Kanał

Okładka książki Kanał
Michael Connelly Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Harry Bosch (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Harry Bosch (tom 10)
The Narrows
Prószyński i S-ka
Data 1. wydania:
Wojciech Próchniewicz

Chyba najlepsza powieść o Harrym Boschu

Chyba najlepsza powieść o Harrym Boschu

Kolejna świetna przygoda Boscha. Wolałam go co prawda w policji, ale cóż... Nie można mieć wszystkiego :)

Intryga jak zwykle bardzo dobra, rozwiązanie pełne emocji i zaskoczeń. Kto lubi Boscha - będzie usatysfakcjonowany.

Gdybym wcześniej nie obejrzała serialu "Bosch" i nie polubiła go od pierwszego odcinka, to wątpię, czy bym natrafiła na serię Connellego. W oczekiwaniu na 4 sezon, zaczęłam się niecierpliwić i postanowiłam sprawdzić, jaki jest Harry w książce. Tak się wciągnęłam, że jestem już po 10 części. ;)

Mam w tej serii wszystko, co lubię- solidnie i skrupulatnie przedstawiona praca policji, dokładne opisy procedur, dbałość o szczegóły. Zresztą nie ma się co dziwić. Connelly pracował jako dziennikarz na Florydzie i specjalizował się w sprawach kryminalnych. Akcja nie pędzi na łeb i szyję, Harry wnikliwie bada sprawę i wciąga nas w zakamarki zawiłego śledztwa.
I to, na co najbardziej zwracam uwagę, to pełnokrwiści bohaterowie. Jeżeli nie przyciągną mnie główne postacie i ciekawe dialogi, to nic innego nie sprawi, żebym czytała dalej. W tym przypadku pochłaniam tom, za tomem. Może niektóre są lepsze, niektóre słabsze, nie dostrzegam już tego za bardzo. Czytam do końca.... ;)
Polecam zarówno książki, jak i serial.

Mam w tej serii wszystko, co lubię- solidnie i skrupulatnie przedstawiona...

Kolejny tom przygód detektywa z Los Angeles, bohatera całej serii wciągających książek, a ostatnio również i ciepło przyjętego serialu. Tym razem - już jako prywaciarz - prowadzi śledztwo w sprawie śmierci swojego dawnego kumpla z policji. Facet kofajnął na jachcie. Na serce, które kilka lat wcześniej miał przeszczepione. Wszystko wskazuje jednak na to, że jego śmierć nie była przypadkowa. Samobójstwo? Starannie zaplanowane morderstwo? No właśnie…

Podobają mi się kryminały z Boschem. Są takie… proceduralne. Gość bada wszystkie ślady, mozolnie czyta akta, wyłapuje szczegóły, próbuje ustalić przebieg wydarzeń. Jeździ, rozmawia, spotyka się ze świadkami, rzadko kiedy strzela. A jednak dociera do prawdy… Zdecydowanie za szybko się to czyta ;-). Parę wieczorów i po sprawie!

Wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z twórczością Michaela Connelly. Kiedy zobaczyłam na bibliotecznej półce jego powieść nie wahałam się długo, tylko od razu ją porwałam tak, jakby ktoś inny mógł ją mi zakosić spod nosa.

"Kanał" to kontynuacja przygód detektywa o nazwisku Harry Bosch. Niemniej jednak nie poczułam się źle czytając tę książkę, ponieważ autor skonstruował ją tak, aby czytelnik mógł wkręcić się w życie głównego bohatera, bez konieczności sięgania najpierw po wcześniejsze powieści z jego udziałem.

Fabuła "Kanału" jest bardzo ciekawa. Początkowo mamy do czynienia z dwiema sprawami, które z pozoru mogłyby się wydawać nie mieć ze sobą nic wspólnego. Jednak z biegiem czasu okazuje się, że są ze sobą połączone, bardziej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Pierwsza sprawa jest prowadzona przez FBI i dotyczy znalezienia na pustyni zwłok. To nie jest zwyczajne dochodzenie w sprawie tych makabrycznych zbrodni, bo wiadome kim jest morderca. To Poeta, czyli Robert Backus, zabójca, który właśnie tak siebie nazywał.
On wrócił i nawet dał do zrozumienia FBI, że najlepszą agentką do tej sprawy będzie Rachel Walling, która nie go zapomniała.

