To przez ciebie!

Okładka książki To przez ciebie! Mhairi McFarlane Patronat LC
Okładka książki To przez ciebie!
Mhairi McFarlane Wydawnictwo: HarperCollins Polska literatura piękna
2015-10-07
Data 1. wydania:
2014-11-06
Elżbieta Regulska-Chlebowska
humor kobieta literatura angielska mężczyzna relacje damsko-męskie rywalizacja spotkanie uczucie

Akcja w New Castle , Londyn...
Życie Delii jest spokojne i poukładane: ma mieszkanie, stały związek i psa. Ona i Paul są ze sobą już dziesięć lat, ale od pewnego czasu między nimi wszystko stoi w miejscu, dlatego właśnie ona postanawia się oświadczyć. Niestety, właśnie wtedy wszystko wywraca się do góry nogami... Świeżo upieczona narzeczona odbiera sms-a od swojego ukochanego, który jednak nie jest przeznaczony dla niej, lecz... dla kochanki. Wyjeżdża natychmiast do Londynu i... naprawia świat 🙂

Akcja w New Castle , Londyn...

Absolutnie nie zgadzam się z tym że to komedia. Nie ma tu ani jednej śmiesznej sceny, jeśli masz więcej niż 30 lat.
Mówiąc wprost - to dramat z miłym zakończeniem.
Autorka w bardzo prosty, nie przerysowany sposób, pokazuje że nigdy nie można być pewnym swojego partnera. Mnie to przeraża. Wbrew opisowi, sceny nie są zabawne ale tragiczne. Kłamstwa, zdrady, emocjonalny ból po 10 letnim związku nie jest śmieszny.
Budowanie życia na nowo, w innym miejscu jest trudne.
Chciałam tez "przyczepić" się do przedstawionych postaci. Nie ma ich wbrew pozorom za dużo ale wszystkie mają takie czy inne problemy. A to wyobcowany odludek/geniusz komputerowy, a to dziwny brat przesiadujący przed telewizorem z dużą nadwagą, szkocki kolega która sędza wolny czas na popijawie i grach czy lubieżny i podstępny szef. Kobiety? Matka dziwaczka bez emocjonalnego podejścia do dzieci, koleżanka z pracy która jest hipochondryczką i zołzą czy przyjaciółka, wieczna singielka i karierowiczka. W tym świecie nikt nie jest normalny i to jest najbardziej smutne.

Mówiąc wprost - to dramat z miłym zakończeniem.

Nie podobało mi się, wszystko takie nierealistyczne, a główna bohaterka to po prostu dramat... Naiwna, głupiutka i oczywiście niby taka brzydka i gruba, ale każdy na nią leci... Na prawdę można to było trochę uwiarygodnić.

Średnia. Ale historia ujmująca, ciekawa. Główna bohaterka wielowarstwowa i dobrze nakreślona. Fabuła nieco rozciągnięta, niepotrzebnie naszpikowana wieloma nieistotnymi szczegółami. Humorystyczna, dobry styl i język, zakończenie raczej przewidywalne.

Jakby ktoś zapytał mnie jak poprawnie napisać imię i nazwisko autorki to nie wiedziałabym tego😅, to i tak totalnie wkręciłam się w jej książki.
Po trzeciej z rzędu widać podobieństwo, wszędzie jest ta 30-kilkuletnia bohaterka porzucająca (lub porzucona - z różnych względów) swój wieloletni związek i trafiająca niespodziewanie na uroczego i niezwykle czarującego osobnika, który choć jest niezrównanym lekkoduchem i bawidamkiem, to pod jej wpływem zmienia swój styl bycia, i zostaje z nią totalnie zakochany😄, a ona biedna nie może w to uwierzyć...
Za pierwszym razem to wydawało mi się wiarygodne, za drugim - trochę mniej, teraz jest to już totalna bajka.
W ogóle ta książka była jak dotąd najsłabsza pod kątem atmosfery i ogólnie bohaterów. Było tak średnio przyjemnie, opisy pobytu Delii w Londynie wydawały się duszne i męczące, a i bohaterowie nie napawali sympatią - Adam mnie nie przekonał, nie uwierzyłam jakoś w szczerość jego uczucia.
Mimo to, ogólnie jak na romans to jest dobrze napisany, z dużą dawką humoru i czyta się go szybko, ale nadal najlepsza "Miłość na później" i na drugim miejscu "Nie mów nic, kocham cię".

To jest po prostu złe. Nudne, przewidywalne i zwyczajnie puste. Strata czasu.

To jest po prostu złe. Nudne, przewidywalne i zwyczajnie puste. Strata czasu.

W mojej opinii w książce w pewnych momentach jest za dużo szczegółów, które są zupełnie niepotrzebne. Tyle się tam dzieje, że chwilami dobrniecie do końca było dla mnie niewyobrażalne. Mimo to uważam, ze wątek miłosny jest bardzo pięknie opisany i pokazuje, ze nie zawsze mamy łatwe decyzje do podjęcia, ciężko jest wybaczyć, zmienić miejsce zamieszkania, zacząć wszystko od nowa i pozwolić nowym osobom wejść w nasze życie. Szczególnie końcówka mocno mnie ujęła i za to daje 7/10.

