Wyprawa Shackletona

Okładka książki Wyprawa Shackletona William Grill
Okładka książki Wyprawa Shackletona
William Grill Wydawnictwo: Kultura Gniewu literatura dziecięca
72 str. 1 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Tytuł oryginału:
Shackleton's Journey
Wydawnictwo:
Kultura Gniewu
Data wydania:
2015-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-01
Liczba stron:
72
Czas czytania
1 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364858116
Tłumacz:
Agata Napiórska
Tagi:
wyprawa statek Antarktyda
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Na wysokiej górze Iwona Chmielewska, Krystyna Miłobędzka
Ocena 7,7
Na wysokiej górze Iwona Chmielewska, ...
Okładka książki Książę w cukierni Marek Bieńczyk, Joanna Concejo
Ocena 8,0
Książę w cukierni Marek Bieńczyk, Joa...
Okładka książki Kocia książka Jarosław Iwaszkiewicz, Alicja Rosé
Ocena 7,1
Kocia książka Jarosław Iwaszkiewi...

Oficjalne recenzje i

Sięgać po nieznane...



4229 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1583
1444

Na półkach: , ,

Książka opowiada o autentycznej podróży jaką odbył Ernest Shackleton. Na jej kartach drobiazgowo śledzimy przebieg całej wyprawy - to jak zbierano środki potrzebne na zakup statku, kompletowano całą załogę oraz potrzebny ekwipunek. Widzimy to jak na poszczególnych etapach załoga zmaga się z żywiołem i przeciwnościami losu, które napotyka na swojej drodze. Czujemy chłód bieguna południowego i siłę nieustępliwej lodowej pokrywy. Dowiemy się czym jest prawdziwa odwaga i determinacja.

Kreska jest delikatna a poszczególne kadry przestawione w ciekawy i drobiazgowy sposób. Krajobraz podczas zamieci śnieżnej, morze skute lodem, potężne lodowce, wzburzone fafle, błękitne niebo... Z jednej strony oszczędne w kolorze a z drugiej bogate w ekspresję, przeróżne szczegóły i zachwycające. Patrząc na nie człowiek nie jeden taki obraz chciałby powiesić na swojej ścianie.

Ta książka to minimum tekstu-maksimum ilustracji, jednak w tym przypadku słowa są zbędne. Obrazy mówią same za siebie - same w sobie opowiadają tę historię.

Książka opowiada o autentycznej podróży jaką odbył Ernest Shackleton. Na jej kartach drobiazgowo śledzimy przebieg całej wyprawy - to jak zbierano środki potrzebne na zakup statku, kompletowano całą załogę oraz potrzebny ekwipunek. Widzimy to jak na poszczególnych etapach załoga zmaga się z żywiołem i przeciwnościami losu, które napotyka na swojej drodze. Czujemy chłód...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1601
485

Na półkach: ,

(...) W swojej debiutanckiej książce William Grill opowiada o wyprawie, która w założeniu miała być pierwszym pieszym przejściem Antarktydy od Morza Weddella do Morza Rossa i to przez biegun. Pewnie dla wszystkich podróżników z tamtego okresu ogromne znaczenie miało to, że są pionierami i odkrywcami. Wyprawa Shackletona miała być „ostatnią wielką podróżą na ziemi”. Eksploracja dziewiczej przestrzeni skutej lodem, walka z niesprzyjającym dla człowieka środowiskiem była nie lada wyzwaniem. A z drugiej strony była światowym wydarzeniem. Wszyscy uczestnicy liczyli na sławę, honor i chwałę… W końcu mieli przejść do historii, ale jak się okazuje, nie za wszelką cenę. Gdy wszystko się zaczęło sypać – statek ugrzązł w paku lodowym, a następnie, zmiażdżony przez lód, zatonął, ludzie zostali uwięzieni daleko do lądu – to imperatywem okazało się oclenie wszystkich 27 członków załogi. Cel ekspedycji przestał mieć znaczenie, życie okazało się najcenniejsze.

Nie jestem nawet w stanie wyobrazić sobie, jak ciężko musiało być tym mężczyznom, którzy przez wiele miesięcy żyli na uwięzionym w lodzie statku, a potem na krze pod szalupami, z których zrobili sobie pseudodomki, którzy codziennie polowali na foki, ćwiczyli psy i musieli patrzeć jak lodowiec zabiera im szansę ocalenia – miażdży „Endurance”. Dla dowódcy wyprawy był to znak, że czas ruszać w drogę powrotną. Od tego momentu z dnia na dzień jest już tylko gorzej. Grill delikatnie sygnalizuje emocjonalne problemy jakie mieli załoganci, bardziej skupiając się na ich wytrwałości i samozaparciu.

