Lady S #3 - 59° szerokości północnej

Okładka książki Lady S #3 - 59° szerokości północnej Philippe Aymond, Jean Van Hamme
Okładka książki Lady S #3 - 59° szerokości północnej
Philippe AymondJean Van Hamme Wydawnictwo: Kubusse Cykl: Lady S. (tom 3) komiksy
48 str. 48 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Lady S. (tom 3)
Tytuł oryginału:
Lady S: 59° Latitude Nord
Wydawnictwo:
Kubusse
Data wydania:
2015-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394148034
Tłumacz:
Jakub Syty
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fortuna Winczlavów 3. Danica 1965 Philippe Berthet, Jean Van Hamme
Ocena 7,3
Fortuna Winczl... Philippe Berthet, J...
Okładka książki RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łukasz Bogacz, Daniel Chmielewski, Djief, Roman Gajewski, Gir, Piotr Herla, Grzegorz Janusz, Tomasz Kontny, Jacques Lob, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Niewiadomski, Daniel Odija, Yanick Paquette, Tomasz Piorunowski, Mark Russell, Antoni Serkowski, Liam Sharp, Wojciech Stefaniec, Marko Stojanović, Jakub Topor, Jean Van Hamme, Robert Waga, Bernie Wrightson
Ocena 7,0
RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łuka...
Okładka książki Historia bez bohatera / Dwadzieścia lat później Daniel Henrotin, Jean Van Hamme
Ocena 6,8
Historia bez b... Daniel Henrotin, Je...
Okładka książki Fortuna Winczlavów 2. Tom&Lisa, 1910 Philippe Berthet, Jean Van Hamme
Ocena 7,0
Fortuna Winczl... Philippe Berthet, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1175
1143

Na półkach:

W trzecim albumie "Lady S" mamy zupełnie nową sprawę. Akcja toczy się w Sztokholmie, na kilka dni przed wręczeniem Nagrody Nobla w Królewskiej Akademii Muzycznej. Jean Van Hamme sprytnie wykorzystał ten temat, dając swoim czytelnikom ciekawy kryminał, a przy tym naśmiewając się z wielu filmów pokroju "007" czy "Mission Imposible". Dał nam za to realny plan działania terrorystów, służb specjalnych oraz szpiegów, którzy potrafią być obecni wszędzie, a my nawet o tym nie wiemy. Nie zapomniał też o jednym czynniku, który zawsze może pokrzyżować najdoskonalszy plan - przypadkowi. W ten oto sposób zrodził się ciekawy odcinek, w którym Lady S jest bardziej ofiarą niż łowcą.

Widać już od pierwszych stron komiksu, że scenarzysta bardzo solidnie się przygotował. Zadbał o najdrobniejszy detal, jak choćby przyporządkowanie dat do poszczególnych dni tygodnia, względem roku 2006, w którym komiks miał premierę. Jest to szalenie istotne dla samej akcji oraz nadaje fabule wiarygodności. Na dokładkę mamy wątek, o którym wspomniałem na wstępie. Wyśmiewanie filmów akcji z superszpiegami w roli głównej. Zostało to pomyślane bardzo sprytnie i widać nawiązania do "Mission Imposible" niemal na każdym kroku. Na dokładkę bohaterowie komiksu wyśmiewają pewne niedorzeczności z takich filmów, ale całą sprawę traktują serio.

Sama fabuła z pozoru bardzo prosta, w praktyce znów posiada drugie dno. Nasza bohaterka, Suzan Fitzroy jest wraz z swoim przybranym ojcem w Sztokholmie. Mają uczestniczyć na gali rozdania Nagrody Nobla, choć żadne z nich się do tego nie pali. Suzan podczas zwiedzania miasta, wpada na młodego dziennikarza z Rosji, Mikołaja Rubiewa. Ma on przeprowadzić, jak wielu jego kolegów po fachu, reportaż z gali oraz przy okazji zająć się interesami ojca, prowadzącego firmę transportową. Również nie pali się do tego zadania i dwoje młodych ludzi, których połączył zupełny przypadek, spędza z sobą miłe chwile. Niestety Suzan znów spotyka Oriona, tajemniczego człowieka, reprezentującego międzynarodową organizację do zwalczania terroryzmu. Nie mając wyboru musi wziąć udział w akcji kradzieży dokumentów, co skutkuje dość ciekawymi konsekwencjami.

Olbrzymim plusem, przynajmniej w moich oczach, jest sam pomysł na wątek szpiegowski. Nie zdradzając kluczowych elementów, powiem tylko, że naprawdę trudno jest rozwiązać tą zagadkę. Teoretycznie wszystko wiemy, z drugiej zaś strony co chwila otrzymujemy inne informacje. Problemem jest również udowodnienie winy komukolwiek. W tym momencie czytelnik jest postawiony dokładnie w tej samej pozycji co postacie w komiksie, prowadzące śledztwo. Słyszą zagrożenie, znają cel, ale nie wiedzą skąd nadciąga niebezpieczeństwo. Równie ciekawie naświetlono sprawę organizacji, którą reprezentuje Orion. Z jednej strony można ją włożyć pomiędzy inne teorie spiskowe, z drugiej całość tak skonstruowano, że brzmi wiarygodnie. Ciężko też zaprzeczyć istnieniu w realnym świecie, właśnie tak działającej organizacji do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością.

