Szalona geometria miłości

Muza
2008-01-01
2008-01-01
lesbijka lesbijki LGBT homoseksualizm romans

Na ogół staram się wyciągnąć pozytywy ze wszystkiego, co przeczytam, w końcu dany pisarz odwalił kawał bardzo ciężkiej roboty, by coś napisać, a potem wydać... Ale "Szalona geometria miłości" jest wg mnie ogromnym ciosem dla literatury. Bardzo współczuję tłumaczce, że musiała przebrnąć przez setki tanich, nic nie wnoszących do czyjegogkolwiek życia dialogów. Bardzo współczuję każdemu, kto weźmie na serio opis z tyłu okładki - nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. I również bardzo współczuję wydawcy, że miał chwilowe zaćmienie mózgu i wyrzucił hajs w błoto na publikację tej książki w języku polskim. Masakra. Książka totalnie o niczym, przegadana, zła. Fuj.

Szalona geometria miłości to powieść o dość przypadkowym związku tłumaczki Marii z tajemniczą Evą.Mimo że związek jest dość przypadkowym to okazuje się w pełni zaangażowany głównie przez jedną stroną jak wskazuje zakończenie powieści mimo że przez przeważającą cześć powieści wskazywałoby na obie strony.Powieść pokazuje historię związku jednopłciowego,której akcja przebiega dość szybko,związek ukazany jest poprzez przypadkowe spotkanie na lotnisku,namiętność,zaangażowanie dwóch stron,nieoczekiwany zgrzyt w związku,który doprowadzi w końcowej rozmowie do kłótni i bójki między obiema bohaterkami powieści.

Po przeczytaniu tek książki z jednego jestem zadowolona- kupiłam na przecenie, więc nie szkoda mi pieniędzy. Z początku czyta się miło, ale potem fabuła staje się coraz bardziej bezsensowna. W książce roi się od stereotypów, napiszę moje ulubione:
1. Pamiętajcie, z gejami to jest tak: w związku jeden jest zazdrosny i zniewieściały, a drugi sypia z kim popadnie.
2. Lesbijka powinna być męska(np. Sylvia i jej przyjaciółka). A na dodatek powinna być zagorzałą, fanatyczną feministką.
3. Heteroseksualiści w 99% przypadków źle wychodzą na swych związkach(była tam w ogóle jakakolwiek szczęśliwa para hetero?)
I mniej więcej dalej w ten deseń. Główny wątek romansowy ma z początku sporo uroku, ale z każdą stroną Maria i Eva są coraz bardziej dziecinne i neurotyczne, zachowują się jak wyjątkowo niedojrzałe nastolatki. Na melodramatyzm, który pojawia się na ostatnich 50-60 stronach, spuśćmy zasłonę milczenia. Mamy też oklepany temat leczenia homoseksualizmu elektrowstrząsami i jego efektów.
Największe rozczarowanie to chyba jednak to co wydawca nazywa filozofią czy jakoś tak. Wszystkie "filozoficzne" rozmowy bohaterów to bełkot dla ubogich, 2-3 zdania wtrącone kompletnie bezsensu w najmniej odpowiednim po temu momencie, zbiór pojęć, których znaczenia nie zna chyba ani tłumacz ani autorka.
Podsumowując, niby da się to czytać i idzie to nawet lekko. Tylko po co marnować czas?

2. Lesbijka...

Blurb kłamie, pozwolę sobie go przetłumaczyć: "tajemnicza Eva" = histeryczka o mentalności dwunastolatki; "skomplikowana więź uczuciowa" = nie wiadomo, o co głupim babom chodzi; "wspaniałe portrety psychologiczne bohaterów" = dwadzieścia stron opisu, jak kobiecie jest źle fizycznie i psychicznie; "żywe i soczyste dialogi" = nużące przepychanki słowne koszmarnych, stereotypowych postaci. Katastrofa.

