Przez ciemność

Okładka książki Przez ciemność Alexandra Bracken Patronat LC
Okładka książki Przez ciemność
Alexandra Bracken Wydawnictwo: Moondrive Cykl: Mroczne umysły (tom 1.5-2.5-3.5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Mroczne umysły (tom 1.5-2.5-3.5)
Through the Dark
Moondrive
2016-03-16
2015-01-01
Data 1. wydania:
2013-07-16
Maria Borzobohata-Sawicka, Magdalena Krzysik

Oficjalne recenzje i

Powrót do świata Mrocznych Umysłów

Link do recenzji

672 324 37

Fajne uzupełnienie trylogii. Czy niezbędne? Oczywiście, że nie. Ale czy się przy nim dobrze nie bawiłam? Bawiłam się wyśmienicie.
W tych trzech nowelach, autorka poszerza stworzone przez siebie uniwersum. Możemy na nie spojrzeć z innej perspektywy - w końcu ta pierwotna była dość ograniczona, bo uwzględniała tylko spojrzenie Ruby. Cieszę się, że Bracken postanowiła tutaj przybliżyć funkcjonowanie obozów oraz rozwinąć postać Sam. Jest to bohaterka, która - mimo niewielkiego udziału w pierwotnej serii - odgrywała w życiu Ruby ogromną rolę. Byłam bardzo ciekawa jej losów w obozie, jak i po ich wyzwoleniu. Fajnym posunięciem było pojawienie się w ostatniej noweli, znanej nam dobrze, ekipy z trylogii.
Polecam dla fanów serii. Nie jest to najlepsza część, ale zdecydowanie jest ona warta uwagi.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowiadanie o tym co się działo z Zu.... tak bardzo we mnie trafiło. Najbardziej z całej serii, nie spodziewałam się, że coś w tej serii tak mnie "przydusi".
Opowiadanie Sam było bardzo ciekawe. Przeczytałam je podczas czytania 3 części serii przez co dostałam kopa by szybciej ją przeczytać, ponieważ momentami było ciężko (więcej o tym z opinii "Po zmierzchu")
Ostatnie opowiadanie bardzo ciężko mi się to czytało. Mia nie jest ani trochę fajną postacią. Ale kto miał ją nauczyć myślenia, odpowiedzialności itd? Mimo wszystko jej rozdziały były dla mnie koszmarne. Znów mamy dzieciaka, który choć niemal nigdy nie użył mocy myśli, że jest mocarny i może wszystko. Zwala winę na każdego byle nie na siebie i jednocześnie jest kompletnie naiwna, ponieważ wciąż wierzy w bajki przeszłych zabaw. Jedynym ciekawym faktem było zobaczyć dziewczynę, która była w nieco mniej koszmarnym obozie niż Ruby, ale przez podobną liczbę lat, jednak nie zmieniło jej to za bardzo. Wciąż żyje dziecięcą przeszłością, ma nadzieję oraz nie ma ani grama PTSD z obozów. To mnie jednocześnie denerwowało, bo nie potrafiłam tego do końca zrozumieć.
W ostatnim opowiadaniu równie straszna jest Sam, którą zdążyłam bardzo polubić. Powiedzmy, że rozumiem jej przemianę na "gorsze", ale nagle straciła jakby wszelką moc Zielonej. Zieloni są mądrzy ponad miarę a w tym ostatnim opowiadaniu jedyne co jej pozostaje to pamięć, która nagle (bo wcześniej tego nie było) nie jest taka dobra gdy w danej sytuacji targały nią mocne emocje. W takim razie nie powinna pamiętać większości z obozu.... to się kupy nie trzyma. Wydaje mi się jakby te ostatnie opowiadanie było napisane długo po skończeniu całej serii. Nawet Ruby nagle ma zwiększone mocne, ponieważ coś co dla niej było wielkim problemem jeszcze kilka tygodni temu, w 3 części, nagle jest pestką. A raczej nie mogła niczego ćwiczyć przez tygodnie zamknięcia w domu.

