Marzyciel

Jarosław Kazberuk Wydawnictwo: Edipresse biografia, autobiografia, pamiętnik
Edipresse
2015-01-01
2015-01-01

Są ludzie, którzy mają życie przygodowe i są tacy, którzy go nie mają. Np. ja - wstaję codziennie o 5:45, wymykam się z domu zanim rodzina się obudzi, turlam się w podmiejskim korku do pracy, siedzę w raz interesującej a raz frustrującej robocie, wracam do domu, jem obiado-kolację, pogadam z synem, poczytam coś czego po chwili nie pamiętam, obejrzę z żoną odcinek jakiegoś serialu i idę spać. W weekend robię coś szalonego np. jadę na zakupy do centrum handlowego. Miliony takich samych szarych ludzików w tym samym czasie cierpliwe pcha swoją kulkę gnoju do przodu, od czasu do czasu nagradzając się jakimś niezbyt potrzebnym gadżetem albo wyjazdem do jakiejś hałaśliwej wakacyjnej miejscowości.

Są jednak jednostki, które dzięki fantazji i determinacji żyją jakoś inaczej. Jarosław Kazberuk pracuje jako kierowca na testach i prezentacjach Porsche. Wieczorami uczy dzieciaków judo (ma 4 dan i kilka tytułów mistrzowskich na koncie). Startuje w rajdach terenowych. Kiedyś wygrał eliminacje do Camel Trophy i przejechał w poprzek Borneo, osiem razy startował w Dakarze (samochodem terenowym i ciężarówką - w planach ma jeszcze motocykl),brał udział w wyprawach samochodowych przez Syberię. W międzyczasie bawił się w sporty ekstremalne, eksplorował jaskinie, skakał na spadochronie, jeździł konno, żeglował przez Atlantyk i czego to jeszcze nie robił. Chciałby zdobyć bieguny Ziemi i wystartować w regatach Sydney-Hobart i pewnie to zrobi. Na szczęście z jego książki wyłania się obraz bardzo normalnego i bardzo poukładanego gościa bo chyba bym go z zazdrości "znielubił" ;) .

Nie jest to wielka literatura bo Kazberuk nie jest pisarzem i kogoś, kogo nie kręcą rajdy i ekstrema może to znudzić. Dla mnie to była bardzo fajna lektura, w większości poświęcona temu co i ja lubię najbardziej czyli wielkiemu Dakarowi. Kazberuk wspomina też swoje dzieciństwo na Podlasiu i sportową młodość i jakoś kurde nie znalazłem tam wzmianki o tym, że lubił przesiadywać przed komputerem. Na założenie rodziny też znalazł czas bardzo późno. Czyli coś za coś. Trochę mu zazdroszczę ale mam świadomość, że jako ciepła klucha w życiu nie wyskrobałbym z siebie choćby promila tej determinacji, którą on się wykazywał w wielu momentach. Czyli zaskoczenia nie ma. Wyjątkowe rzeczy są dla wyjątkowych ludzi.

Książka jest bardzo dobrze wydana, dużo w niej zdjęć Jacka Boneckiego, od lat fotografującego Dakar. Po zeskanowaniu okładki w aplikacji na Androida można sobie obejrzeć setki jego kolejnych zdjęć na ekranie tabletu lub smartfona.

Dobra pozycja dla kogoś, kto lubi czasem pomarzyć o czymś więcej. Nawet jeśli za chwilę i tak zgarbi się przed kompem robiąc coś niestotnego w nieistniejącym wirtualnym świecie.

Autobiografia Jarka Kazberuka pt. ,,Marzyciel'' jest niewątpliwie książką inną niż wszystkie. Wyróżnia ją właśnie to, że autor nie opowiada tu o swoim życiu w kolejności chronologicznej, lecz pisze o własnych marzeniach rozwijając przy tym historie ze swojego życia. Jest to bardzo ciekawy zabieg, ale podczas czytania tych opowieści denerwuje to, że sam autor pisze o sobie jak o superbohaterze. Mimo to, że miło czyta się tą książkę, czuć jakby twórca swojej biografii podkoloryzował swoje życie co bardzo drażni kiedy czyta się tę książkę.

Przyznam,że książke kupiłem tylko ze względu na bardzo niską cenę w jednym z dyskontów.Lektura bardzo ciekawa.Autor opisuje liczne przygody,które przeżył w czasie rajdów czy podróży katamaranem.Poznałem też kulisy i trudy Dakaru.Mimo że pan Jarek przed kupnem tej książki był dla mnie postacią kompletnie anonimową to nie żaluję wyboru.Szybko się czyta,kolejnym atutem jest duża liczba pięknych zdjęć.Polecam!

Marzyciel zachęcił mnie ciekawym opisem i mnóstwem dobrej jakości zdjęć.
Książkę wydano w ładnej oprawie, ale co z tym co najważniejsze, czyli treścią?
Cóż, nie przeleciałem przez nią, ale też nie wlokłem się mozolnie.
Pomiędzy innymi lekturami fajnie było poznać barwne życie Jarosława. Gdy tak czytałem jego historie o prawdziwych mężczyznach, twardzielach, o jego wyśmienitej tężyźnie, odwadze i decyzyjności rodem z pola bitwy, naszła mnie myśl, że chyba trochę koloryzuje.
Gdyby autor przejawiał nieco skromności, powiedziałbym, że jest to książka, którą powinien przeczytać każdy!
Niestety, nieco za dużo stawiania siebie na piedestale.
Niemniej jednak, książkę polecam. W życiu nie interesowałem się ani Dakkarem, ani żeglarstwem, a jednak podobało mi się. Takie życie jak autora, to jest życie, to jest przygoda! Można jedynie pomarzyć ;)

Marzyciel zachęcił mnie ciekawym opisem i mnóstwem dobrej jakości zdjęć.
Książkę wydano w ładnej oprawie, ale co z tym co najważniejsze, czyli treścią?
Cóż, nie przeleciałem przez nią, ale też nie wlokłem się mozolnie.

Książka skusiła mnie ciekawą oprawą graficzną.Duże kolorowe zdjęcia zachęcają do lektury, a opisane w niej przygody twardych męskich wypraw oraz opisy ciekawych czasami grożnych czasami śmiesznych sytułacji zachęcają do lektury

• Bio
  • Podróże