Druga sprawa dotyczy przyjaciela Harry'ego Boscha, Terry'ego McCaleba i jego nagłej śmierci. Jego żona, Graciela, podejrzewa, że to nie był zwykły wypadek. Sądzi, że jej mąż został zamordowany i zleca właśnie Harry'emu zbadanie tego. Graciela chce dowiedzieć się prawdy za wszelką cenę.

Śledztwo Boscha prowadzi do stwierdzenia, że Terry miał związek ze sprawą Poety. Sprzymierza się z Rachel Walling przeciwko FBI. Razem podążają tropem najbardziej okrutnego i inteligentnego z morderców, jacy kiedykolwiek działali na terenie Los Angeles.

W pełnym napięciu i ekscytującym poszukiwaniu rozwiązania zagadki, Bosch wraz z Walling przemierza krajobraz pustyni Mojave, zalane słońcem bulwary Las Vegas i mroczne zakamarki Los Angeles. Za wszelką cenę muszą unieszkodliwić Poetę, który będzie mordował, póki żyje.

Zakończenie powieści jest dość zaskakujące, co tylko jest dowodem na to, że Michael Connelly jest świetnym pisarzem.

Jeśli macie możliwość przeczytania tej książki to polecam, zwłaszcza sympatykom dobrego kryminału i zagadki.

<a href="http://www.blaskksiazek.pl">Blask książek</a>

Serie książkowe o prywatnych detektywach i policjantach tropiących morderców były, są i z pewnością nadal będą bardzo popularne w literaturze sensacyjnej. Jest wielu autorów - o których słyszałem bądź czytałem ich powieści - tworzących cykle prozy z wyróżniającym ich twórczość bohaterem. I tak mistrza kryminału Raymonda Chandlera utożsamia się z Philipem Marlowe, Jamesa Pattersona z Alexem Crossem, Jeffery Deavera z Lincolnem Rhyme, Alex Kavę z agentką Maggie O'Dell, zaś Harlana Cobena z Myronem Bolitarem. Nie inaczej rzecz się ma także u Michaela Connelly'ego - postać niemłodego już detektywa Harryego Boscha pojawia się w większości utworów tego autora, wliczając w to najnowszą powieść "Kanał".

I choć o tym pisarzu słyszałem już od dłuższego czasu, to tak naprawdę "Kanał" jest moją pierwszą przygodą z Harrym Boschem. Wykreowany przez Conelly'ego bohater (w tej powieści już jako ex-policjant) na początku wydawał mi się nieco lakoniczną postacią, taką bez polotu - a jednak w trakcie czytania powieści coraz bardziej wzbudzał moją sympatię - do tego stopnia, aż w końcu otwarcie go polubiłem. Bosch jako emerytowany prywatny detektyw jest bardzo dociekliwy w swoich poszukiwaniach, odważny, a przy tym nie stroniący od ryzyka. Zdarza mu się być nonszalancko pewnym siebie i wścibskim w grzeczny sposób - jednym słowem (albo kilkoma) jest dżentelmenem w przebraniu detektywa. Szacunku i pewnej dozy dostojeństwa dla tej postaci przydaje fakt jego wieku i doświadczenia w kryminalistyce - Connelly stworzył postać, która rzeczowo podchodzi do sprawy.

W "Kanale" Harry Bosch podejmuje się rozwiązania zagadki śmierci swojego przyjaciela, dawnego partnera z policji - Terry'ego McCalleba, który również pojawiał się we wcześniejszych utworach Connelly'ego. McCalleb zmarł w trakcie prowadzenia prywatnego śledztwa w sprawie sześciu zaginionych osób w okolicach Las Vegas - stolicy światowego hazardu. Po jego śmierci to Bosch zaczyna wikłać się w dalszy ciąg tego dochodzenia. Trop naprowadza go na Roberta Backusa, agenta FBI i zabójcę, okrzykniętego niegdyś w mediach "Poetą". Z kolei ze sprawą Backusa nierozerwalnie wiąże się wątek agentki Rachel Walling, która osiem lat wcześniej pracowała u jego boku, nieświadoma przez długi czas faktu, iż morderca którego tropi jest tak blisko niej. To właśnie ona usiłowała powstrzymać swego mentora od kolejnych rzezi, czemu Connelly poświęcił osobną, wcześniejszą powieść pt. "Poeta". Teraz po latach, na kartach powieści "Kanał" Rachel staje przed drugą szansą pojmania mordercy, a z pomocą przybywa jej nie kto inny jak Harry Bosch. Ta dwójka bohaterów odsunięta od oficjalnego śledztwa prowadzonego przez FBI, na własną rękę wyrusza tropem "Poety" - Bosch z zamiarem odkrycia szczegółów śmierci McCalleba, a Rachel z obsesyjną wręcz chęcią pojmania seryjnego zabójcy. Czy Robert Backus ponownie przechytrzy i skompromituje największą agendę śledczą USA? Odpowiedź znajdziemy w finale tej ciekawej kryminalnej opowieści.

