Tak się złe zaczyna

Okładka książki Tak się złe zaczyna
Javier Marías Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
literatura piękna
Así empieza lo malo
Sonia Draga
2016-05-25
2016-05-25
Tomasz Pindel
Tomasz Pindel

Arcy długie zdania, długie wprowadzenie do opowieści, godne mistrzów ogromnych objętościowo powieści z XIX wieku. Dużo tematów, winy, kary, zemsty. W różnych wymiarach. Bardzo dobra powieść. Drażnił mnie trochę praktyczny brak postaci kobiecych, są właściwie tłem albo, jak w przypadku Beatriz, postacią jednak dość nieodgadnioną, cieniem właściwie. Szkoda, ale może to...

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem i wydaje mi się, że taki styl pisania można pokochać, albo znienawidzić. Piękny kwiecisty język, zdania rozbudowane do granic możliwości. Autor zwraca bardzo dużą uwagę na sferę emocjonalną bohaterów, ich odczucia, motywy działania. Przeprowadza wnikliwe analizy postępowania, a przy tym opisuje dramatyczną historię burzliwego...

Słabsza niż wcześniej czytane przeze mnie ale i tak zostanie ze mną na dłużej, bo tak to już jest z tym Mariasem, że zapada w pamięć.
Przenikliwy i mądry to chłop.
Zalecam

Jak zawsze - chwalę Mariasa. Każda jego powieść to świetna wysublimowana przygoda z literaturą. Gratka dla konesera.
Kto nie czyta - jego strata.
Na marginesie tylko dodam (jestem filologiem z wykształcenia) - już dawno żaden pisarz nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak J.Marias.
Nie ma co opowiadać, bo sama historia u niego nigdy nie jest najważniejsza, ale to, co...

Literatura na najwyższym poziomie.

Już pierwsze zdanie (dłuuuuuuuuugie) zapowiada flaki z olejem. Kolejne wcale nie są ciekawsze. Szkoda, bo to zabija ciekawą historię.
Dobrnęłam do połowy. Oddam do biblioteki, może komuś innemu przypadnie do gustu. Nie moje klimaty.

Wybitna proza. Zajmująca lektura, piękna bogactwem głębokich opisów ludzkiego charakteru i jego natury. Świetnie napisana.

Rozpieszczenie literackie

Nie będę obiektywny w przypadku oceny „Tak się złe zaczyna”, bo i dlaczego miałbym być. Jestem rozpieszczony wręcz ilością dobrej literatury spod pióra znakomitego Hiszpana. Nawet jeżeli mamy w tym przypadku do czynienia z, być może, lekkim spadkiem formy lub z lekką formą powieściową, to w przypadku Mariasa jak zawsze mamy tę szczególną...

Przeczytałam. Schowałam do szuflady. Zapomniałam o niej.

Przyznaję, gdy się za nią zabrałam, moje życie było formą dramatu, i chyba zabrało mi to przyjemność z tej książki.
Jest ona czymś cennym, wartym uwagi i czasu. Taki smaczny tort z wisienką - tylko brak w niej pustych kalorii. Słodko-gorzka, jak prawda, bo i to posiada w swym składzie.
Trzeba mieć dla niej chwilę,...

Po lekturze kolejnych książek Mariasa tylko się w tej tezie utwierdzam. Javier Marias to zdecydowanie mój ulubiony współczesny pisarz.
Nikt chyba tak, jak on nie potrafi opisać człowieka, tego co robi, co ukrywa, jakie są jego motywy. Nie wspomniałam nigdy jeszcze o języku. Język u Mariasa jest piękny. Panuje teraz niejako moda na grafomanię. Pisać każdy może ,...