Labirynt kości

Okładka książki Labirynt kości James Rollins
Okładka książki Labirynt kości
James Rollins Wydawnictwo: Albatros Cykl: Sigma (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Sigma (tom 11)
The Bone Labyrinth
Albatros
2016-11-09
2016-11-09
Jan Kabat
Jan Kabat

Rollins zawsze łączy różne interesujące zagadnienia w swoich książkach z tej serii. Chyba jednak dobór tych użytych w tej książce bardziej do mnie trafił - historia ludzkiej inteligencji, Atlantyda, Księżyc etc. Bardzo to było fascynujące, trudno się było oderwać. Kowalski z gorylem byli świetni. :)

Kolejna petarda pióra mojego ulubionego autora.
Książka nie tylko przesycona galopującą akcją ale też zmuszająca do rozważenia, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy, ujmująca też numerologię, księżyc i naszych dalekich przodków.
Czyta się wspaniale, no ale przecież to Rollins, wciąga od pierwszych stron budując napięcie by wreszcie eksplodować w końcówce.
Brawo
20 aut gab rzesz tel elek
28 rozm kwal elek

Kolejna petarda pióra mojego ulubionego autora.
Brawo
20 aut gab rzesz...

Historia ukazująca między gatunkową przyjaźń, walkę o nią. To również opis eksperymentów medycznych.
Sigma jak zawsze zaskakuje.

Sigma jak zawsze zaskakuje.

Kolejna dobra książka z cyklu o Sigmie.
Plus za temat: prehistoria, zaginione miasto, paleontologia, początki człowieka i naszej inteligencji.
Minusy: te co zawsze plus średnio interesujący wątek Chin.

Kolejna dobra książka z cyklu o Sigmie.
Minusy: te co zawsze plus średnio interesujący wątek Chin.

Oparte na sprawdzonych wzorcach przygodowe czytadło z trzymającą w napięciu akcją czyli po prostu rzetelna rozrywka na maksimum 6 gwiazdek. Moją ocenę podnosi jednak solidny naukowy research, a zwłaszcza hipoteza wyjaśniająca zagładę Atlantydy. Z takim rozwiązaniem tej zagadki spotkałem się po raz pierwszy. A ile w tym fikcji, a ile historycznej prawdy, trudno dociec. Faktem wszelako jest, że w oparciu o tę zagadkę autorowi udało się przemycić fascynującą tezę dotyczącą pradawnej historii, która być może musi pozostać nierozwikłana.

Zwierze zabija z głodu lub w obronie , nie znęca się.
Człowiek znęca się i zabija w " imię nauki" .

Zwierze zabija z głodu lub w obronie , nie znęca się.
Człowiek znęca się i zabija w " imię nauki" .

Akcja "Labiryntu kości" dzieje się w Chorwacji, w Chinach i Nikaragui. Jest równie porywająca, jak w pozostałych tomach serii SIGMA. Jak zwykle miesza się w niej prawda z fikcją.
Autor przybliża czytelnikowi dwie ważne, lecz zapomniane postacie historyczne: ojca Atanazego Kirchera i księdza Carlosa Crespi. Obaj badali historię rozwoju człowieka.
Po raz pierwszy Joe Kowalski jest jednym z głównych bohaterów, autor opisuje go jako ciepłego i empatycznego człowieka.
Książka świetna ale... Były fragmenty, których nie mogłam przeczytać, były to plastyczne opisy nieludzkich eksperymentów na zwierzętach.

Po raz pierwszy Joe...

Fakt, kiedy ktoś czyta już 11 część serii to książka może mieć widoczny schemat, wręcz mieć go musi. Przecież przez 10 poprzednich części związani byliśmy z tą konwencją.

Labirynt Kości to solidna książka. Styl James'a Rollins'a bardzo mi się podoba. Połączenie wielu dziedzin nauki, intryga, wiele akcji i oczywiście Kowalski.

