Blueberry. Integral 6. Ostatnia szansa. Koniec drogi. Arizona love.

Okładka książki Blueberry. Integral 6. Ostatnia szansa. Koniec drogi. Arizona love.
Jean-Michel CharlierMœbius Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Blueberry (tom 21-23) Seria: Plansze Europy komiksy
komiksy
2016-02-17
2016-02-17
Wojciech Birek
Blueberry komiks western

Okładka książki Blueberry. Integral 5. Złamany Nos, Długi marsz, Plemię widmo Jean-Michel Charlier, Mœbius
Ocena 7,6
Blueberry. Int... Jean-Michel Charlie...
Okładka książki Bouncer - Do piekła i z powrotem Francois Boucq, Alexandro Jodorowsky
Ocena 7,4
Bouncer - Do p... Francois Boucq, Ale...

Zdecydowanie wolę te części Blueberrego gdzie nie pojawiają się indianie. Arizona Love to świetny tom.

Odkupienie i Arizona Love. Wspaniałe zamknięcie cyklu

Odkupienie i Arizona Love. Wspaniałe zamknięcie cyklu

(...) biorę na warsztat rzecz oznaczoną na grzbiecie numerem sześć, która zawiera trzy albumy: „Ostatnia szansa”, „Koniec drogi” oraz „Arizona love”.

W omawianej pozycji w końcu zakończony zostaje wątek, który swój początek miał w albumie „Chihuahua Pearl”, a następnie niczym bumerang powracał na przestrzeni kilku kolejnych odsłon. Chodzi o ukryty w Meksyku skarb konfederatów. Dla przypomnienia: Mike Blueberry został oskarżony o kradzież złota, co ostatecznie skutkowało pozbawieniem szarży i relegowaniem z wojska. Na dokładkę jako główny podejrzany w sprawie zamachu na prezydenta Granta został za nim wystawiony list gończy „Poszukiwany żywy lub martwy. Nagroda 10 000 $”. Były porucznik nie ustawał jednak w wysyłkach, aby oczyścić swoje imię, udowodnić niewinność i doprowadzić do skazania prawdziwych zamachowców.

Historia przedstawiona w albumie „Ostatnia szansa” sprowadza go do Meksyku, gdzie pewien generał jest w posiadaniu dokumentów świadczących o niewinności Mike’a. Jest tylko mały szkopuł. Generał czeka w celi na egzekucję, zgadza się przyjść w sukurs naszemu bohaterowi, ale pod jednym warunkiem, że uratuje go przed stryczkiem. Trzeba przyznać, że protagonista musi się nieźle natrudzić, aby spełnić wspomniane roszczenie. Dokument, który udaje mu się zdobyć, to dopiero połowa sukcesu. W kolejnym albumie kolejny raz spotyka oprychów, którzy zgotowali mu taki los. I tym razem także niewiele brakuje, aby Blueberry został posądzony o próbę zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W „Arizona love” mamy do czynienia ze zgoła inną historią. Co prawda kolejny raz pojawiają się postaci, z którymi już wcześniej się zetknęliśmy. Akcja skupia się na pięknej i przewrotnej Chihuahua Pearl, z którą Mike umyślił się ożenić. Muszę przyznać, że ta opowieść mnie bardzo zaskoczyła. Chodzi w niej o coś zupełnie innego, ale także prowadzona jest w zupełnie innym stylu. Na chwilę porzucona zostaje stylistka westernu, rzecz jest na swój sposób komiczna i lekka.

(...) Omawiany tom trzyma poziom. Dodatkowo jest o tyle ważny, że kilka głównych i znaczących dla całej fabuły wątków zostaje definitywnie zamkniętych. Zaproponowane rozwiązania były do przewidzenia, ale sposób, w jaki scenarzysta doprowadził do ukończenia, znacząco wpływa na atrakcyjność czytelniczą. Przy okazji warto wspomnieć, że od następnego integrala scenariusze będą dziełem etatowego rysownika, czyli Jeana Girauda. Na szczęście nie będziemy musieli długo czekać, aby sprawdzić, jak poradził sobie.

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

Dodaj cytat z książki Blueberry. Integral 6. Ostatnia szansa. Koniec drogi. Arizona love.