TED. Jak wygłosić mowę życia

Onepress
2015-11-16
2015-11-16
Piotr Cieślak

Książka Jeremey’go Donovan’a napisana jest w bardzo interesujący sposób. Językiem atrakcyjnym, przepełnionym humorem, ale jednocześnie prostym, zrozumiałym dla każdego.

Jestem przekonany, że "TED Jak wygłosić mowę życia" może być lekturą dla każdego. Początkującym adeptom przemawiania wskaże właściwy kierunek, pomoże wyeliminować od razu podstawowe błędy i ukaże mity, które często pojawiają się w literaturze poświęconej tematowi. Bardziej doświadczonym mówcom pomoże nadać ostateczne szlify ich umiejętnościom.

Czymś, co nazwałem – na własny użytek - przewagą ostateczną książki Donovana są przypisy. Autor zamieścił w nich 114 linków do filmów z konferencji TED. Za każdym razem, gdy podaje jakąś wskazówkę dotyczącą przemawiania, kieruje czytelnika do filmu z wystąpienia, które analizuje jako przykład. Czyni to książkę podręcznikiem połączonym ze swoistym zeszytem ćwiczeń. Dawno nie czytałem (a może nigdy?) tak dobrej książki poświęconej przemawianiu publicznemu.

Książka przeciętna. Bardziej niż do publicznego przemawiania czy prezentacji, przygotowuje do wystąpienia na konferencji TED. Jest kilka praktycznych i cennych uwag zarówno dla początkujących jak i doświadczonych mówców, ale są też rozdziały, gdzie ciężko wyciągnąć coś wartościowego. Dużo analiz poszczególnych wystąpień z konferencji, ale czasami wydaje się to zbyteczne. Jeśli ktoś przygotowuje się akurat do wystąpienia na TED to książka pewnie mu się przyda, ale jeśli chce po prostu doskonalić się w dziedzinie wystąpień publicznych to są na pewno lepsze pozycje m.in. "Mów jak TED".

Choć celem głównym jest pomóc i nauczyć dobrych wystąpień publicznych, bardziej zainteresowały mnie przykłady, na których autor pokazywał best practice prelegentów. Ciekawe były również tabele ze scenariuszami poszczególnych omawianych wystąpień. Aczkolwiek gdy oglądałam wcześniej wystąpienia z TED miałam wrażenie, że są bardzo impulsywne i emocjonalne. Czytając wskazówki autora widzę, że było w tym wiele warsztatu i ćwiczeń. W każdym razie dla każdego, który chciałby ulepszyć swoją swobodę wypowiedzi publicznych ta książka będzie na pewno pomocna.

Bardzo dobra pozycja. Poradnik o tym jak powinno się przemawiać. Nie do końca zgadzam się z kwestiami wsparcia wizualnego. Jednak książka bardzo wartościowa, podobnie jak idee, o których powinniśmy mówić w czasie wystąpień publicznych.

"TED. Jak wygłosić mowę życia" jest to książka, która pokazuje w jaki sposób stać się współczesnym Demostenesem. Zawarte w niej porady pomogą nam lepiej przygotować się go wygłaszanych przemówień i sprawiać aby były one bardziej zrozumiałe. Umiejętność wciągającego przemawiania to rzecz nie łatwa i jeżeli masz z tym problem to ten poradnik jest jak najbardziej dla Ciebie. Pomoże ci otworzyć drogę na scenę i doszlifować ukryty potencjał.

Treść zawarta w książce została sprawnie podzielona i łatwo można odnaleźć się w przedstawionej zawartości. Książka przeznaczona jest dla uczniów szkół jak również dla pracowników dużych firm. Umiejętność odpowiedniego przemawiania przyda się każdemu, dlatego mogą po nią sięgnąć rożni odbiorcy. Dowiemy się w jaki sposób opanować nerwy, mimikę twarzy czy gesty rąk. Książka pomoże nam wybrać techniki, dzięki, którym będziemy mogli skupić się na wykonywanym przemówieniu i stres nie będzie nas paraliżował. Książka autorstwa Jeremeya Donovana jest ciekawie, miejscami zabawnie napisana, sprawiając, że lektura będzie prawdziwą przyjemnością. Systematyczne wykonywanie zawartych w niej technik może pomóc w dużym stopniu poprawić wykonywane przez Ciebie wystąpienia i przemowy.

W książce nie zabraknie licznych przykładów, porównań, które pomogą nam w lepszym stopniu zaznajomić się z opisywanym tematem. Znajdziemy w niej rożne ważne aspekty przemówień, które będziemy mogli sami przenieść w realnym życiu. Donovan Jeremey jest fachowcem w opisywanym temacie, dlatego prezentowane przez niego ćwiczenia w szybki sposób zaczną przynosić efekty. Autor pokarze nam jak stopniować emocje u widza, jak go czasami rozśmieszyć i jak sprawić aby słuchał naszego wystąpienia z ciekawością. Ta nie lada sztuka wymaga dużej ilości ćwiczeń i prób. Jednak wykonywanie opisywanych ćwiczeń jak najbardziej daje widoczne rezultaty, które przy nie jednej przemowie potrafią oczarować i wprawić w osłupienie wielu słuchaczy.

