tej powieści była niezwykła. Wiele w niej było kontrastów, wiele przeciwstawień, nie zabrakło emocji. Były chwile złości i współczucia, ale i litości nad ludzką głupotą. Autorka pokazała ciekawą męską sylwetkę, która dostała od życia wiele, choć nie umiała tego docenić. Olaf może się uważać za szczęściarza, a jednak wciąż wiele mu do dorosłości brakuje. Wydaje mu się, że potrafi kochać kogoś, jednak w rzeczywistości lubuje się sam w sobie. Wydaje mu się, że dobrze traktuje kobiety, gdy tymczasem mocno je rani. I wcale się tym nie przejmuje. Los podarował mu wspaniałą żonę, jednak Aldona jest zaniedbana, okłamywana i oszukiwana. Duży facet i małe dziecko w jednym - dokładnie tak. Akcja książki przemieszcza się między prowincją a dużą miejską aglomeracją. W stolicy liczy się szpan i lans, modne ciuchy, dobry samochód, komfortowy apartament lub dom. Czas pędzi szybko, ale i przelewa się przez palce. Ludzie w pogoni za pieniędzmi głupieją. Odrzucają to co wartościowe na rzecz tego, co tylko pozornie błyszczy. Prowincja jest o wiele lepszym miejscem do życia. Książka opowiada współczesną historię w której ludzie nieco zatracili cenne wartości a hołdują blichtrowi. Najmądrzejszą postacią jest sędziwa babcia Aldony, która zasługuje na miano najsympatyczniejszej bohaterki. Z przyjemnością czytałam fragmenty, kiedy akcja rozgrywała się na Podlasiu. Sceny z życia kulis popularnego programu nieco nużyły swoją dokładnością. Zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło. Poczułam, co znaczy przysłowiowe opadnięcie szczęki. Spodziewałam się nieco innej historii i nieco innego klimatu. Niemniej jednak jestem ciekawa dalszych losów opisanych postaci i z chęcią sięgnę po kolejny tom z tego cyklu. Obym nie musiała na niego zbyt długo czekać.

• Kasia ma
  • E-BOOKi