Aladyn

Okładka książki Aladyn Francesca Rossi
Okładka książki Aladyn
Francesca Rossi Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Seria: Francesca Rossi (ilustr.) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Francesca Rossi (ilustr.)
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-12-01
2015-12-01

Nieskomplikowana historia Aladyna, która na pewno będzie łatwa i przyjemna w odbiorze dla najmłodszych czytelników. Czcionka jest na tyle duża, że dziecko może czytać tę książkę samodzielnie. Ilustracje są kolorowe i przyciągają wzrok. Dobro zwycięża, zło przegrywa. Zwyczajna, ale dość dobra pozycja.

Przeciętna, dobro zwycięża, zło przegrywa.

Przeciętna, dobro zwycięża, zło przegrywa.

Po lekturze książki "Piotruś Pan" wydawnictwa Olesiejuk, podchodziłam do kolejnej książki spod szyldu tego wydawnictwa bez wygórowanych oczekiwań. "Aladyn" okazał się jednak lekturą ciekawą, nieprzewidywalną i łatwą w odbiorze dla najmłodszych.
Na pewno wielkim atutem tej serii są ilustracje i przyznam szczerze, że głównie dlatego skusiłam się na zakup kilku baśni. Jednak przyznaję również, że nie każda opowieść serii jest godna polecenia.

Aladyn jest ciekawym świata młodym chłopcem. Zamiast pracować całe dnie spędza na przechadzkach po mieście, podczas których towarzyszy mu małpka Abu. Pewnego razu na swej drodze spotyka czarnoksiężnika, który w zamian za bogactwa prosi go o wyświadczenie przysługi. Aladyn ma wejść do jaskini i przynieść z niej magiczną lampę. Chłopak zgada się gdyż w owej jaskini czekają na niego również klejnoty, którymi do woli będzie mógł wypchać swoje kieszenie. Niestety Aladynowi nie udaje się wydostać z jaskini, wyjście zamyka się i zostaje w niej uwięziony. Wówczas przypomina sobie o lampie o którą prosił go czarnoksiężnik i pociera jej ścianę aby przyjrzeć się bliżej przedmiotowi. Wówczas przed jego oczami pojawia się potężny Dżin, który jest gotów spełnić każde życzenie młodzieńca. Aladyn wraca do domu. Gdy przypadkiem spotyka księżniczkę Dżasminę zakochuje się w niej bez pamięci. Postanawia poślubić dziewczynę i prosi Dżina o pomoc...

Moje dzieci były wręcz oczarowane lekturą. Opowieść jest pełna magii, niezwykłych zjawisk i bohaterów. Historia jest pouczająca i niebywale absorbująca. Na jej kartach toczy się wartka akcja, nie ma natomiast miejsca na zbyteczne i nudne dla maluchów opisy. Perypetie bohaterów zawsze dobrze się kończą. Zwyciężają oczywiście ci szlachetni i prawi, niegodziwca, w tym przypadku okrutny i chciwy czarnoksiężnik, kończy marnie. Wszystko jest więc tak jak być powinno.

Lektura przepełniona jest pięknymi wielobarwnymi ilustracjami autorstwa popularnej włoskiej rysowniczki Franceski Rossi. Zdecydowanie jest to pozycja godna uwagi. Prosty tekst umożliwi odkrywanie jej młodszym czytelnikom. Historię Aladyna i potężnego Dżina zaklętego w lampie zna niemal każde dziecko na świecie. Niewątpliwie ma ona w sobie coś magicznego. Polecam.

• Dla dzieci
  • DLA DZIECI (i nie tylko :)
  • 1r) Czytane moim dzieciom ✿❀
  • E2) Podstawówka 1-3