Tym, co wyróżnia książkę i czyni ją taką niebywałą, jest zdumiewająca szata graficzna. Wszystkie ilustracje wykonane zostały „analogowo” za pomocą ołówka i kredek. Wyraźnie widać kolejne warstwy nakładane na siebie podczas kolorowania, zabieg ten ma w sobie coś urokliwego – przywodzi na myśl dziecięce „kolorowanie”. Użycie tego typu materiałów powoduje, że kolory nie są jednolite, miejscami przebija tło, jest wiele przebarwień i szaleńczych kresek. Jeśli spojrzeć na książkę tylko poprzez użyte kolory, to można powiedzieć, że przedstawia walkę między lodową bielą, oceanicznym, mroźnym błękitem a ciepłym brązem. Kompozycja plansz jest zróżnicowana – od dwustronicowych rozkładówek, po niewielkie szkice postaci, ekwipunku, które ułożone zostały w długie ciągi enumeracyjne. Są też mapy, różnego rodzaju schematy i wykazy sprzętów....

- - -
cały tekst do przeczytania tu:
https://dybuk.wordpress.com/2015/10/31/wyprawa-shackletona/

(...) W swojej debiutanckiej książce William Grill opowiada o wyprawie, która w założeniu miała być pierwszym pieszym przejściem Antarktydy od Morza Weddella do Morza Rossa i to przez biegun. Pewnie dla wszystkich podróżników z tamtego okresu ogromne znaczenie miało to, że są pionierami i odkrywcami. Wyprawa Shackletona miała być „ostatnią wielką podróżą na ziemi”....

więcej Pokaż mimo to

avatar
7942
6797

Na półkach: , ,

WYPRAWA NA BIEGUN

Nieodkryte lądy zawsze fascynowały ludzi. Tajemnice skrywane przez niedostępne krainy przyciągały odkrywców i powodowały liczne wyprawy. O jednej z nich, ostatniej z tzw. Bohaterskich Wypraw Antarktycznych opowiada właśnie to dzieło, przybliżając młodszym czytelnikom losy Ernesta Shackletona, który wraz z załogą wyruszył w roku 1914 na wyprawę do Antarktydy.

„Wyprawę Shackletona” trudno jest scharakteryzować. Czy to jeszcze graphic novel czy już książka ilustrowana. Pozbawiony kadrów, pozbawiony chmurek, ale nie w stylu, w jakim tworzył swoje pracy choćby Will Eisner, tom raz przypomina komiks, raz dawne baśnie. Jakkolwiek by go nie nazwać – ja osobiście preferuję określenie relacja ilustrowana – dzieło rąk Wiliama Grilla trzeba docenić. Zrobili to już krytycy przyznając nagrodę AOI dla najlepszego debiutu w kategorii ilustracje oraz „New York Times” nazywając „Wyprawę…” najlepszą książką ilustrowaną, teraz mają do tego okazję polscy czytelnicy.

Strona tekstowa „Wyprawy…” przypomina artykuł, szczegółowy, bo oferujący wgląd i w przeszłość bohatera i w aspekty techniczne statku, ale i przystępny, prezentujący łatwo przyswajalne fakty z masą intrygujących ciekawostek. Dialogów jako takich tutaj bark, czasem tylko w tekście pojawia się jakiś cytat ze wspomnień załogi.

Strona graficzna to w równym stopniu pełnoformatowe rozkładówki i splash page’e co pomniejszone, często przedstawiające sprzęt, czy upływ czasu bądź zachodzące zmiany, obrazki. Wszystkie jednak, czy mamy do czynienia z prezentacją postaci czy mapami, wykonane zostały z prostotą acz i precyzją przy użyciu kredek. Nadaje im to ciekawego, baśniowego klimatu, który w starszych czytelnikach trąca pewną sentymentalną nutę.

Do tego świetne wydanie i takie samo tłumaczenie. Jednym słowem: warto. Warto kupić dziecku, warto też przy tym przeczytać samemu.
Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/07/03/wyprawa-shackletona-william-grill/

WYPRAWA NA BIEGUN

Nieodkryte lądy zawsze fascynowały ludzi. Tajemnice skrywane przez niedostępne krainy przyciągały odkrywców i powodowały liczne wyprawy. O jednej z nich, ostatniej z tzw. Bohaterskich Wypraw Antarktycznych opowiada właśnie to dzieło, przybliżając młodszym czytelnikom losy Ernesta Shackletona, który wraz z załogą wyruszył w roku 1914 na wyprawę do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    143
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    24
  • Chcę w prezencie
    6
  • Dla dzieci
    4
  • Ilustracje
    2
  • 2020
    2
  • 2016
    2
  • Komiks
    2
  • Morskie opowieści
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wyprawa Shackletona


Podobne książki

Przeczytaj także