Tatiana i Aleksander

Okładka książki Tatiana i Aleksander
Paullina Simons Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Jeździec miedziany (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Jeździec miedziany (tom 2)
Tatiana and Alexander
Świat Książki
2015-11-12
2004-01-01
Data 1. wydania:
2003-01-01
Katarzyna Malita
Katarzyna Malita wojna miłość

Kolejna część od której nie mogłam się oderwać, mimo że wiedziałam jak się skończy od samego początku to i tak droga prowadząca do zakończenia była niesamowita. Akcja była tak inna od tej z pierwszej części, że byłam znowu niesamowicie wciągnięta. Bohaterowie są przedstawieni w innych sytuacjach niż wcześniej, więc praktycznie poznawałam ich na nowo. Zgadzam się z opiniami, że w pierwszej części działo się więcej, ale tą również koniecznie trzeba przeczytać :)

Ciąg dalszy historii pięknej miłości w brutalnych czasach. Tatianie udaje się uciec z oblężonego Leningradu przez Finlandię i Szwecję, do Nowego Jorku. Tu rodzi syna i tęskni do utraconej miłości . Aleksander trafia do batalionu karnego. Po wielu tragicznych przeżyciach , żyje tylko nadzieją , że ukochana i ich wspólne dziecko są bezpieczni.
Kiedy Tatiana już się pogodziła ze stratą i jest gotowa spróbować żyć na nowo , pojawia się nadzieja …
Nie mogłam oderwać się od lektury, chociaż znam ją już bardzo dobrze. I z pewnością kiedyś wrócę po raz piąty .
Polecam gorąco .

Kiedy Tatiana już się pogodziła...

To druga część książki "Jeździec miedziany". Równie wzruszająca co pierwsza część. Mamy okazję bliżej poznać życie Aleksandra a także przekonać się czy Tatiana poradzi sobie w zupełnie nowym dla niej miejscu. Jednak muszę stwierdzić, że tego tomu nie czytałam z tak zapartym tchem jak pierwszego. Jednakże bardzo ciekawe było poznanie młodości Aleksandra, został on pokazany z zupełnie innej strony niż w pierwszym tomie. Książka mnie nie zawiodła śmiało mogę ją polecić.

Od lektury „Jeźdźca miedzianego” Pauliny Simons minęło mi ładnych kilka jak nie kilkanaście miesięcy. Ładunek emocjonalny jaki książka ta w sobie niosła sprawił, że bałam się sięgać po kolejną część, nie dlatego, że spodziewałam się rozczarowania, ale dlatego, że obawiałam się, że dalsze losy Tatiany i Aleksandra, po bolesnym finale „Jeźdźca” będą powodowały zbyt duże emocje.
Skoro jednak czas leczy rany, to postanowiłam przełamać swój opór i wrócić do opowieści o pięknej i młodej Rosjance Tatianie i jej miłości do Aleksandra – Amerykanina walczącego w szeregach Armii Czerwonej. Tom drugi sagi wskazuje, że los nie był dla nich łaskawy, a koleje losu rozłączyły ich na wiele lat. O ile jednak Aleksander liczył, że jego młoda żona cudem uciekła z Rosji, to ona – poturbowana przez życie, w zaawansowanej ciąży, a dodatkowo z przeświadczeniem o wczesnym wdowieństwie błąkała się po świecie w poszukiwaniu swego miejsca na ziemi, które ukoiłoby ból po stracie ukochanego. Cały czas tliła się w niej również nutka niepewności, gdyż chociaż rozum mówił, że Aleksander nie żył, serce podpowiadało coś zupełnie innego. I jak to w życiu bywa los okazał się przewrotny.
Jeśli chodzi o wrażenia po przeczytaniu tej części to wprawdzie druga część nie rzuciła mnie już na kolana, tak jak pierwsza i nie poturbowała serca i duszy, ale mimo tego bardzo przyjemnie się czytało. Mam oczywiście pewne zastrzeżenia, zwłaszcza do pojawiających się momentami dłużyzn, które zwiększyły objętość książki, choć niekoniecznie miały wpływ na samą akcję. I tu też pewien zawód – bo o ile cała książka niemal z aptekarską precyzją pokazywała wojenną tułaczkę małżonków to w epilogu Autorka nabrała przyspieszenia supernowej i na kilku stronach epilogu streściła kilkadziesiąt lat życia bohaterów. Cóż, przyznam, że byłam w szoku
Nie ma się co jednak czepiać – w końcu to licencia poetica Suma summarum czytało się dobrze, na tyle dobrze, że sięgnę po tom trzeci i nie będę odkładać go na za kolejnych kilkanaście miesięcy
😊

