Przemoczone pod plecakiem osiemnaście lat

Okładka książki Przemoczone pod plecakiem osiemnaście lat Ryszard Górecki
Okładka książki Przemoczone pod plecakiem osiemnaście lat
Ryszard Górecki Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
Książka i Wiedza
1977-01-01
1974-01-01

Wspomnienia młodego Warszawiaka, żołnierza Szarych Szeregów i Armii Krajowej z czasów drugiej wojny światowej. Przeczytane jeszcze w podstawówce, może za wcześnie, ale na pewno już po lekturze „Kamieni na szaniec” oraz „Zośki i Parasola”.
Do tego pochodziły ze strony bezpośredniego uczestnika wydarzeń, co stanowi dodatkową zaletę. Mniej patosu, więcej realiów, „trzewi i bebechów” okupacji i walki, a smutku tyle samo a może nawet i więcej. Patrząc z dzisiejszego punktu widzenia trzy do pięciu lat różnicy wieku to tyle co nic. Okres niezauważalny. Tymczasem dla młodzieży urodzonej już w niepodległej Polsce ta różnica czasu stanowiła przepaść. Autor też należał do drużyny harcerskiej nazywanej „Pomarańczarnią”, która parę lat wcześniej wydała Rudego, Alka i Zośkę. Ale różnica wieku sprawiła, że stanęli przed innymi problemami. W wieku, w którym bohaterowie Kamińskiego mogli jeszcze dokonywać śmiałych akcji w ramach „małego sabotażu” autor i jego koledzy już walczyli na barykadach Powstania Warszawskiego. I chociaż była to walka „z otwartą przyłbicą”, tym niemniej ilość ofiar przeraża. Dlatego nie przeszkadzało mi wówczas, że książka kończy się wraz z upadkiem Czernikowa w ostatniej dekadzie września 1944 roku. To było wystarczająco smutne i wstrząsające.

Poruszyła mnie ta książka.. bardzo. Historia dorastania w czasie wojny zwykłych chłopców. Autor i jego koledzy mieli po 13 lat gdy wybuchła. Pan Górecki opisuje początki konspiracji, wciąganie kolegów, wspólne spotkania, rozmowy, akcje. Zmiany, jakie w nich zachodziły, dojrzewanie do walki zbrojnej, przydział do „Parasola” i czas Powstania. Zginęli prawie wszyscy..

Książka robi wrażenie. Najpierw dzielimy z nastoletnim jeszcze wtedy autorem okres okupacji 39-44 w Warszawie, od wstąpienia do Szarych Szeregów, aż do przejścia do Grup Szturmowych. Później wybucha Powstanie. Opis walk żołnierza Batalionu Parasol, od Młynarskiej i Karolkowej na Woli, przez ruiny getta, obronę Starówki, przejście do Śródmieścia... jest szokujący. Przy czym szokujący, to nie dość dosadne słowo. Autor nie sili się na przesadną delikatność w opisach, prowadzi narrację z dziennikarską dokładnością. Skalę poświęcenia uwydatniają bezsensowne i źle skoordynowane rozkazy oraz ilość śmierci przenikającej każdą stronę książki (i zdjęcia kolegów z oddziału),aż do samego gorzkiego końca.
W czasach kiedy o Powstaniu Warszawskim mówi się albo za pomocą liczb, albo jedynie gloryfikuje, albo infantylizuje (gra - Mali Powstańcy to nie promocja, to aberracja; szczęśliwie powoli chyba wychodzimy z okresu pikników-festynów upamiętniających ten zryw),warto wrócić do takich jak te, spisanych wspomnień.

Bardzo ciekawa, wciągająca, momentami wzruszająca relacja żołnierza batalionu Parasol - "Majtka", opisująca jego losy od wybuchu II wojny światowej do momentu upadku Czerniakowa w czasie Powstania Warszawskiego.
Mamy tu ukazaną całą drogę autora - od jego początków w konspiracji (kolportaż prasy podziemnej),poprzez mały sabotaż i dywersję, aż do wstąpienia do Grup Szturmowych - do elitarnego batalionu "Parasol".
Znajdziemy tu fascynujące opisy walki,akcji sabotażowych, ale nie zabrakło również wątku miłosnego :)
Wielkim atutem książki jest ukazanie walki polskiego podziemia z perspektywy zwykłego żołnierza.
Gorąco polecam lekturę :)

"Deszcz, jesienny deszcz,
bębni w hełmu stal,
idziesz, młody żołnierzyku,
gdzieś w nieznaną dal.

Może jednak Bóg
da, że wrócisz znów,
będziesz tulił ciemną główkę
miłej swej do snu."

Książka Ryszarda Góreckiego to jedna z tych pozycji, które z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto w choć najmniejszym stopniu interesuje się powstaniem warszawskim lub historią batalionu "Parasol". Jest podzielona na dwa okresy: konspirację oraz powstanie warszawskie i zawiera dokładne, obrazowe opisy wydarzeń, ludzi i chwil. Momentami miałam ochotę płakać, czasem nie mogłam uwierzyć w to, o czym właśnie czytałam. Emocje, emocje i jeszcze raz emocje. Jestem pełna podziwu nie tylko dla nieżyjącego już autora, który za Polskę walczył mając zaledwie 18 lat, ale dla wszystkich tych młodych ludzi o których mowa w "Przemoczonych...". To co robili, to jak bardzo się poświęcali... Niesamowite. Zdecydowanie warto przeczytać.

"Deszcz, jesienny deszcz,
bębni w hełmu stal,
idziesz, młody żołnierzyku,
gdzieś w nieznaną dal.

Może jednak Bóg
da, że wrócisz znów,
będziesz tulił ciemną główkę
miłej swej do snu."

Bardzo lubię czytać historyczne książki. Kolejną pozycją do której lubię wracać jest właśnie ta książka. Niesamowite jest to, że tak młoda osoba, mogę nawet powiedzieć, że jeszcze dziecko walczyło o Polskę z takim zaangażowaniem, odwagą i męstwem. Właśnie dzięki takim osobom mamy nasz kochany kraj. Dziękuję.

Walka o ojczyznę nie ma granic wiekowych. Bohaterowie to młodzi ludzie, którzy ryzykowali całe swoje życie aby inni mogli żyć w wolnej Polsce. Powieść ciekawa i wzruszająca.

• II wojna światowa
  • Powstanie warszawskie
  • Wojna

Dodaj cytat z książki Przemoczone pod plecakiem osiemnaście lat