Filozofia dla bystrzaków

filozofia historia filozofii wprowadzenie do filozofii
filozofia, etyka
Joanna Sugiero
filozofia historia filozofii wprowadzenie do filozofii

Może być ciekawa dla kogoś, kto o filozofii nie wie nic. Nawet dla laika znającego podstawy będzie wyjątkowo nudna i nieodkrywcza.

Polecam.
Nie czyta się tego łatwo, ale książka zawiera kompendium podstawowych pytań, idei i poglądów filozoficznych przedstawionych problemowo a nie historycznie.
Jako pierwsze zetknięcie z filozofią i filozoficznym sposobem myślenia i argumentowania - to bardzo dobra pozycja.
Dodatkowo wiele przykładów z życia urozmaicających lekturę.

Książka pomogła mi usystematyzować podstawową wiedzę filozoficzną. Szukałem książki, która w prosty sposób opisze fundamenty filozoficzne i udało się. Czas na kolejne książki. Z minusów książki: momentami miałem wrażenie, że autor namawia mnie do uwierzenia w Jego zdaniem słuszną teorię, Laik będzie zadowolony z książki.

To chyba najgorsza książka jaką kiedykolwiek czytałem. A już na pewno najgorsza książka traktująca o filozofii.
Wątpię aby ktoś był w stanie polubić filozofię podczas jej czytania. Autor komplikuje chyba wszystko o czym próbuje pisać. Te komplikacje przetyka pisząc o sobie, że zawsze był wyjątkowy, że zawsze był kreatywny i że urodzony z niego filozof.
"Urodzony filozof"...

Fajna ksiązka dla filozoficznych laików. Dla studentów teologii, filozofii czy innych kierunków gdzie przedmiotów filozoficznych było trochę nie stanowi niczego nowego, treści w niej są raczej podstawowe, aczkolwiek napisane ciekawym językiem i w ciekawy sposób.

Przeczytałem jakies 70 stron i bede zwracal do biblioteki. Chyba jestem za glupi na filozofie, bo nawet ta ksiazka mnie cholernie meczy. Moze to moje podejscie zadaniowe, gdzie sam preferuje czytac ksiazki ciurkiem nizeli po trochu od czasu do czasu (bo w wiekszosci pochodza one z lokalnej biblioteki z terminem do oddania). Nie twierdze, ze ksiazka jest jakas fatalna ale mi...

Mam mieszane opinie, z jednej strony zawiera pewne trafne stwierdzenia, z drugiej - podaje zagadnienia "na tacy", a zatem je upraszcza. Nikt nie stanie się "bystrzakiem" ot tak, nie przechodząc samodzielnie pewnych ścieżek rozumowania.
Niemniej jednak uważam ją za wartościową.

Świetna, humorystyczna pozycja dla wszystkich interesujących się filozofią. Dla tych co już coś w tym temacie wiedzą i dla kompletnych laików.

Jest to wprowadzenie do filozofii. Tytuł mówi - dla bystrzaków. Jednak słowo bystrzak zostało tutaj użyte w sensie niskich zdolności intelektualnych. Powinno być zatem napisane na okładce: Filozofia dla "bystrzaków". Świadczy o tym po pierwsze -  tłumaczenie z języka angielskiego for dummies. Po drugie - we wstępie jest napisane: "Filozofia dla bystrzaków? Cóż to za pomysł!...

• Do kupienia
  • Filozofia