Pamiętniki żołnierzy baonu ,,Zośka''. Powstanie Warszawskie

praca zbiorowa Wydawnictwo: Nasza Księgarnia biografia, autobiografia, pamiętnik
1986-01-01
1981-01-01
Nasza Księgarnia
biografia, autobiografia, pamiętnik
1986-01-01

Wszystko co zostało napisane na temat tej książki przez moich przedmówców poniżej to prawda. Wybitna pozycja i bolesne świadectwo Powstania Warszawskiego. Ja tylko mogę jeszcze dodać od siebie, że były spisywane na tyle szybko po 1944, że są wiarygodne. Wtedy jeszcze pamięć była świeża, nie zdążyły zatrzeć się wspomnienia. To duża zasługa Janka Rodowicza "Anody". Był jednym...

Całość na karowisniewska.pl

Nie będę oceniać Pamiętników. To książka, które nie czyta się ot tak, dla rozrywki. To poruszające świadectwo tych, którzy przeszli piekło na ziemi. Walczyli, pełni nadziei i wiary w to, że robią dobrze. Z ich wypowiedzi jednoznacznie wynika, że wszyscy na to powstanie czekali, cieszyli się z jego wybuchu. A od niego zaczęła się dla niektórych...

Miejscami ciężka, ale także powinno się ją przeczytać. Również po to, aby nigdy nie doszło do kolejnego takiego powstania.

Trudno napisać o tej książce "jest fajna" ze względu na to, że książka jest pamiętnikiem i uczczeniem pamięci tamtych dni. Jednak czyta się ją jednym tchem. Jest niesamowita, napisana tak, jakby człowiek sam brał w tym wszystkim udział, strzelał, biegał itd.
Ogólnie książka skupia się na walkach, jednak w ostatnim rozdziale "LUTY" w swoich zapiskach wyraża też swoje zdanie...

Byłem pod wrażeniem tej książki. Większość bohaterów w nim występujących to młodzi ludzie mający po 20-30 lat, a więc tym bardziej chwyta za serca każda kolejna śmierć...Książka bardzo plastyczna, na każdej ze stron ukazująca potworność wojny i tragedię zwykłych żołnierzy i obywateli. Czytając każdy kolejny rozdział czułem się jak bym brał udział w tych wydarzeniach....

Chcialem uzupelnic wiedze po lekturze "Zośka i Parasol" Kaminskiego.
Ksiazka nie wnosi zbyt wiele po przeczytaniu tej pozycji, male i malo wazne epizodziki nie majace wplywu na historie i ogolny odbior calosci.
Ale jako pozycja sama w sobie bardzo wartosciowa i wzruszajaca.
Jednak ja zakochany jestem w dziele Kaminskiego.

Witam Państwa,
"Pamiętniki żołnierzy baonu Zośka" to książka, która towarzyszy mi od podstawówki. Czytałem ją dziesiątki razy w całości i setki we fragmentach. Młody człowiek potrzebuje autorytetów i szlachetnych wzorów. Takie dawała mi ta książka. Zapis wspomnień różnych uczestników Powstania, różnych wydarzeń, różnych ocen i wizji...Jeśli ktoś dziś chce dowiedzieć się...

Ksiązka wciska w fotel. Nie dla słabych nerwowo i czułych na krzywde innych. Wyciska łzy rozdział za rozdziałem.

Co może bardziej szczegółowo oddać ducha Powstania, jak nie pamiętniki ludzi, którzy na nim walczyli?

Książka niezwykła, obowiązkowa dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o Powstaniu Warszawskim. Pełna opisów akcji i walk, ale także przemyśleń Powstańców - i to chyba porusza w niej najbardziej.

Prawdziwa, niejednokrotnie wzbudzała we mnie wzruszenie.

Nie da się oceniać walorów językowych tych pamiętników, kiedy ich autorami są żołnierze a nie pisarze.

• II wojna światowa
  • Historia
  • Chcę w prezencie
  • Powstanie warszawskie
  • Powstanie Warszawskie
więcej mniej

praca zbiorowa Pamiętniki żołnierzy baonu ,,Zośka''. Powstanie Warszawskie Zobacz więcej