Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać321
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński28
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Ryszard Górecki
2
8,0/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, militaria, wojskowość
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,0/10średnia ocena książek autora
41 przeczytało książki autora
55 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Przemoczone pod plecakiem osiemnaście lat Ryszard Górecki
8,0
Bardzo ciekawa, wciągająca, momentami wzruszająca relacja żołnierza batalionu Parasol - "Majtka", opisująca jego losy od wybuchu II wojny światowej do momentu upadku Czerniakowa w czasie Powstania Warszawskiego.
Mamy tu ukazaną całą drogę autora - od jego początków w konspiracji (kolportaż prasy podziemnej),poprzez mały sabotaż i dywersję, aż do wstąpienia do Grup Szturmowych - do elitarnego batalionu "Parasol".
Znajdziemy tu fascynujące opisy walki,akcji sabotażowych, ale nie zabrakło również wątku miłosnego :)
Wielkim atutem książki jest ukazanie walki polskiego podziemia z perspektywy zwykłego żołnierza.
Gorąco polecam lekturę :)
Przemoczone pod plecakiem osiemnaście lat Ryszard Górecki
8,0
Wspomnienia młodego Warszawiaka, żołnierza Szarych Szeregów i Armii Krajowej z czasów drugiej wojny światowej. Przeczytane jeszcze w podstawówce, może za wcześnie, ale na pewno już po lekturze „Kamieni na szaniec” oraz „Zośki i Parasola”.
Do tego pochodziły ze strony bezpośredniego uczestnika wydarzeń, co stanowi dodatkową zaletę. Mniej patosu, więcej realiów, „trzewi i bebechów” okupacji i walki, a smutku tyle samo a może nawet i więcej. Patrząc z dzisiejszego punktu widzenia trzy do pięciu lat różnicy wieku to tyle co nic. Okres niezauważalny. Tymczasem dla młodzieży urodzonej już w niepodległej Polsce ta różnica czasu stanowiła przepaść. Autor też należał do drużyny harcerskiej nazywanej „Pomarańczarnią”, która parę lat wcześniej wydała Rudego, Alka i Zośkę. Ale różnica wieku sprawiła, że stanęli przed innymi problemami. W wieku, w którym bohaterowie Kamińskiego mogli jeszcze dokonywać śmiałych akcji w ramach „małego sabotażu” autor i jego koledzy już walczyli na barykadach Powstania Warszawskiego. I chociaż była to walka „z otwartą przyłbicą”, tym niemniej ilość ofiar przeraża. Dlatego nie przeszkadzało mi wówczas, że książka kończy się wraz z upadkiem Czernikowa w ostatniej dekadzie września 1944 roku. To było wystarczająco smutne i wstrząsające.