Kiedy jednak odsunie się jakoś te niezgodności to świetnie jest zobaczyć co się dalej działo z Naszą grupą, ponieważ właśnie tego mi brakowało w zakończeniu części, która się w sumie urwała w połowie tłumaczenia nam zakończenia. Teraz wiemy jak to wygląda i happy end z Po zmierzchu okazuję się całkiem nowym dystopijnym światem.
Rozumiem teraz kontynuację serii w The Darkest Legacy. Żałuję, że ta nowa część nie jest o Naszej grupce, która teraz powiększyła się o trzy osoby. Uwielbiam jak szybko ta trójka wkręciła się w grupę i jak łatwo dla mnie mówić o mojej grupie już z nimi. Świetnie do siebie pasują i bardzo żałuję, że nie ma spisanych więcej ich przygód. Ta końcówka dała mi niemal wszystko czego brakowało mi w finale serii i teraz tylko pragnę więcej. :D

Dałabym więcej gwiazdek, ale fakt, że opowieści dłużyły się strasznie a końcówki były wciskające w krzesło pokazuje mi, że to jest styl autorki. Seria była taka sama. Jeśli jest się jak ja i ma się ten przymus kończenia książek zaczętych to jest mocny powód dlaczego zaczynałam następne części choć tak ciężko mi się czytało. To takie nierównomierne pisanie, które mocno mnie denerwowało, bo wiedziałam do czego dążę a miałam ze 400 stron do przetrwania do tego momentu. Ale po całej serii nie żałuję. Nie mogę być bardziej radosna, że obejrzałam film, ponieważ to on mnie do książek namówił!

Ostatnie...

Uważam,że ta książka jest naprawdę świetnym dodatkiem do serii "Mroczne umysły". Czytało się bardzo przyjemnie, a opowiadania są naprawdę wciągające. Jestem fanką tej serii dlatego uważam, że dla każdego fana jest to idealne dopełnienie historii. Jak jest napisane z tyłu książki jest to prawdziwy "must have dla fanów trylogii". Zgadzam się z tym w 100%.

Doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie, jeśli napiszę po kolei o każdej z trzech nowelek.
Pierwszą z nich jest ,,W Sidłach Losu'', czyli historia Gabe'a - chłopaka z upadającej mieściny, którą omija nawet wojsko. Jego ojciec popełnił samobójstwo, a matka popada na zmianę to w depresję, to w paranoję. Gabe za wszelką cenę chce opuścić miasto, ale żeby mieć za co przeżyć, musi zostać Łowcą Nagród.
Podczas jednej z przejażdżek na swojej drodze spotyka mała Azjatkę....
Aby zachować chronologię, autorka poleca przeczytać ,,W Sidłach Losu'' po pierwszym tomie trylogii. Jak się okazuje, ma to sens. Mimo, iż nowelka ma raptem 86 stron, czytanie jej sprawia większą frajdę, niż czytanie dwóch pozostałych. Historia może nie jest zbyt wyszukana, ale zakończenie zaskakuje. Moim zdaniem najlepsza nowelka ze zbioru.
* * *
Wielu fanów ciekawiło, co działo się w obozie po ucieczce Ruby. Z pomocą przyszłą sama autorka pisząc ,,Zapłoną Iskry'', czyli drugą nowelę ze zbioru.
Wydawać by się mogło, że mająca ponad 100 stron historia udzieli nam odpowiedzi na to pytanie.
Niestety, ale tak się nie stało. Winę ponosi za to sama autorka, bo historia opisana opisana została z perspektywy raptem dwóch osób, z czego tylko jedna (Sam) przebywała w obozie z Ruby. Druga postać to Lucas - Czerwony, który chce znaleźć swoją siostrę, i który opowiada co się stało z resztą przedstawicieli jego koloru... tylko że tak na prawdę mało kogo to obchodziło (mnie wcale)... Co ciekawe postacie te to dawni przyjaciele, tak więc historia z biegiem stron coraz mniej skupia się na przedstawieniu obozowej codzienności. Dodatkowo postać Sam działała mi na nerwy do tego stopnia, że wiele razy liczyłem na to, że w następnym rozdziale opisana zostanie jej śmierć.
Nowelę ,,Zapłoną Iskry'' najlepiej przeczytać po drugim tomie trylogii - Nigdy nie gasną.
* * *
,,Pomimo Mroku'' to trzecia (i dzięki Bogu ostatnia) nowela ze zbioru Przez Ciemność. Opowiada, a właściwie opowiadać miała o tym, jak wyglądał świat po wyzwoleniu obozów. Niestety, ale i tym razem autorka się nie popisała.
Historia opowiedziana została z perspektywy znienawidzonej przeze mnie Sam, oraz flegmatycznego Lucasa i jego denerwującej siostry Mii.
W Lucasie zabito ostatnią cząstkę człowieczeństwa, przez co reaguje tylko na rozkazy. Mia i Sam chcą, aby znowu stał się człowiekiem, przez co bezpośrednio narażają na śmierć Ruby (bo to nie problem, że łowcy gotowi są dać za jej głowę wiele milionów dolarów) i resztę starej, zgranej paczki. Ruby znana ze swojego dobrego serca zgadza się jednak im pomóc. Dzięki tej decyzji jesteśmy świadkami prawie 200 stronicowej historii w której nie dzieje się praktycznie nic. Nowelka przymula z każdą stroną i nie ma w niej nic zaskakującego. ,,Pomimo Mroku'' najlepiej przeczytać po Po Zmierzchu.
Na zakończenie dodam, że nadal kocham oryginalną trylogię ''Mroczne Umysły'', jednak nowelki są według mnie zbędnym dodatkiem i cieszę się, że przeczytałem je na końcu, a nie w trakcie między tomami trylogii.

