Fistaszki zebrane 1975-1976

Okładka książki Fistaszki zebrane 1975-1976
Charles M. Schulz Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Fistaszki zebrane (tom 13) komiksy
komiksy
Fistaszki zebrane (tom 13)
The Complete Peanuts: 1975 to 1976
Nasza Księgarnia
2015-10-14
2015-10-14
Michał Rusinek
humor

Dobra.

Dobra.

Zabawne i ciekawe. Nie sądziłam że przeczytam tak szybko.
Ogromnie podoba mi się forma wydania.

Zabawne i ciekawe. Nie sądziłam że przeczytam tak szybko.
Ogromnie podoba mi się forma wydania.

Na półkach: , , , ,

ilka dni temu skończyłem powtórną lekturę ostatniego wydanego tomu Fistaszków zebranych, który obejmuje paski „z gazet codziennych i weekendowych” z lat 1975-1976. Miałem nadzieję, że zajmie mi to trochę więcej czasu. Liczyłem, że jak będę „oszczędzał”, czyli czytał nie więcej niż jedną stronę dziennie, to starczy mi do kwietnia. Nie udało się. Przez najbliższe miesiące (aż do maja!) będę musiał ćwiczyć cierpliwość. Wszystkiemu winna jest oficyna Nasza Księgarnia, która wydaje tylko (TYLKO!) dwa tomy w roku – w maju i październiku. Pewnie, aby jakoś przetrwać do maja, to zdejmę z półki, któryś z poprzednich komiksów.

(...) w niektórych postaciach „widzę” siebie. Mam słabość głównie do: Lucille ‘Lucy’ van Pelt, Linusa van Pelt, Patrici ‘Peppermint Patty’ Reichardt, Woodstocka, Pig-Pena i Marcie. To się oczywiście zmienia, zależy od konkretnego tomu, czasu i mojego nastroju. Lista bohaterów pierwszoplanowych, drugoplanowych i epizodycznych jest długa, można wybierać i przebierać. Dziś wydaje mi się, że będą mi wiecznie towarzyszyły. Ponieważ funkcjonują poza czasem. Nie dotknie ich ani starość, ani żadne choroby, ani – ostatecznie – śmierć. W przeciwieństwie do mnie są wieczne.

Czytając Fistaszki uśmiecham się pod nosem, w głos się śmieję oraz wybucham gromkim śmiechem. Arcyzabawne historie nie wywołują śmiechu u wszystkich. Mam całkowity zakaz lektury w łóżku przed snem. Śmiech bardzo często jest pierwszą, mimowolną reakcją. Po chwili refleksji z humorystycznej scenki wyłania się swoista mądrość i (najczęściej) smutek. Nie „smutek” to złe słowo, bardziej trafne będzie: melancholia.

W ostatnim, wydanym w październiku 2015, albumie Fistaszki zebrane 1975-1976 jest trochę nowości i kilka niespodzianek. Linus przeżyje krótki i nieszczęśliwy romans z Truflą (nową bohaterką), na dłużej zagości rodzina Snoopy’ego: brat Spike i siostra Belle, Rerun van Pelt wożony jest przez mamę na rowerze, szkoła, do której uczęszcza rodzeństwo Brownów popadnie w depresję i się zawali, co spowoduje, że Charlie przez chwilę będzie siedział w jednej ławce z Peppermint...

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

Dodaj cytat z książki Fistaszki zebrane 1975-1976