Próba żelaza

Okładka książki Próba żelaza Holly Black, Cassandra Clare
Okładka książki Próba żelaza
Holly BlackCassandra Clare Wydawnictwo: Moondrive Cykl: Magisterium (tom 1) fantasy, science fiction
Magisterium (tom 1)
Moondrive
2022-08-10
2015-05-06
2014-10-02
9788381352048
Robert Waliś

Bardzo dobra, wciągająca książka.

Bardzo dobra, wciągająca książka.

Próba żelaza podobała mi się Książka kierowana jest do młodzieży młodszej będzie to dobra przygotówka czyta się ją zapartym trzem i chce się dowiedzieć co będzie dalej mi bardzo podobała dobrze się bawiłam polecam

Sięgając po ten tytuł liczyłem na lekką młodzieżówkę w świecie pełnym magii. I nie zawiodłem się. Dostałem w tej książce wszystko, czego oczekiwałem: magia jest, główny bohater wyjątkiem jest, dobre wprowadzenie do świata jest, przyjaźnie i rywalizacje są, legendarny zły charakter jest, sekretna placówka jest, sekrety są. Nie jest to jednak książka pozbawiona wad...

Pierwsze i najważniejsze - chyba tylko w jednym elemencie dostałem coś, czego nie spotkałem w innych tego typu książkach, jednak w 99% już gdzieś to czytałem. Najwięcej podobieństw narzuca mi się z Harrym Potterem i cyklem Czarnego Maga Rachel E. Carter. Oczywiście wszystko w miarę jest ze sobą spójne, jednak co krok było tu coś znajomego.
Drugi “zarzut”, chociaż jest tylko delikatny, bo jednak należy brać pod uwagę docelową grupę, dla której ta książka została napisana, czyli dzieciaki około 10-letnie - niemal każdy zwrot akcji był dla mnie totalnie przewidywalny. Ale nie jest to w końcu kryminał, w którym zagadka i niespodzianki są najważniejsze.
Przeszkadzał mi jeszcze tylko jeden element - brak konsekwentności. Na początku dostajemy prawie 1/3 książki przesiąkniętą groźbą i ostrzeżeniami, które później są co najmniej połowę łagodniejsze. Oczywiście są poważne sytuacje, ale jednak wynikające z innych czynników niż te podane na początku książki.

Próba żelaza to jednak nie tylko wady. Ten tytuł, jak wspomniałem na początku, ma sporo zalet. Zaczynając od lekkiego i przyjemnego stylu. Prawie całą książkę pochłonąłem w jeden wieczór i to nie siedząc do późna. I to jest to, czego oczekiwałem po tej książce.
Dostałem tu treści, które zachęcają w dużej mierze do pozytywnych zachowań i wartości: przyjaźń, pracowitość, sumienność, uczciwość, współpraca czy pokora. Doceniam też to, że autorki dały sobie spokój z promowanymi teraz treściami nt tolerancji i przynajmniej w pierwszym tomie nie ma o tym mowy. Uważam, że 10-latek ma jeszcze czas na przesiąknięcie tymi tematami. A w tej książce poruszono inne, równie ważne tematy.

Podsumowując, z czystym sumieniem mogę polecić Próbę żelaza każdemu, kto lubi książki o magii w bardzo lekkim tonie i nie wymaga niewiadomo jak ambitnych treści. Jest to też świetna propozycja na pierwszą czy jedną z pierwszych książek dla młodego czytelnika, czy to w ogóle wchodzącego w świat książek czy samej fantastyki. Czy jest to poziom Harry’ego Pottera? Może przemawia przeze mnie sentyment i stronniczość, ale nie sądzę. Wciąż jest to jednak doskonała książka dla tej samej grupy czytelniczej.

Po Clare liczyłem na coś więcej, ale chyba stery pisarskie trzyma Black... język dość infantylny. Świat z potencjałem zupełnie niewykorzystany. Szkoda. Liczyłem na coś więcej.

Reread.
Dużo pamiętałam z tych książek, ale cudownie było wrócić do tego świata, by móc poznać kolejne części tej serii. Pierwsza wprowadzająca część dobrze obrazuje świat i zachęca czytelnika do dalszego poznawania go. Polecam!

Reread.

Bardzo przyjemna lektura i wciąga w fabułę od początku. Porównania do Harry'ego Pottera bardzo zasadne i trochę się łapałem na tym, że przyrównywałem postaci z Magisterium do tych z Hogwartu. Nie zmienia to jednak faktu, że śledzi się losy bohaterów z zaciekawieniem, a końcówka naprawdę dostarcza szokujących wrażeń.

Fajne ,dla młodych

Fajne ,dla młodych

#recenzja 👉🏼 „Próba żelaza. Magisterium.” Tom1 autorstwa Holly Black i Cassandry Clare.

To jest książka dla fanów Harrego Pottera! Akcja dzieje się w szkole magii Magisterium. Główni bohaterowie to Aron, Call i Tamara. Cała trójka jest super! Tak jak w Harrym Potterze. Dla mnie to był wielki plus!!!🤗

Historia jest bardzo wciągająca, ma wiele zwrotów akcji. Był taki moment w książce, gdzie aż mi oczy wyszły na wierzch, bo nigdy bym się takiej sceny nie spodziewała. A skoro już mowa o tym, to mój ulubiony fragment to przygody w Opuszczonej Kręgielni. Zachwycił mnie!

Koniec był super, ale od razu zapragnęłam czytać kolejną część! A jeszcze jej nie mammmm 😭😭😭😭!

Na szczęście jest kilka (chyba 4? Ale sądzę, że będzie 5🤔).

Polecam ją wszystkim! I dużym i małym! Dorośli też się wkręcą!

Mam nadzieję, że powstanie film na podstawie tych książek!🎥

Historia jest bardzo wciągająca, ma wiele zwrotów akcji. Był taki moment...

Kocham tę serię. Po pierwszym tomie chce się więcej. Wspaniała opowieść o przyjaźni, poszukiwaniu siebie, walce dobra ze złem i z samym sobą.

Cassandra Clare słynie z takich cykli jak „Mroczne intrygi”, „Dary Anioła”, „Mroczne intrygi”, „Najstarsze klątwy”, „Diabelskie maszyny”, „Ostatnie godziny”, „Magisterium”. Ma na swoim koncie współtworzenie powieści graficznych oraz zbiorów opowiadań, a teraz na polskim rynku pojawił się „Strażnik Miecza” należący do cyklu „Sword Catcher”. Tworzone przez pisarkę historie są różnorodne. Łączy je jednak to, że zawsze w jakiś sposób pojawia się w nich magia, zjawiska, których nie da się wyjaśnić lub upatruje się działania sił nadprzyrodzonych. Wykreowane przez nią postacie zawsze są ciekawe i pozwalają na poruszenie ważnych aspektów życia społecznego. Do tego za każdym razem mamy wciągającą fabułę, pełną emocji przygodę, świetnie tkaną intrygę.

• 2015