Książka nie odpowiedziała na najważniejsze pytania, które nurtowały mnie po zakończeniu "Po zmierzchu", a także miałam wrażenie, że książka była pisana trochę na siłę – odrobinę mnie nudziła, a wydarzenia nie zainteresowały mnie tak jak w "Mrocznych umysłach". Jednak styl pisania autorki, bohaterowie, uniwersum oraz pierwsza nowelka mogły to wynagrodzić.

1)"W sidłach losu"
Uzupełnienie trylogii opowiadaniami przedstawianymi z perspektywy innych osób niż Ruby to świetny pomysł. Zwłaszcza, że daje to możliwość pokazania tego, czego trochę brakowało w samej powieści. A wg mnie za mało było Zu oraz historii o dzieciach posiadających moce Żółtych. Przykład Gabe'a - jego los i początkowe motywacje - ukazywały to jak ludzie próbowali wypierać okrutną prawdę, negować rzeczywistość, obwiniać wszystkich dookoła byle nie samych siebie i jak umniejszać wartość innych by podbudować siebie kosztem cudzej wolności, godności a nawet życia. Cieszę się, że z lektury trzeciej części trylogii znałam już zakończenie historii Gabe'a bo inaczej chyba pękłoby mi serce.

2)"Zapłoną iskry"
Kolejne uzupełnienie świata dzieci ze zdolnościami psionicznymi (okropne określenie) - tym razem o kolorze Czerwonym. Mimo tego, że to Pomarańczowych najbardziej się obawiano, to chyba Czerwoni przez swoje umiejętności przechodzili największe katusze, a ujarzmienie tych mocy kosztowało ich mnóstwo wysiłku. Jednocześnie budzili postrach i pożądano ich jako żywej broni. Niestety nie wszyscy radzili sobie tak dobrze jak Cole czy Lucas, który dodatkowo pragnął odnaleźć swoją młodszą siostrę, a po pobycie w Thurmond także pomóc Sammy. Cieszę się, że w tym opowiadaniu możemy poznać zarówno jej spojrzenie na obóz, grupę Czerwonych, przeszłość Sam i Lucasa oraz to jak Sammy radziła sobie po ucieczce Ruby.

3)"Pomimo mroku"
Ta nowela jest wisienką na torcie. Autorka idealnie ukazała to jak wygląda świat już po wyzwoleniu wszystkich obozów i uwolnieniu dzieci. Sytuacja wciąż jest trudna, nic nie rozwiązało się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie ma jednej, a tym bardziej prostej recepty jak powrócić do normalnego życia, nie wiadomo czy jest taka szansa. Ale po dotychczasowych sukcesach nikt się teraz nie cofnie, nie podda, zawiązane przyjaźnie i związki dają siłę i nadzieję, że bohaterowie podążają w dobrym kierunku i będą walczyć o szczęście swoje i innych.

A teraz czas na leczenie książkowego kaca... Żałuję, że już nigdy nie przeczytam serii Mroczne Umysły po raz pierwszy i nie zakocham się ponownie w moich ulubionych bohaterach - Ruby, Liamie, Puplecie, Vidzie, Zu, Cole'u...

1)"W sidłach losu"

,,Piekło to nie miejsce, do którego się idzie. Piekło to miejsce gdzie żyjemy teraz".