Chciałbym dodać również, że warto zwrócić szczególną uwagę w treść która jest zawarta na końcu każdej książki. Nie mam na myśli samego podsumowania, lecz zagłębienie się w tematy szukając różnych źródeł lub wykorzystać podane przez autora.

Chciałbym dodać również, że warto zwrócić...

Która to już część Sigmy Force? Jedenasta? Ależ ta przygoda szybko leci!

Tym razem autor zabiera nas m.in. do Chorwacji i do Chin. Zaglądamy w bardzo stare, głębokie jaskinie oraz uciekamy przed strasznymi potworami ukrytymi gdzieś pod chińską ziemią.

Jak zwykle dzieje się duuuużo, akcja gna miejscami jak szalona a czytelnik pojęcia nie ma, co jeszcze się wydarzy i kiedy nastąpi jakiś zwrot akcji. Kibicujemy bohaterom (szczególnie tym futrzastym!) i z zapartym tchem śledzimy ich losy.

To nie będzie moja ulubiona część tej serii, bo jednak autor ostatnio serwuje nam bardzo dużo biologii, ale i tak warto do niej dotrzeć, bo pojawia się w niej ciekawy wątek związany z Kowalskim. Epilog mnie rozwalił, jestem ogromnie ciekawa o co chodzi!

Która to już część Sigmy Force? Jedenasta? Ależ ta przygoda szybko leci!

Przeczytałam wszystkie poprzednie części cyklu Sigma Force, wraz z "Burzą piaskową", która chyba nie zalicza się jako taka do cyklu, ale stanowi do niego pewien wstęp, i uważam, że te książki cały czas trzymają poziom. Są niesamowicie wciągające, choć na pewno trzeba lubić przygodówki, żeby odnaleźć się w tej akcji.

Jestem pełna podziwu dla Jamesa Rollinsa (czy może Jamesa Czajkowskiego? :) ) i jego ogromnej wiedzy z wielu dziedzin, przede wszystkim techniki, biologii, biotechnologii, ale też historii i teologii. Widać, że pisarz musi wkładać naprawdę mnóstwo pracy w zdobywanie informacji. Ja nie jestem specjalistką w żadnej z tych dziedzin i być może ktoś, kto lepiej się na tym zna znalazłby jakieś błędy logiczne, jednak dla takiego laika jak ja wszystko brzmi sensownie. Na brawa zasługuje również niezwykła umiejętność autora, polegająca na łączeniu ze sobą różnych faktów z historii, pozornie (i pewnie w rzeczywistości też) niepowiązanych ze sobą, a jednak w jego książkach znajdujących wspólny mianownik.

"Labirynt kości" nie różni się schematem od poprzednich części - i to jest chyba jedyna wada tych książek. Po kilku przeczytanych tomach zaczynamy zauważać pewne zależności, rozumiemy, jak myślą bohaterowie, przez co w pewien sposób przy zakończeniu raczej nie jesteśmy zaskoczeni. Mimo to treść wciąga. Kolejne zagadki do rozwiązania, tajemniczy Wielki Skok sprzed 50tyś. lat, Ameryka Południowa mogąca być dawną Atlantydą... Do tego wciąż pędząca akcja, dużo ciekawostek na temat ewolucji (naprawdę nie wiedziałam, że w naszych genach są ślady DNA jeszcze nieodkrytego gatunku człowieka) oraz bohaterowie, których nie da się nie lubić, mimo ich schematyczności. To wszystko jest przepisem na naprawdę wciągająca przygodówkę, będącą połączeniem Bonda i Indiany Jonesa. No i oczywiście cieszę się, że wreszcie Rollins postanowił przedstawić Joe Kowalskiego z nieco innej perspektywy, że wreszcie możemy lepiej poznać tego "olbrzyma" i zobaczyć w nim kogoś więcej, niż tylko rubasznego Amerykanina polskiego pochodzenia. ;) Z przyjemnością przeczytam kolejne części cyklu.

Jestem pełna podziwu dla Jamesa Rollinsa (czy może Jamesa...

• James Rollins
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Labirynt kości