Biały Pająk. Historia północnej ściany Eigeru

Okładka książki Biały Pająk. Historia północnej ściany Eigeru
Heinrich Harrer Wydawnictwo: Stapis Seria: Literatura górska na świecie literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
2013-11-12
Maria Kiełkowska
literatura faktu góry

więcej Więcej

Eiger (3970m) szczyt położony w szwajcarskich Alpach w regionie Berner Oberland, to z całą pewnością góra wyjątkowa i piękna. Zawsze mnie fascynowała, szczególnie jej północna ściana, w którą wpatruje się od lat, ponieważ stanowi tło, tapetę na moim komputerowym ekranie. Żeby zobrazować jej niepowtarzalny urok, majestat i surowość, niech każdy sobie wyobrazi 1800 metrowy...

Klasyka, do poczytania dla każdego miłośnika gór i alpinizmu, sławna ściana o złej sławie.

Warto, naprawdę warto przeczytać. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Książka, która pokazuje, jak zmieniał się alpiznizm w XX wieku (sprzęt, technika itd.) Człowiek "automatycznie" porównuje to co było z tym co dzieje się teraz. Polecam.

Pięknie opisana historia północnej ściany, klasyka gatunku. Czyta się dobrze, choć w mojej opinii nie jest to książka przez którą można przebrnąć w jeden dzień. Nie jestem jednak pewien czy jest to pozycja dla wszystkich. Dla ludzi związanych z górami same opisy wspinaczki oraz ściany będą zapierać dech w piersiach, dla pozostałych? pozostaje historia prowadząca do...

Gdyby nie te głupie słowa o "niekobiecej walce" dałabym więcej. Solidna pozycja literatury górskiej, choć szkoda że nie obejmuje późniejszych okresów.

Rewelacyjnie napisana historia zdobywania północnej ściany Eigeru. Weźmiesz do ręki i nie potrafisz odłożyć :)

Jedna z najlepszych książek o górach jakie czytałam. Magiczne miejsce, niezwykłe historie.

Absolutny klasyk literatury alpinistycznej. Dlaczego? Nie chodzi jak sądzę o walory literackie, chociaż bardzo dobrze się "Białego pająka" czyta. To magia tej ściany - północnej ściany Eigeru. Niedostępnej przez lata, a jednak tak bliskiej, w zasięgu ręki. Tak pięknej, ale i strasznej. Tak niebywale pociągającej. Śmiertelne żniwo jakie zbierała zrobiły swoje. Pamiętam jak...

Uwielbiam góry, kocham je miłością irracjonalną. Góry weryfikują wartość człowieka, skały, ekspozycje, obiektywne trudności pozwalają się sprawdzić, stanowią soczewkę własnych wyobrażeń o sobie samym. Kto nigdy nie podjął wyzwania jakim jest pokonanie szlaku o określonej trudności, długości i eskpozycyjności mając za ochronę jedynie własne ręce, nogi i kondycję (nie...

Książka ikona w gatunku literatury górskiej. Ja również polecam ją gorąco i uważam za pozycję obowiązkową dla wszystkich fanów gór i literatury z nimi związanej. Przeczytałem i jestem pod wrażeniem.

• Góry
  • Literatura górska