Książka Przez ciemność to must have dla fanów Mrocznych umysł. Składa się z trzech nowel: W sidłach losu- jest także wydane jako ebook, Zapłoną iskry i Pomimo mroku. Pierwsza jest o młodym i niedoświadczonym łowcy nagród, który ma zamiar wzbogacić się na złapaniu paru 'odmieńców'. Druga nowelka mówi o życiu Sam, po tym jak Ruby uciekła z Thurmond. Z kolei ostatnia przedstawia sytuację po skończeniu cyklu Mroczne umysły- poszukiwania Lucasa przez Mię i Sam.
Tak jak sama autorka napisała na wstępie książkę należy czytać według takiej kolejności: Mroczne umysły, W sidłach losu, Nigdy nie gasną, Zapłoną iskry, Po zmierzchu, Pomimo mroku. Wspomniała też, że wszystkie nowele można przeczytać po skończeniu całej serii. Moim zdaniem nie bardzo, ponieważ wtedy wiesz co się wydarzy później i czy ktoś przeżyje, czy nie!

,,Czasem ciemność mieszka w nas i czasem wygrywa".

W tej książce tak jak w innych są i minusy. Przede wszystkim pierwsze dwa opowiadania: W sidłach losu i Pomimo mroku są za krótkie i bardzo ogólnikowo napisane. Tak jakby autorka stawiała na czas, a nie na jakość. W podanych opowiadaniach brakowało mi uczuć bohaterów.
Książka Przez ciemność jest naprawdę dobrym dodatkiem do tej świetnej trylogii. Mroczne umysły to jedna z niewielu wspaniałych serii, którą trzymałem w ręku. Jest cała na duży plus, ale z takim małym minusikiem, dlatego polecam tą serię każdemu, kto lubi dobrą fantastykę. Coś czuję, że niedługo znowu po nią sięgnę!

Utwierdziłem się w przekonaniu, że tak jak czyta się nazwy części tej serii po kolei, to wychodzi zdanie: Mroczne umysł Nigdy nie gasną Po zmierzchu.
To tak samo czyta się kolejność tych nowel: W sidłach losu Zapłoną iskry Pomimo Mroku.

,,Czasem nie wiemy, czego szukamy, póki tego nie znajdziemy"

Zapraszam na mojego blogaLJuż wiem, czemu książka Alexandry Bracken to prawdziwa gratka dla fanów tej bestsellerowej trylogii. Trzy nowele są bardzo dobrze napisane. Język młodzieżowy skłania do jeszcze szybszego przeczytania tych opowiadań. Świetnie, że Pani Bracken pomyślała o tym, żeby nowelki były pisane co rusz oczami innego bohatera. Przez co możemy na niejedną sprawę spojrzeć z innej perspektywy. Napiszę to już po raz kolejny, ale nie mogę się powstrzymać... Uwielbiam styl pisania Pani Bracken i te wspaniałe cytaty towarzyszące nam w podróży przez cały ten cykl. Dawno nie czytałem lektury, która miał tak dobrych bohaterów.

,,Czasem nie wiemy, czego szukamy, póki tego nie znajdziemy".

Ciąg dalszy recenzji na moim blogu: http://miedzykropkami.blogspot.com/2017/05/must-have-dla-fanow-mrocznych-umysow.html

Cała seria utrzymuje się na wyrównanym poziomie 7 gwiazdek. Z tego dodatku do trylogii druga i trzecia nowelka podobała mi się bardziej niż pierwsza, na której się wynudziłam. Całość oceniam przyzwoicie, do przeczytania na jeden raz.

Nadzieja to słowo klucz. Jest wspólnym mianownikiem dla bohaterów opowiadających swoje historie.
Autorka pokazuje egzystencję "normalnych" ludzi w czasie kryzysu gospodarczego. Wyciąga na wierzch ciemną stronę człowieka.
Zaś Roo i jej powiększająca się paczka ma już jasno precyzowany cel. Są bardzo zdeterminowani aby go osiągnąć.
Książka puentuje całą trylogię dlatego trzeba ją przeczytać.

Książka puentuje całą trylogię dlatego...

Moim zdaniem bardzo dobre dopełnienie serii. Uzupełniła luki, których mi brakowało i spięło klamra całą trylogię. Wszystkie trzy nowele chwyciły mnie za serce, ale szczególnie przypadł mi do gustu Lucas. W tym krótkim czasie naprawdę go polubiłam i chciałabym poznać jeszcze bardziej. Bardzo spodobał mi się pomysł pokazania co stało się po zakończeniu trylogii i nie zawsze oznacza to "żyli długo i szczęśliwie", a wręcz przeciwnie... Że zawsze jest coś do zrobienia, do naprawienia... Przecież nikt za pomocą czarodziejskiej różdżki nie sprawił, że nagle całe zło i ludzi pragnący zysku zniknęli z tego, czy raczej ich świata.