Także w tej powieści centralną postacią jest kobieta, trzydziestotrzyletnia Dalia Moss, a jej nowy romans dojrzewa wolno. Nowy, bo początkiem fabuły jest odkrycie przez Dalię zdrady jej wieloletniego partnera, Paula, co przypomina warianty otwarcia w innych powieściach autorki. Kiedy niedługo potem Dalia zalicza poważną wpadkę zawodową, podejmuje decyzję o wyjeździe z Newcastle do Londynu, ale z Paulem definitywnie nie zrywa. Czy da mu drugą szansę? A może nowym kochankiem zostanie tajemniczy internetowy znajomy używający nicka Peshwari Naan, albo któryś z facetów poznanych w Londynie, na przykład dziennikarz Adam West bądź australijski szef agencji pijarowej, Kurt Spicer, który zatrudnia Dalię? A może parlamentarzysta Lionel Blunt, klient agencji?

Książki Mhairi McFarlane erotycznymi romansami nie są. Owszem, na temat seksu sporo jest dygresji i prześmiewczych rozmówek, a gdy już dochodzi do zbliżeń między protagonistami najczęściej, jak sami o tym mówią, są to sexmaratony, najintensywniejsze jakie dotychczas przeżyli. Ale to by było na tyle, szczegółów brak. Dla mnie obudowa wiodących miłosnych wątków jest równie, a czasami nawet bardziej interesująca niż sam romans. W „To przez Ciebie!” finał opowieści miłosnej jest tak pokręcony i irytujący, źe omal nie zrezygnowałam z lektury. Natomiast okoliczności związane z zawodową pracą Delii tworzą wątki, które same w sobie są ciekawe.

Najpierw jest to gnuśna atmosfera biura prasowego rzecznika rady miejskiej w Newcastle, jaką zakłócają popisy komputerowego hakera. Z kolei londyńskie przepychanki między pijarowcami i mediami przekształcają się w sensacyjną opowiastkę, z której niejedno można się dowiedzieć o marketingowych sztuczkach z korupcyjnym podtekstem. Na dodatek powieść została okraszona produktami komiksowej twórczości Delii, co - choć to nie moja bajka - stanowi również interesujący przejaw dorastania bohaterki do dojrzałości.

Mimo że zarys schematu romansów w powieściach McFarlane jest powtarzalny, nadal uważam, ze w każdej są interesujące elementy, a ich styl bardzo mi odpowiada.

Moje pierwsze spotkanie z Mhairi McFarlane... Cóż mogę powiedzieć? Wybuchów śmiechu, co sugeruje zdanie na okładce nie doświadczyłam, jednak było całkiem przyjemnie ;) Opis wydawcy umieszczony z tyłu także nie zachęciłby mnie do kupna, jednak poleciła i pożyczyła mi ją znajoma książkoholiczka, więc przeczytałam i... Dziwna to książka, komiksowe wstawki kompletnie nie w moim guście, początkowo humor wydawał mi się trochę wysilony. Męczyła mnie ta książka, jednak coś ciągnęło do dalszej lektury. A potem okazało się, że dochodzi druga w nocy, a ja nadal czytam!
Delia Moss, rudowłosa trzydziestotrzylatka o bujnych kształtach od dziesięciu lat tworzy szczęśliwy związek z Paulem. Wiedzie wygodne i dość przewidywalne życie. Ze strachu przed porażką porzuciła swoją nastoletnią pasję na rzecz ciepłej, urzędniczej posadki. Urządziła Paulowi mieszkanie, gotuje mu obiadki, opiekuje się wspólnym psem. Zegar biologiczny daje o sobie jednak znać, a że partner nie wykazuje inicjatywy, to właśnie Delia postanawia mu się oświadczyć. Wszystko jest świetnie zaplanowane, wieczór wydaje się być udany, lecz gdy pada to ważne pytanie Paul wcale nie wygląda na szczęśliwego... Jeszcze tego samego wieczoru wysyła sms-a do... kochanki, sms-a, który przypadkowo trafia do Delii. Zdarzenie to, jak można się domyślać, wywraca życie naszej bohaterki do góry nogami. Mniej więcej w tym momencie zaczyna się robić ciekawie i wciągająco. Nie chcę zdradzać za dużo, by nie psuć Wam przyjemności czytania, mogę jednak powiedzieć, iż nie tylko status związku i adres Delii ulegnie zmianie. Będzie się działo dużo, zabawnie i intensywnie.
Powieść McFarlane jest na wskroś brytyjska. Multum porównań do postaci lokalnej popkultury może stanowić pewien problem dla niezorientowanego w temacie czytelnika. Na szczęście tłumaczka Elżbieta Regulska- Chlebowska wykonała swoją pracę na 120 %. Dziesiątki przypisów skutecznie rozjaśniają kontekst gierek słownych bohaterów książki. Autorka stworzyła bardzo wiarygodne, budzące emocje postaci. Historia Delii Moss może stać się inspiracją dla wielu czytelniczek, by wyjść ze swojej strefy komfortu i zacząć realizować pasje i marzenia .

Historia nieco banalna, ale z ma w sobie pewien powiew świeżości. Bardzo lekka, idealna na jesienny wieczór. Nie można ukrywać, że to książka skierowana w głównej mierze do kobiet. Mhairi McFarlane stworzyła sympatycznych bohaterów. Pięknie pokazała zmiany zachodzące w głównej bohaterce, którą poznajemy jako zdradzoną kobietę. Również inni bohaterzy są ciekawi. Są zwroty akcji, dużo humoru. Polecam.