"TED. Jak wygłosić mowę życia" przyjemnie się czytało, sprawiając, że wyniosłem z niej wiele ciekawych i przydatnych informacji. Jeżeli drogi Czytelniku pragniesz stać się lepszym mówcą zachęcam Cię do sięgnięcia po ta książkę. Po zastosowaniu przedstawionych w niej ćwiczeń pomogą wyszlifować ukryty talent i możliwości. Dowiesz się jak przygotować się do przemowy, jak walczyć z tremą czy jak używać filmów oraz innych pomocy naukowych. Budować przejścia między wypowiedziami oraz zbudować odpowiednie zakończenie wypowiedzi. Jest to obszerny poradnik, który bardzo dokładnie zgłębia temat. Gorąco polecam.

Autor jest niepodważalnym ekspertem od analizy wystąpień, dzięki czemu recenzowana pozycja pełna jest konkretnej i merytorycznej wiedzy, natomiast jest pozbawiona amerykańskiej odmiany „lania wody” (każdy, kto czyta amerykańskie poradniki psychologiczno-rozwojowe raczej wie, co mam na myśli). Myślę, że jest to w głównej mierze zasługa analitycznego umysłu i technicznego wykształcenia autora, ale przede wszystkim – jego skromnej osobowości, pozbawionej pychy, arogancji i zadęcia. Tym, co dostajemy, jest „skrzynka narzędzi” – gotowy pakiet około 100 technik budowania i wygłaszania wystąpień, wraz z masą przykładów – analiz już wygłoszonych mów – rozłożonych na czynniki pierwsze i ujętych w czytelne tabele (każdy czytelnik może daną mowę znaleźć w sieci i spróbować przeanalizować sam). Świadomie lub nie, Donovan niejako uczy czytelnika swojego fachu, czyli trzykrotnej i trójwarstwowej analizy nagrań dostępnych w sieci. Jako ciekawostkę podam, iż w tym celu opracował aplikację, która zlicza np. poszczególne słowa, rejestruje uśmiechy oraz „wylicza” reakcję publiczności na nie. Na szczęście dla czytelnika, autor jest także pasjonatem. Dzięki temu jego publikacja to nie tylko doskonała merytorycznie, ale i fascynująca lektura dla wielbicieli słowa.

Pełna recenzja książki na stronie:

W życiu każdego człowieka, prędzej czy później, przychodzi moment wystąpienia przed publicznością. Taka czynność nie jest niczym szczególnym, a jednak nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tremą, mówić językiem zrozumiałym i przekazywać treści ściśle dotyczące prezentacji czy po prostu przykuć uwagę słuchaczy. To oczywiście trudne zadanie.
Kiedy otrzymałem książkę do recenzji, pomyślałem: „Czy to jest mi naprawdę potrzebne?”. Zaraz po tym przypomniałem sobie wszystkie moje przemówienia do grupy ludzi (a przynajmniej kilka),a przy tym towarzyszące nim emocje. Spróbujcie sami. Prawda, że nie za każdym razem idzie jak z płatka?
Przedstawiana książka podzielona jest na cztery główne części, nie licząc wprowadzenia: „Treść”, „Wystąpienie”, „Oprawa” i „Droga na scenę… i dalej”. Pomimo tego, że bardzo często tekst odnosi się do konferencji TED i przedstawianych w nich prelekcji, zwykłego zjadacza chleba, takiego jak ja, interesują przede wszystkim trzy pierwsze działy.
Sekcja „Treść” ma za zadanie przedstawianie jak ważny jest dobór tematu do naszego wystąpienia. Znajdziemy tutaj sporo teorii, którą gdzieniegdzie udało się już nam przyswoić. Trudno jest przecież mówić o czymś czego się dobrze nie zna lub nie rozumie, prawda?
Dział „Wystąpienie” zawiera bardzo ważne wskazówki które warto stosować podczas prezentacji. Doskonalenie przekazu werbalnego i niewerbalnego, poruszanie się po scenie czy użycie wątku humorystycznego. To znajdziemy w tym dziale.
Część „Oprawa” to sposoby stworzenia otoczki podczas wystąpienia. Dostosowanie odpowiednio długich, przykuwających uwagę na odpowiednim poziomie slajdów, materiałów filmowych i ewentualnie rekwizytów to w dzisiejszych czasach bardzo ważne zadanie. Wyobraźmy sobie chociażby prezentację nowego produktu bez użycia żadnych z wymienionych rzeczy.
Na koniec „Droga na scenę… i dalej”. Tutaj mamy do czynienia z czynnościami stosowanymi przez znających się na rzeczy mówców. Przykładowo: Wskazówka 107 –„Napisz dla prowadzącego jedno-, dwuminutowy tekst zapowiedzi nawiązujący do sedna Twojego wystąpienia.” Pomyślelibyście o tym?
Okładka książki zawiera grafikę z wielkim czerwonym napisem TED oraz nierozłącznym rekwizytem przemówień – mikrofonem. Nie znajdziemy tu obrazków, a jedynie interesujące i niezbędne w wybornych przemówieniach wskazówki. Niespełna 280 stron wartych przeczytania.
Moja ocena: 9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Kiedy otrzymałem książkę do...

• Rozwój osobisty
  • Psychologia