Kim Dzong Il. Przemysł propagandy

Okładka książki Kim Dzong Il. Przemysł propagandy Paul Fischer
Okładka książki Kim Dzong Il. Przemysł propagandy
Paul Fischer Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
A Kim Jong-Il Production: The Extraordinary True Story of a Kidnapped Filmmaker, His Star Actress, and a Young Dictator's Rise to Power
Sonia Draga
2015-11-18
2015-11-18
Przemysław Hejmej
Korea Północna Kim Dzong Il komunizm totalitaryzm

Uprowadzenie popularnej pary południowokoreańskiej kinomatografii to tło tej książki. O Korei Północnej wiemy tak niewiele, albo zgoła nic, tak więc rzucenie trochę światła czyni tę książkę bardzo ciekawą i wartą lektury.To opowieść zadziwiająco prawdziwa pokazująca hermetyczny- abstrakcyjny styl życia w tym kraju. Książkę polecam wycieczkę do Korei już niespecjalnie....

Muszę przyznać, że książka mi się podobała, najbardziej historia o samej Korei, jej mieszkańcach, życiu. Opis filmów mniej i ich produkcji, ale coraz bardziej czekałam na moment ich ucieczki.
Temat Korei Północnej mnie interesuje od dawna i książka spełniła moje oczekiwania. Czyta się ją dobrze, choć początek trochę się dłuży.

Na półkach: , , , , , ,

arcyciekawa 🙂

arcyciekawa 🙂

Interesuje mnie tematyka Korei Północnej, do której zresztą chciałbym pojechać, i wobec każdej książki o tym kraju podchodzę z wielkimi nadziejami. Paul Fisher mnie nie zawiódł - przeczytałem świetny reportaż o Kim Dzong-Ilu przeplatany wątkiem porwanej z Korei Południowej pary filmowców, reżysera Shina Sang Oka i aktorki Choi Eun Hee. Samą Koreę Północną autor przedstawia zresztą od początku jej istnienia, rysuje krótką i ciekawie napisaną historię całego półwyspu, wojen, podziału i rządów Kim Ir-Sena. Jednak główna oś akcji to dochodzenie Dzong-Ila do władzy, jego filmowe ambicje, historia porwań i próby budowy jego państwa marzeń, w którym zaprowadził głód i terror. Mocne są opisy północnokoreańskich więzień, tortur i całego systemu karania ludzi za nic.
Sama historia Sang Oka i Eun Hee niesamowita! Począwszy od ich porwania, przez niezwykle trudny pobyt w Korei Północnej, przez bliskie i osobliwe relacje z Wielkim Przywódcą, zdobycie jego zaufania, aż po ucieczkę - czytałem to z wypiekami na twarzy.
Książka absolutnie warta uwagi!

Ciekawa historia, ale język toporny. Chwilami wręcz nudna

Ciekawa historia, ale język toporny. Chwilami wręcz nudna

W sumie to nie żaden reportaż tylko fabularyzowana opowieść lub thriller. Wciąga. Szkoda, że to nie jest surrealistyczny scenariusz. Mocno i dosadnie. Tak jak powinno być.

Jest rok 1978 - Kim Jong Il kieruje Departamentem Propagandy i Agitacji, już jako namaszczony następca Kim Il Sunga (Kim Ir Sena). Marzy o zbudowaniu potężnej Korei Północnej - także pod względem kina, swojej największej pasji. Kim Jong Il zdaje sobie jednak sprawę, że północnokoreańska kinematografia jest zacofana i nie ma szans na rywalizację na międzynarodowych festiwalach. Wpada na genialny pomysł reformy kina - poprzez uprowadzenie wizjonera kina południowokoreańskiego.

W 1978 roku reżyser Shin Sang-ok najlepsze lata kariery miał już za sobą. Nie zmieniało to jednak faktu, że swego czasu był jednym z najważniejszych reżyserów i producentów. Nie wahał się także współpracować z autorytarnym rządem Park Chung-hee - w końcu to władza kontrolowała przemysł filmowy, a dzięki wsparciu mógł kręcić pierwsze koreańskie blockbustery.

Kiedy Shin dowiaduje się o zaginięciu byłej żony - gwiazdy kina Choi Eun-hee udaje się do Hong Kongu aby ją odnaleźć. W kraju pojawiają się spekulacje, że reżyser sam stoi za jej zniknięciem - z zemsty za to, że od niego odeszła. On trafia na niezwykły trop - Choi została uprowadzona przez polnocnokoreanskich agentów! Nikt mu nie wierzy - a porwanie okazuje się jedynie pułapką w którą wpada reżyser...

Gdy został uprowadzony do KRLD w Korei Południowej szumiało od pogłosek o jego uciecze do wrogiego państwa. Nikt nie wiedział, że trafił do celi gdzie miał "zmięknąć", aby ostatecznie przystać na propozycje Kim Jong Ila - i zacząć wraz z żoną kręcić filmy dla Korei Północnej...

Współpraca z Kimem pozwoliła reżyserowi i aktorce na wyjazdy na międzynarodowe festiwale filmowe - co mogło być szansą na ucieczkę z najbardziej odizolowanego państwa świata.

Brzmi jak fikcja? Ta historia wydarzyła się naprawdę i została opisana w książce "Kim Dzong Il - przemysł propagandy". Na kartach tej książki poznamy nie tylko przyszłego przywódcę KRLD jako kinomana, ale także losy słynnej południowokoreańskiej pary uprowadzonej do KRLD. To także spojrzenie na północnokoreański przemysł filmowy. Książka została napisana na podstawie relacji Shina i Choi i pozwala zajrzeć do KRLD z ich perspektywy. Gorąco polecam nie tylko osobom zainteresowanym Półwyspem Koreańskim, ale także światowym kinem!

Bardzo zajmująca historia porwania reżysera Shin Sang-Ok i i jego ex-żony Choi Eun-Hee przez Kim Jong-Ila. To jedna z tych książek, która skupia się tylko na sensacyjnych aspektach historii dając czytelnikowi tylko ogólny zarys tła i pędząc od jednej szokującej informacji do kolejnej. Przyjemnie i szybko się to czyta ale powierzchowność jednak trochę rozczarowuje. Jeśli szukasz reportażu, którego czyta się jak pudelka to właśnie go znalazłaś. Jeśli masz już za sobą jakieś książki o reżimie Kim Jong-Ila to ta nie zrobi na Tobie żadnego wrażenia.

Tematyka tej książki bardzo mnie ciekawiła, bo przed przeczytaniem jej nie wiele wiedziałam o Korei Północnej, poza tym, że raczej nie chciałabym spędzać tam wakacji. Już sam fakt, że to historia ludzi, którzy zostali porwani na zlecenie wodza jakiegoś kraju, co brzmi jak historia wzięta z filmu, bardzo mnie zainteresował. Styl autora jest naprawdę przyjemny do czytania, bo nie używa on jakiegoś wyszukanego słownictwa, jednak świadomość, że nie jest to fikcja sprawia, że lektura ta do najłatwiejszych nie należy i może szokować. Krótko mówiąc jest to reportaż, który przekonał mnie do reportaży.

Przez pryzmat losów pary filmowców dostajemy historię Korei Północnej. Historię trudną, przygnębiającą, bez przyszłości. Ciężko uwierzyć, że w dzisiejszych czasach można być aż tak zastraszonym, odciętym od informacji, od innego życia. Straszne. Książkę polecam.

• Korea Północna
  • Literatura faktu