W powieściach historycznych mamy wątki romantyczne i wręcz fantastyczne, nie szukajmy na siłę realizmu. Przygody Tatiany i Aleksandra mogły się wydarzyć, im bardziej nieprawdopodobne przygody, tym lepiej się czyta. A tą powieść czyta się świetnie, a to o to chodzi.

Cała trylogia rzuciła moje serce na kolana❤️

Cała trylogia rzuciła moje serce na kolana❤️

Muszę przyznać, że spodziewałam się tego, jaką ocenę wystawię tej książce i to jeszcze przed przeczytaniem. I faktycznie, nie myliłam się- jest gorsza niż pierwsza część. Z jednej strony mnie to nie dziwi, pomysł już nie tak świeży, wątki też trzeba, czasem na siłę, powymyślać, żeby jakoś zapełnić te kilkaset stron. Nie zmienia to jednak faktu, że po bardzo dobrej pierwszej części, ta mnie dość rozczarowała. Nadal jest to książka dobra i co najmniej od połowy trudno się od niej oderwać ale pierwszej części nie dorasta do pięt. Na miejscu autorki skróciłabym ją albo połowę miejsca przeznaczyła na losy powojenne pary zakochanych. Bo wpychanie 10 lat ich życia w 5 stron epilogu podczas gdy wcześniej przez kilka rozdziałów było opisywane, jak Aleksander leży w więzieniu albo Tania robi zakupy to zupełnie nietrafiony pomysł. No ale cóż, zabieram się za trzecią część, choć domyślam się już, jaki będzie efekt.

Bardziej romans niż książka historyczna. Jeśli szukacie pięknie opowiedzianej historii o miłości w czasach wojny to jest właściwa książka, do tego pięknie wydana.

Niestety retrospekcje w tej książce niewiele wniosły do fabuły. Autorka znęcała się przez cały tom nad Aleksandrem, a losy Tatiany były po prostu nudne. No cóż ostatecznie piękna historia miłości, która przetrwa wiele.

Czy tę część pisała ta sama autorka? Dynamiczniej jest, ciekawiej, mniej ckliwie i miłośnie, nawet język już tak mnie nie irytował.
Historyczne realia, nawet jeśli nie do końca rzetelne i trochę podkoloryzowane, rozszerzyły moje horyzonty. I tak poczytałam sobie o nich w innych źródłach. O Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej Własowa, wojennej Europie oczami żołnierza radzieckiego, jednostkach karnych Armii Czerwonej (szok!), odbudowie Berlina, zasadach przyjmowania emigrantów do USA, traktowaniu rosyjskich oficerów podejrzanych o zdradę ( za zdrajcę uważano żołnierza, który dał się wziąć do niewoli).
Losy Tatii i Szury wpisane zostały w wir powojennych, międzynarodowych zawirowań, przesunęła się więc wymowa powieści - mniej romansu, co mi bardzo odpowiadało. Powieści znakomicie zrobiłoby odchudzenie o wątki retrospektywne, bo zdaje się, że zrobienie solidniejszego researchu przekracza możliwości autorki. Trudno, przymykam na to oko.

Drugi tom kończy się w taki sposób, że nie mam ochoty na trzeci. Niechby zostało jak jest. Obawiam się bowiem jakiegoś dramatu. Po brawurowej akcji (mniejsza o to, czy wiarygodnej) zamykającej powieść, Tatiana powinna się od tej pory przedstawiać: „My name is Tatiana. Tatiana Barrington” i pić drinki wstrząśnięte, nie zmieszane.