Cierpkie owoce

2015-08-10
2015-08-10

Cierpkie owoce*

"CIERPKIE OWOCE" - KAZIMIERZ KILJAN
Znów miałam podróż po emocjach i niesamowitych wydarzeniach jakie towarzyszą w książkach autora. Każda mnie zaskakuje inaczej, ale wciąga.
Magda - główna bohaterka - w chwili jak ją poznajemy jest młodą dziewczyną w klasie maturalnej, tuż przed balem maturalnym.
Ma przyjaciółkę Olę, która ma chłopaka, jednak problem w tym, że Magda nie tylko nie ma chłopaka, ale nie ma z kim pójść na bal. I to nie dlatego, że nie interesują się nią, czy też, bo jest brzydka, nie nie.... jest bardzo ładna, ale nie chcę się wiązać na chwilę, dla balu, a tego jedynego jeszcze nie spotkała. W ręce swoje sprawy bierze przyjaciółka i znajduje jej chłopaka. Odtąd wszystko się toczy jak to bywa zwykle prozaicznie... Nie będę opisywać jak i co, ale zaznaczę, że na zakręcie życia spotyka Starego Zegarmistrza, który jej bardzo pomaga. Jest to o tyle miłe, że ojciec Magdy również był zegarmistrzem, i choć mało go znała, ponieważ kiedy miała 7 lat zmarł, to smykałkę do tematu starych zegarów odziedziczyła, można powiedzieć po tacie. Jak się skończy spotkanie z owym zegarmistrzem, co Magda jeszcze odkryje i jak potoczy się jej życie, dowiedzcie się z łam książki. Cierpkie owoce towarzyszą prawie każdemu
w życiu, ale jak się to potoczy... no cóż, nie odkryje Wam
Naprawdę warto przeczytać albo przesłuchać. Mnie urzekła historia Magdy i Starego Zegarmistrza oraz mamy Magdy. Polecam....

OCENA 10/10
31/24 ( 13/02)/ OBYCZAJ 21/24
ilość stron: 324
DATA wyd: 15.10.2015
czas przewidziany czytania: 5 h 24 min.
Czas słuchania: 07 h 46 min
LEKTORZY: Agnieszka Postrzygacz
Anastazja
Skończona 26.02.2024 (słuchana)

"CIERPKIE OWOCE" - KAZIMIERZ KILJAN
Ma przyjaciółkę Olę, która ma chłopaka, jednak problem w tym, że Magda...

Książka o szukaniu własnej drogi w życiu, a także poszukiwaniu szczęścia i prawdziwej spełnionej miłości.

2030

Pisanie recenzji po ponad tygodniu to swoisty test wyjątkowości ksiażKi. mAGDĘ POOZNAJEMY JAK MA PONAD TRZYDZIESTKĘ, ale stopniowo autor przeprowadza liczne retrospekcje, by przedstawić różne ważne wydarzenia, które ją ukształtowały. trudno jest jej zaufać nieznajomym, trzyma się na dystans i ma trudności z podejmowaniem decyzji, także o przyszłości związku.
Bal maturalny to jeden z takich epizodów, kiedy do zamkowego ogrodu gdzie bawili s ię maturzyści zawitało podpijaczonych cwaniaczków, napadli na Magdę, ogłuszyli, już mieli gwałcić, gdy wystraszyli ich Łukasz z Mateuszem. Z traumy wyleczył ja Mateusz, a konkretniej cudny studencki urlop nad morzem. Została studentką, zamieszkałą z Zuzanną z trzeciego roku, kt óra zagięła parol na Mateusza, i po semestrze uwiodła go. Roztrzęsiona dziewczyna wędrowałą ulicami Wrocławia, aż zagadnął ja staruszek w niemodnym odzieniu.

Bal maturalny...

Znalezienie odpowiedniego mężczyzny dla Magdy jest dużym problemem. Jeśli już trafia na godnego uwagi, zawsze coś psuje ich związek. Pomocny w trudnych chwilach jest mistrz zegarmistrzostwa - Maurycy, od którego Magda uczy się trudnej sztuki naprawy zegarów. Czy jednak będzie w stanie odnaleźć swoją drugą połówkę i być szczęśliwą? Stary kieszonkowy zegarek pozostawiony dla Magdy pomaga jej w tajemniczy sposób czynić dobro dla innych ludzi. A dobro zawsze wraca do dającego...

To bardzo przyjemna, nostalgiczna i spokojna powieść.
Historia 34-letniej Magdy, która nie ma szczęścia w miłości. Gdy wydaje się jej, że już spotkała tego jedynego mężczyznę swojego życia, los kolejny raz rozwiewa jej nadzieje. Pojawia się tajemniczy i uroczy staruszek Maurycy - "strażnik czasu", który powoli wciąga Magdę w świat starych zegarów, a z czasem uczy ją techniki naprawiania starych mechanizmów. I wtedy życie naszej bohaterki zupełnie się odmienia. Dochodzi do odkrycia pewnej rodzinnej tajemnicy z przeszłości... Wplecione w fabułę lekko metafizyczne zdarzenia dodatkowo ubarwiają powieść. Magda odkrywa w sobie pewne zdolności, dzięki którym może pomagać innym. Wraca we wspomnieniach do lat dzieciństwa, gdy żył jeszcze jej ojciec zajmujący się naprawianiem starych zegarów.
Co ciekawego i dość dziwnego spotka dziewczynę? Co odkryje w dawnym gabinecie ojca i kim jest Maurycy? Czy będzie też miejsce na prawdziwą miłość? Zachęcam do zapoznania się z "Cierpkimi owocami", bo czyta się bardzo lekko i przyjemnie. I pozostaje po lekturze delikatny uśmiech i oderwanie od codziennych spraw.

To bardzo przyjemna, nostalgiczna i spokojna powieść.

Ponieważ autor mieszka w moim rodzinnym mieście sięgnęłam z przyjemnością do tej pozycji. Odnalazłam tam kilka faktów, opisów, które znam z autopsji. Sama treść powieści przyjemna, momentami trochę fantasy ale ogólnie OK. Szkoda, że w mojej bibliotece nie ma więcej powieści tego autora.

• 2016
  • Przeczytane w 2018
  • Obyczaj

Dodaj cytat z książki Cierpkie owoce