Pink Floyd. Psychodeliczny fenomen

muzyka
InRock
1991-01-01
1991-01-01

Książka ukazała się w czasach, gdy tego typu wydawnictw praktycznie nie było na polskim rynku. Zaspokajała więc potrzebę zdobycia nieco większej ilości informacji na temat Pink Floyd. Poza tym nie była polską wersją jakiejś angielskiej czy amerykańskiej biografii, tylko została napisana przez Polaka. Co też wydaje się być zaletą. Jestem świadom, że później pojawiły znacznie bogatsze biografie zespołu i też napisane przez polskich autorów (np. przez Wiesława Weissa),ale i tak warto rozważyć lekturę „Psychodelicznego fenomenu”.

Pierwsza polskojęzyczna biografia Pink Floyd, która w chwili wydania wypełniła lukę na naszym rynku, ale, niestety, bardzo się zestarzała. Dziś, kiedy mamy po polsku wiele innych, bardziej szczegółowych książek na ten temat, ta zupełnie się nie broni.

Z Wikipedii:
".....angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie, Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech rocka progresywnego. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 250 milionów albumów...."

Wśród książek o nich Wikipedia jak najbardziej wymienia omawianą pozycję, jako wydaną w 1991, a poprawioną w 1994; i tą poprawioną ja dysponuję. O autorze nie udało mnie się nic dowiedzieć więc musi wystarczyć, że jest profesjonalnym fanem zespołu, co wynika z solidności opracowania książki. Bo książka jest, jak młodzi mówią "zajebiście" szczegółowa i dopracowana.
My, czyli "Pink Floyd" i ja, znamy się tylko ze słyszenia i to jednostronnego tzn ja słyszałem ich i o nich, a oni o mnie nie. Ale recenzuję książkę, a nie zespół, więc ich sukcesy i porażki zostawiam fanom.
A tu krótko: moje znajomości kończą się na Marku Gaszyńskim i Darku Michalskim, wiekowych jak ja, a więc o wiele młodszemu profesjonaliście - Orskiemu mogę tylko pogratulować książki i życzyć dalszych sukcesów. Bo na to zasługuje. Jestem pełen podziwu dla autora za zebranie i opracowanie materiału w ekstremalnie szczegółowy sposób, jak i naświetleniu wielu tematów bocznych i towarzyszących. Załączone na końcu dyskografie (sześć\) i filmografia podnoszą encyklopedyczną wartość książki.

Z Wikipedii:

Bardzo dobra pozycja dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć niełatwą przecież historię Pink Floyd. Orski próbuje dosięgnąć sedna konfliktu między Watersem a resztą grupy, co nie przeszkadza mu w szerokim analizowaniu muzycznych dokonań Floydów. Chciałoby się wznowienia uwzględniającego ostatni album - "Endless River"...

Bardzo szczegółowo napisane, jednak dobrze mi się czytało.
Wiele ciekawych rzeczy dowiedziałam się na temat zespołu Pink Floyd, który kocham, inspiruje mnie, no i w ogóle.
Roger Waters i tak jest dla mnie geniuszem i fenomenem całej grupy. Mimo sporu z Gilmourem, którego też lubię i cenię jako muzyka.
Polecam fanom!

Bardzo szczegółowo napisane, jednak dobrze mi się czytało.
Polecam fanom!

Jestem fanką Pink Floyd od pierwszego miesiąca życia, przez mojego tatusia, który puszczał Dark side of the moon przynajmniej 3 razy w tygodniu, więc kiedy posiadłam wyjątkową umiejętność czytania siegnęłam po tę książke.

Może być.

Może być.

Jeżeli nie wiecie o Pink Floyd nic, to jest to dobry punkt wyjścia - pod warunkiem, że potem poszukacie więcej. Bo tak to niestety trochę słaba.

• Muzyka
  • Muzyczne