Co do wątku Mikołaja i Suzan, to mam nadzieję, że w przyszłych albumach zostanie jeszcze poruszony i w jakiś sposób rozwinięty. Co prawda kilka drobnych elementów pod koniec mi nie pasowało, bo miałem wrażenie jakby trochę za bardzo przyspieszono rodzącą się miedzy nimi relację, ale to tylko takie moje osobiste marudzenie. Sam finał jest natomiast bardzo ciekawy, podsycając apetyt na więcej. Sporo w tym zasługi rysownika, który dał nam komiks o mocno realistycznej kresce. Postacie są jak wyjęte ze zdjęć, nie mamy tutaj żadnych przerysowań, a sytuacje gdzie dominuje akcja, też nie są napakowane nonsensami.

Ten album udowodnił, że "Lady S" to rasowa powieść szpiegowska. Bardzo chętnie zobaczyłbym serial aktorski na jej podstawie, oczywiście jeśli wiernie trzymałby się scenariusza. Jest to tytuł skierowany głównie do miłośników realistycznych pojedynków między szpiegami, a terrorystami, bez tej całej "wybuchowej" otoczki. zatem jeśli ktoś szuka tutaj fajerwerków rodem z Jamesa Bonda, to srogo się zawiedzie. Tutaj mamy wyraźnie pokazane, czemu szpiedzy nie zabijają, jak działają oraz że nawet najlepszy plan potrafi wziąć w łeb, z powodu głupiego żartu od losu.

W trzecim albumie "Lady S" mamy zupełnie nową sprawę. Akcja toczy się w Sztokholmie, na kilka dni przed wręczeniem Nagrody Nobla w Królewskiej Akademii Muzycznej. Jean Van Hamme sprytnie wykorzystał ten temat, dając swoim czytelnikom ciekawy kryminał, a przy tym naśmiewając się z wielu filmów pokroju "007" czy "Mission Imposible". Dał nam za to realny plan działania...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1601
485

Na półkach: , ,

(...) Tym razem akcja rozgrywa się w Szwecji. Suzan towarzyszy przybranemu ojcu na placówce, który tym razem pełni funkcję tymczasowego USA. W grudniu w Sztokholmie niewiele się dzieje, jedyną wyczekiwaną atrakcją jest uroczystość wręczenia nagród Nobla. Gala z udziałem królowej i notabli ma się odbyć dopiero za kilka dni, tymczasem protagonistka ma sporo wolnego czasu. Może właśnie brak konkretnych zajęć, przysłowiowa nuda, popycha ją w ramiona Mikołaja Rubiewa, rosyjskiego dziennikarza, który dla moskiewskich Nowostii ma relacjonować galę. Od samego początku coś między nimi iskrzy, romans rozwija się i ostatecznie kończy w łóżku. Ich wzajemna relacja wykracza poza przygodny i niezobowiązujący flirt.

Po nakreśleniu tła wydarzeń, scenarzysta przypomina czytelnikowi, że ma do czynienia z serialem szpiegowskim, a nie z romansidłem. Na scenie pojawiają się dawny znajomy Anton Griwenko oraz tajemniczy Orion, który ma dla dziewczyny następne zadanie. Wespół ze starym kolegą ma włamać się do pokoju hotelowego pakistańskiego biznesmena, który podejrzewany jest o wspieranie islamskich terrorystów. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że wspomniana grupa ma dokonać zamachu podczas gali noblowskiej. Główne zadanie Lady S polega na zweryfikowaniu tych informacji.

Fabuła jest naprawdę zmyślnie skonstruowana, rozwija się systematycznie, bez pośpiechu odsłaniając przed czytelnikiem kolejne elementy układanki. Scenarzysta nie ujawnia od razu właściwej intrygi. Poznajemy ją, po którymś z kolei załamaniu, zagięciu linii fabularnej. Większą niż w poprzednich dwóch tomach znaczenie ma warstwa dialogowa, która jest mocno rozbudowana. Szpiegowska gra pozorów rozgrywa się za pomocą gierek słownych. Należy się dokładnie wczytać w wypowiedzi postaci, aby zrozumieć skomplikowane machinacje. Dopiero po jakimś czasie orientujemy się, że czytane słowa należy poddawać w wątpliwość, że bohaterzy niekoniecznie mówią prawdę. Van Hamme sprawnie manipuluje czytelnikiem. Gdy już nam się wydaje, że wiemy na czym polega intryga, wprowadza kolejne zdarzenia, które rozmontowują wyimaginowaną konstrukcję....

- - -
cały tekst można przeczytać tu:
https://dybuk.wordpress.com/2016/01/19/lady-s-3-59-szerokosci-polnocnej/

(...) Tym razem akcja rozgrywa się w Szwecji. Suzan towarzyszy przybranemu ojcu na placówce, który tym razem pełni funkcję tymczasowego USA. W grudniu w Sztokholmie niewiele się dzieje, jedyną wyczekiwaną atrakcją jest uroczystość wręczenia nagród Nobla. Gala z udziałem królowej i notabli ma się odbyć dopiero za kilka dni, tymczasem protagonistka ma sporo wolnego czasu....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
134
28

Na półkach:

Fabularnie trochę gorsza, niż poprzednie dwie części, ale nadrabia pięknymi zimowymi kartami komiksu. Warto zakupić.

Fabularnie trochę gorsza, niż poprzednie dwie części, ale nadrabia pięknymi zimowymi kartami komiksu. Warto zakupić.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    7
  • Komiksy
    4
  • Chcę przeczytać
    2
  • Komiks
    1
  • Komiks+manga
    1
  • @)!^
    1
  • Komiksy 2022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lady S #3 - 59° szerokości północnej


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także