Podsumowanie powieści:
Rozdział I: Bohaterka je kolację i umiera z miłości do kobiety, którą poznała dwanaście godzin wcześniej. Przy okazji przeżywa huśtawkę nastrojów, od bojowego przez znudzony, apatyczny, depresyjny aż do ekstatycznego, ponieważ, jak często podkreśla, jest kobietą zrównoważoną.
Rozdział II: Bohaterka i nowa miłość jej życia spędzają czas w Wenecji. W tym miejscu autorka sugeruje, że w powietrzu wisi intryga.
Rozdział III: Bohaterka i jej znajomi plotkują.
Rozdział IV: Bohaterka je obiad w domu rodziców, gdzie odwiedza ją nowa miłość jej życia.
Rozdział V: Bohaterka i nowa miłość jej życia szykują się do wyjścia na wernisaż, następuje rewizyta.
Rozdział VI: Wernisaż, bohaterka upija się, bo odkrywa, że jest zazdrosna.
Rozdział VII: Bohaterka ma kaca i dokonuje czegoś, co zgodnie z opisem wydawcy, umieszczonym na tylnej stronie okładki, ma być wnikliwym portretem psychologicznym, a jest bełkotem nietrzymającym się kupy.
Rozdział VIII: Bohaterka po drodze na spotkanie z matką wpada na kolegę i idzie z nim na kawę.
Rozdział IX: Bohaterka i nowa miłość jej życia spędzają wakacje w Escorialu i rozstają się z powodu testu ciążowego znalezionego w kosmetyczce.
Rozdział X: Bohaterka ma depresję przez 20 stron.
Rozdział XI: Następuje wyjaśnienie czytelnikowi, że autorka przez ostatnie 400 stron snuła wyrafinowaną intrygę i wyjaśnienie tejże.
Rozdział XII: Bójka między bohaterkami zakończona sugestią happy endu.

Oto powieść licząca sobie blisko 500 stron.
Grubymi nićmi szyta intryga, zresztą tak głupia, tak infantylna i tak nieprzekonująca, że wierzyć się nie chce, że w ogóle ktokolwiek mógł takie zachowania przypisać kobiecie blisko trzydziestoletniej (idiotycznie pojmowana zemsta, niejasne motywy, zerowe prawdopodobieństwo).
Miłość głównej bohaterki, kreowana na tajemniczą femme fatale, z której wychodzi kapryśne, wścibskie i niedojrzałe dziecko.
Sama główna bohaterka, Maria, popis hermeneutyki w pięknym stylu: całe strony rozważań, jaka jest Maria i ani jednego potwierdzenia w samej fabule.
Grupa znajomych, jednakowo bezbarwnych, bazujących na stereotypie najgorszego sortu, z tendencyjnymi poglądami i tendencyjnymi życiorysami. Trochę dramy spod znaku LGBT (ofiara leczenia elektrowstrząsami etc) plus niekończące się drętwe rozmowy prowadzone przez galerię papierowych postaci.
Finał powieści z obowiązkową depresją, utratą pracy, głosu, chęci do życia i miłości do ojczyzny, z absurdalną, nieadekwatną do reszty bójką dwóch bohaterek podlaną obowiązkowym sosem umoralniająco-rozliczającym z wyrządzonych szkód i tak, oczywiście, po tej całej dramie, która miała złamać co wrażliwsze serca, happy end tak żenujący, że stanowiący najlepsze podsumowanie tej w każdym punkcie słabej powieści.

Na ten gniot są tylko dwie opcje: pierwszą jest szukanie w tekście tego, co zachwala wydawca, a więc portretów psychologicznych i namiętnej miłości. Konia z rzędem temu, kto znajdzie. Opcją drugą, dobrze pozwalającą zniwelować skutki obcowania z taką szmirą, jest głęboka filozoficzna zaduma nad tym, dlaczego polscy wydawcy marnują papier na takie wpadki i dlaczego tak trudno o dobrą lesbijską powieść. Gdyby ktoś znał odpowiedzi bardzo proszę o kontakt.

Podsumowanie powieści:
Rozdział II: Bohaterka i nowa miłość jej życia spędzają czas w Wenecji. W...

Momentami trochę tendencyjna literatura lesbijska. Nie odłożyłam jej w połowie tylko dlatego, że byłam ciekawa cały czas JAK się ułoży historia.

Romansidlo, ale calkiem przyjemne w odbiorze.

Romansidlo, ale calkiem przyjemne w odbiorze.

Nie moje klimaty... ale czyta się szybko i treść ciekawa.

Nie moje klimaty... ale czyta się szybko i treść ciekawa.

Absolutnie zgadzam się ze wszystkimi negatywnymi opiniami na temat tej książki. Dawno nie czytałam takiej szmiry. Od 1/3 to juz tylko z rozbawieniem sprawdzałam jak daleko posunie się autorka w tym bełkocie.

• LGBT
  • Sprzedam/wymienię/oddam
  • Iberoameryka
  • Biblioteczka domowa
  • Pozycje WSZYSTKIE w biblioteczce

Dodaj cytat z książki Szalona geometria miłości