Pamiętniki znalezione w Katyniu

Okładka książki Pamiętniki znalezione w Katyniu praca zbiorowa
Okładka książki Pamiętniki znalezione w Katyniu
praca zbiorowa Wydawnictwo: Editions Spotkania biografia, autobiografia, pamiętnik
Editions Spotkania
1990-01-01
1989-01-01
katyń

Książka zawiera zbiór kilkunastu pamiętników (zapisków),znalezionych przy zwłokach polskich oficerów, zamordowanych w Katyniu.
Ocenianie i przyznawanie gwiazdek tej książce wzbudza lekki opór, ponieważ jak można oceniać ostatnie, prywatne zapiski ludzi, którzy zaraz zginą?
Pewne jest to, że tę książkę moim zdaniem przeczytać się powinno. Oczywiste jest też to, że jest to pozycja, która porusza czytelnika bardzo mocno i na długo (ja cały czas jestem pod jej silnym wrażeniem mimo, że przeczytałam ją rok temu).
To co mnie zdziwiło to to, że - z tego co pamiętam - w ani jednym pamiętniku, żaden polski żołnierz nie przewidywał, że zostanie zamordowany. Krążyły pogłoski o zwolnieniach, niektórzy wywoływali sobie duchy, ale nikt nawet nie spodziewał się rozstrzelania. Jeden z autorów zapisków pisał jeszcze jadąc z Katynia do lasu i jeszcze nie wiedział... Ciekawe jest też to, że warunki życia tych nieszczęśników przed śmiercią nie były tak tragiczne jak innych więźniów na terenach ZSRR.
Z zapisków przedstawia się wiele różnych osobowości, postaci. Każdy człowiek jest inny. Z niektórych emanuje potworna tęsknota za żonami, dziećmi, inni są bardziej opanowani. Wśród zamordowanych było wielu lekarzy (też ze stopniami naukowymi, którzy do ostatniej chwili spisywali swoje przemyślenia, które mogłyby się im przydać w pracy zawodowej po oswobodzeniu...),wielu prawników, nauczycieli. Wyłania się z tych strzępów słów cala elita, ludzie i wartościowi i cenni dla społeczeństwa z uwagi na ich umiejętności. Nie sposób nie czuć oburzenia nie tylko dla bezsensowności tej zbrodni ale też dla jej strasznej niepraktyczności - jaki był sens marnować obywateli z takimi umiejętnościami, którzy tak bardzo mogli się "przydać" po zakończeniu wojny?

Książka - moim zdaniem - nie na podróż i nie na szybkie czytanie. Ja ją czytałam 4 miesiące - 1 autor kilka dni, mimo że zapiski są bardzo krótkie. Po prostu uważałam, że każde słowo trzeba przeżyć.

Książka zawiera wspomnienia piętnastu osób zamordowanych w Katyniu. To co mnie zainteresowało to opisy bez słodzenia września 39, konflikty między oficerami, opisy tęsknoty dużych facetów, problemy z zachowaniem higieny itp. Minusem (jak dla mnie) jest podobieństwo pamiętników między sobą, przez co te ostatnie czytałem już z lekkim znużeniem, nie zmienia to jednak faktu, że książka pozwala się przenieść i poczuć niejako jakbyśmy byli świadkami tej niewyobrażalnej zbrodni.

Niezwykle wzruszająca książka.

Niezwykle wzruszająca książka.

Lektura obowiązkowa. Pamiętniki znalezione w Katyniu pozwalają do ostatnich chwil towarzyszyć ich autorom. Poznajemy dość dokładnie realia panujące w obozie kozielskim.

• II wojna światowa
  • Z polecenia
  • Z historią w tle/Powieść historyczna (powstania, wojny)
  • Niedokończone
  • Sybir / II wojna / obozy / Kresy