Muszę jednak wspomnieć, że początkowo miałem bardzo mieszane odczucia - jednak tak jak do Harry'ego Boscha, tak i w końcu do całego "Kanału" przekonałem się pozytywnie. Pierwsza połowa utworu skojarzyła mi się z pamiętnikiem detektywa - dociekania Boscha w ciekawy sposób ilustrują pracę kryminologa; przeglądanie dokumentów, zdjęć, artykułów i łączenie ze sobą poszczególnych faktów wokół całego śledztwa Terry'ego McCalleba. Brakowało mi jednak dynamicznej akcji jaką zazwyczaj serwowały mi powieści z pogranicza kryminału, sensacji i thrillera. Był nawet moment, iż to "bierne" badanie sprawy przez Boscha znużyło mnie - fabuła dosyć długo ciągnęła się bowiem wokół faktów zastanych, które wydarzyły się przed rozpoczęciem akcji książki. Na szczęście ku mojej uciesze, w połowie czytania "Kanał" zaczął nabierać tempa, a i poczynania Harry'ego Boscha stały się o wiele żywsze. Bohater wspierany przez partnerującą mu Rachel Walling zebrane przez siebie informacje zaczął przetwarzać na czynne działanie - i to właśnie był moment, na który czekałem. "Powolność" początkowych stron zostaje zatem wynagrodzona, zaczyna się rozkręcać akcja teraźniejsza, a końcówka utworu kładzie zdecydowanie większy nacisk na akcent thrilleru niż kryminału dzięki czemu jego wartość wzrasta. Finał jest zatem bardzo wartki - jak strumień wezbrany w kanale.

Ponadto w powieści Connelly'ego spodobał mi się wątek obyczajowy ukazujący relację Boscha z kilkuletnią córką; bohater choć mógłby być już dziadkiem, całkiem dobrze prezentuje się w roli podstarzałego, ale kochającego ojca. Dzięki temu książka jest bogatsza treściowo, z czego jestem zadowolony, bo osobiście jestem zwolennikiem pobocznych wątków. W "Kanale" jest także miejsce na romans pomiędzy Boschem, a agentką Walling, jednak nie jest to jakoś specjalnie przesłodzone, a nawet ucięte w końcówce powieści poprzez co wątek ten wcale nie aspiruje do schematu "Harlequinów", bo na takie cyrki w thrillerze miejsca być nie powinno. A to że oboje mieli raz na siebie chrapkę...

Pomimo tego że książka ta nie ma jakichś szczególnych i zaskakujących zwrotów akcji, a ponadto nie jest aż tak "wstrząsająca" jak to określił w zwiastunie wydawca, sądzę że jest całkiem dobrą pozycją sensacyjną z ciekawym pomysłem. Jak dla mnie było to udane spotkanie z prozą Michaela Connelly'ego. Spodobało mi się na tyle, aby za niedługi czas sięgnąć ochotą po wcześniejsze przygody Harry'ego Boscha - okazją ku temu będzie zapewne kieszonkowa edycja "Cmentarzyska".

Niestety książka mnie rozczarowała. Niespójna fabuła nie trzymała się całości, a niektóre elementy były dla mnie bezsensowne. Ogólnie słabo, liczyłem na coś więcej...

Naprawdę bardzo dobry kryminał.

Naprawdę bardzo dobry kryminał.

Według mnie Harry Bosch miał już ciekawsze przygody, ale mimo wszystko nadal jest to mocna rzecz i nie sposób się nie wciągnąć.

Jak to u Boscha, krótko zwięźle i na temat. Książkę czyta się szybko i łatwo. Idealne na ponury weekend lub dojazdy do pracy komunikacji miejską.

Michael Connelly Kanał Zobacz więcej