Rozkaz zagłady

Okładka książki Rozkaz zagłady
James Dashner Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Więzień Labiryntu (tom 0.5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Więzień Labiryntu (tom 0.5)
The Kill Order
Agnieszka Hałas
Agnieszka Hałas

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

fantastyczna! przeczytałam w jedną noc. jednak nie polecam przed snem bo potem są koszmary :P

Niestety, bardzo słabiutka. Miałem duże oczekiwania co do tej książki po przeczytaniu trylogii. Tak naprawdę o bohaterach historii "Więźnia labiryntu" jest tu raptem kilkanaście stron. Reszta to słaba historia nie wiadomo po co.

Oczekiwałem, że autor pokaże młodość Thomasa i genezę całej katastrofy ze strony głównego bohatera cyklu. Nic z tego.

Odradzam, nawet zagorzałym fanom autora.

Odradzam, nawet zagorzałym...

Ta książka mnie wymęczyła. Potrzebowałam na jej pokonanie tylu dni, ile poświęciłam na wcześniejsze cztery z tego cyklu. Łącznie. Banalna i toporna. Niepotrzebna. Fabularnie jest to sam początek opowieści, rzecz o genezie problemów, które później spadły na bohaterów. Moim zdaniem wiedza z poprzednich książek była wystarczająca, jeśli pewnych szczegółów nie poznaliśmy - trudno, nie były niezbędne. Tymczasem dostajemy nudnawe rozwinięcie czegoś, czego zarys i tak znaliśmy. Nie wiem czy ta książka jest o wiele słabsza od pozostałych, czy trudniej zaakceptować wyraźne braki jakościowe w tak opowiedzianej historii. Labirynt i Dreszcz pozwalały na większą swobodę, łatwiej było przymknąć oko na chwilowy brak logiki, w końcu ludzie pozbawieni pamięci i wytresowani przez niezbyt przyjemną organizację nie muszą zawsze postępować w sposób najbardziej racjonalny. W dodatku tam mieliśmy nastolatków, a tutaj mamy postacie wiekowo bardziej zróżnicowane, z różnym bagażem życiowych doświadczeń, więc "zabili go i uciekł" już nie wchodzi tak gładko. Akcji jest bardzo dużo, ale takiej mocno trącającej absurdem, a nasz bohater jest niezniszczalny. Kompletnie nie wywołuje ekscytacji, raczej nuży.

Rzadko to robię, ale odradzam czytanie, bo można sobie popsuć przyjemne wrażenie po całym cyklu. Brak tu tego czegoś, co z tych przeciętnych książek czyniło bardzo przyjemne czytadło, a całość sprawia wrażenie napisanej na siłę.
Z pozytywnych aspektów - podziękowania. Bardzo szanuję umiejętność przyznania, że dobra sprzedaż książek zmieniła życie autora na lepsze, a to wszystko dzięki czytelnikom.

Podobała mi się znacznie mniej niż podstawowy cykl.

Podobała mi się znacznie mniej niż podstawowy cykl.

Nie wiem czy jest to kwestia mojego wieku, czy też może tego, że Więźnia labiryntu czytałam dobre 7-8 lat temu, czy też po prostu dlatego, że ten prequel jest po prostu słaby, ale... To było okropne.
Zacznijmy od tego że przez całą książkę, nie poczułam choćby odrobiny zaangażowania w fabułę. Nie było momentu, w którym chciałabym dowiedzieć się co było dalej. Z pierwszą częścią trylogii ten tom nie miał nic wspólnego. Było nudno, połowa objętości to ciągłe komplikacje które nie były potrzebne w takim natężeniu. Ze względu na ich ilość czułam się przytłoczona i coraz mniej chciałam czytać dalej. Nie poczułam żadnej iskry sympatii do bohaterów, nie miałam podczas czytania ani żadnych odczuć, ani żadnych emocji, ani żadnej rozrywki.
Zmęczyłam, na siłę i nikomu nie polecam. I o ile jeszcze nie dawno bardzo chciałam zrobić reread "Więźnia" o tyle teraz bardzo mocno się nad tym zastanawiam.

"Dłoń Deedee wyślizgnęła się z ręki Marka, który zobaczył, jak dziewczynka znika w tłumie - jej cienki głosik zabrzmiał tak, jakby anioł krzyczał wśród demonów."

Kojarzycie "Więźnia labiryntu"? Thomasa, Strefę i DRESZCZ? To wydarzyło się później. Najpierw Słońce postanowiło spalić doszczętnie Ziemię, a Ci którym udało się przetrwać, wydali na resztę ocalałych Rozkaz Zagłady.

"Rozkaz zagłady" jest dobrym wstępem do kolejnych części serii. Nie "wyrzuca z kapci" ale nie jest bezbarwny. Trzyma w napięciu i ukazuje psychikę ludzi w obliczu zagrożenia. Fabuła jest jak rozgrywka w szachy, ale takie czarodziejów, jak w Harrym Potterze. To mieszanka strategii i strachu, bo macie świadomość, że każdy ruch jaki jest wykonywany, to nie tylko niegroźne "zbicie" figury. Bohaterowie wykazują chęć uratowania świata, ale w kontrze, istnieje chęć przeżycia i ratowania tylko najbliższych.

Ta książka pozostawi Was z myślą, że w jednej chwili możecie planować swój wieczór, a za sekundę stracicie wszystko i pozostanie Wam jedynie ucieczka...

Bardzo polecam sięgnąć po prequel "Więźnia labiryntu", zwłaszcza jeśli tak jak ja uwielbiacie postapo i dystopię. Natomiast jeśli już kiedyś czytaliście Dashnera, to może czas odświeżyć sobie historię?

Gdybym zaczął od tej książki całą serię to pewnie byłaby lepsza ocena. Jednak czytanie początku czegoś, co wiem jak się skończy, odebrała dużo frajdy.

Opisy początku zaraz, nawet dość ciekawe, choć czasami mam wrażenie, że sceny dziesiątki atakują, a bohaterowie ciągle się wymykają są lekko naciągane.

Gdy zaczynamy serię, nawet ciekawe.

Gdy zaczynamy serię, nawet ciekawe.

Spodziewałem się więcej po tej pozycji. Serię „Więźnia Labiryntu” wspominam bardzo dobrze, ale tu się szczerze zawiodłem. Miałcy bohaterowie to chyba największa wada tej książki, byli mi całkowicie obojętni. Zakończenie ,nie tyle że jest przewidywalne, ono jest po prostu znane każdemu, kto czytał główną trylogię. Spodziewałem się też jakiejś głębszej genezy Pożogi i rozbłysków a dostałem jakąś pseudo wersje Rambo. Nie ma tu żadnej nowej informacji, totalnie niepotrzebny prequel.

Książka opowiada o początkach całej tej zarazy... i tyle. W zasadzie nie za wiele dowiedzieliśmy się nowego, oprócz tego, jak to wyglądało od środka, a nie tylko z suchych opowieści. Szkoda, bo myślałam, że będzie więcej Thomasa i tego, jak współpracował z Dreszczem. Nowi bohaterowie nie mieli też żadnego konkretnego planu, tułali się tylko po to, żeby przetrwać. Jedyna zagwozdka dla mnie, to co się stało z Deedee.