Co ma Putin w głowie?

Okładka książki Co ma Putin w głowie? Michel Eltchainoff
Okładka książki Co ma Putin w głowie?
Michel Eltchainoff Wydawnictwo: Studio Emka publicystyka literacka, eseje
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Dans la tête de Vladimir Poutine
Wydawnictwo:
Studio Emka
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788364437908
Tłumacz:
Andrzej Bilik
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1857
1509

Na półkach: , , , ,

Sięgnąłem po tę książkę przyciągnięty tytułem, bardzo na czasie. A treść? Oto francuski filozof i dziennikarz usiłuje zrekonstruować filozofię polityczną władcy Rosji, przy czym istotne jest, że książka została wydana w 2015 r., już po zajęciu Krymu i inwazji na Donbas.

Co ciekawe Putin jest antykomunistą, nie znosi marksizmu-leninizmu, natomiast czerpie pełną garścią z XIX i XX-wiecznej konserwatywnej myśli rosyjskiej. Głównym idolem władcy Kremla jest nacjonalistyczny filozof Iwan Iljin (1883–1954),wypędzony przez bolszewików z Rosji Sowieckiej w 1922 r. Według Iljina, który zdecydowanie odrzucał bolszewizm, duchowa odnowa kraju miała się dokonać na bazie prawosławia i tradycyjnych rosyjskich wartości. Głosił, że idee demokratyzacji i federalizacji propagowane przez Zachód są dla Rosji zgubne, bo demokracja w tak wielkim kraju nie jest możliwa. Dlatego konieczna jest silna, scentralizowana władza autorytarna, ale nie totalitarna. Co ciekawe, Iljin był do końca życia zafascynowany nazizmem i faszyzmem. Niektórzy w Rosji wręcz sądzą, że dla reżimu Putina Iljin jest tak ważny, bo propaguje rosyjską odmianę faszyzmu, oczywiście bez wymieniania tego słowa.

Drugim ważnym składnikiem filozofii politycznej Putina jest konserwatyzm. Jego rozumienie konserwatyzmu skupia się: „wokół obrony rosyjskiej tożsamości narodowej – składającej się z patriotyzmu, wartości chrześcijańskich, ochrony tradycyjnej rodziny – przeciwko atakom z zagranicy”. Z tym łączy się atak na kraje Zachodu, bo, jak mówi Putin: „odrzucają one zasady etyczne i tradycyjną tożsamość: narodową, kulturową, religijną i nawet seksualną. Prowadzona polityka umieszcza na tym samym poziomie wielodzietną rodzinę i partnerstwo tej samej płci, wiarę w Boga i wiarę w szatana.” Jakbym słuchał naszych biskupów...

Ponieważ Rosja odmawia podporządkowania się ideologii jednobiegunowego świata zachodniego: „spycha się ją w ślepą uliczkę, izoluje i marginalizuje.” Zatem powinnością Rosji jest obrona swojej polityki i metod postępowania i obowiązek pójścia 'Rosyjską Drogą'. Jakie są podstawowe cechy owej drogi? Oto: „Poza podstawami chrześcijańskimi, patriotyzmem, przywiązaniem do tradycji, tolerancją wobec innych ludów w wieloetnicznej przestrzeni Rosja miałaby własną wersję demokracji.” I jeszcze, w związku z 'Rosyjską Drogą' Putin wylicza pewne wyjątkowe cechy ludu rosyjskiego: „Miłosierdzie, empatia, współczucie, wzajemne wsparcie i zrozumienie”.

Wszystko to wygląda na makabryczny żart w świetle informacji o tym, co wyprawia armia rosyjska w Ukrainie, ale niestety takimi treściami karmi się Rosjan i wielu im wierzy.

Książka jest czasami przegadana, czasami nużąca, ale to ważna lektura pokazująca co roi się w głowie władcy Kremla.

Sięgnąłem po tę książkę przyciągnięty tytułem, bardzo na czasie. A treść? Oto francuski filozof i dziennikarz usiłuje zrekonstruować filozofię polityczną władcy Rosji, przy czym istotne jest, że książka została wydana w 2015 r., już po zajęciu Krymu i inwazji na Donbas.

Co ciekawe Putin jest antykomunistą, nie znosi marksizmu-leninizmu, natomiast czerpie pełną garścią z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
520
160

Na półkach:

Ludzie, czytać!

Ludzie, czytać!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22
  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    5
  • Kupione na nowym mieszkaniu
    1
  • Literatura rosyjska
    1
  • Kolejka książek
    1
  • Do kupienia
    1
  • Rosja/ZSRR
    1
  • 2016
    1
  • PILNE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Co ma Putin w głowie?


Podobne książki

Przeczytaj także