Wilki z Nowego Meksyku

2017-01-01
2017-01-01
wilk wataha Nowy Meksyk

Okładka książki Bozie, czyli jak wygląda Bóg? Karolina Oponowicz, Joanna Rzezak
Bozie, czyli j... Karolina Oponowicz,...
Okładka książki Horror Emilia Dziubak, Madlena Szeliga
Horror Emilia Dziubak, Mad...
Okładka książki Historia Mademoiselle Oiseau Lovisa Burfitt, Andrea de La Barre de Nanteuil
Historia Madem... Lovisa Burfitt, And...
Okładka książki Złota klatka czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi Anna Castagnoli, Carll Cneut
Złota klatka c... Anna Castagnoli, Ca...

Jest to książka dla dzieci z ilustracjami. Albo album ilustrujący opowieść, adaptacja opowiadania, w której obraz jest złożony z tekstem narracyjnym.
Łączy się to w sposób niezwykły. Sama kreska bowiem na pierwszy rzut oka wygląda jak dzieło dziecka ładnie operującego kredkami. Tyle, że autor bawi się tą konwencją wspaniale, serwując nam i przepiękne dwustronicowe obrazy, plansze pełne drobnych rysunków, ożywiające i animujące tekst, albo jedynie proste postacie z podpisami, ukazujące bohaterów wymienianych w tekście. Sprawdza się to świetnie. Dzieckiem już dawno nie jestem, po żadne książeczki dziecięce nie sięgam, moje dziecko już z książeczek z bajkami wyrosło, a po prostu wsiąkłem w to na całego.
Być może dlatego, że sama historia, tak wspaniale zilustrowana jest prawdziwą niezwykłą opowieścią o człowieku, który przeszedł drogę pełnej zmiany swojej postawy w obliczu zwierzęcia, które obdarzył wielkim szacunkiem, mimo że polował na nie z morderczą zaciekłością. I w tej historii nie ma łzawych szczęśliwych zakończeń, nie ma uproszczenia emocjonalnego, jak często w tekstach dla dzieci. To mocna opowieść.
Po prostu świetna książka.

Piękna, oparta na faktach historia wilka Lobo, króla Currumpaw i jego partnerki Blanki. o tym, jak spotkanie z Lobo zmieniło życie Ernesta Thompsona Setona
Cudownie ilustrowana.
Polecam!

Cudownie ilustrowana.
Polecam!

Czasem coś co wygląda niewinnie, niczym książeczka dla dzieci, skrywa w sobie poważną historię. Takie są "Wilki z Nowego Meksyku" Williama Grill, które ukazały się u nas nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu. Autor oparł swoją książkę na podstawie opowiadania Ernesta Setona "Lobo: Król Currumpaw", znajdującego się w książce "Zwierzęta, które znałem", tegoż samego autora. Seton żył na przełomie XIX i XX wieku w USA, gdzie trudnił się polowaniami na zwierzęta. Interesował się też mocno przyrodą, choć długi czas nie rozumiał jej piękna i tego, jakim zagrożeniem jest dla niej, agresywna ludzka ekspansja. Zmieniła to wszystko jego walka z wilkiem imieniem Lobo, która trwała ponad rok. William Grill przybliża te losy współczesnemu czytelnikowi, robiąc to w iście przecudownym stylu. Zarówno na polu scenariusza, jak i rysunku zapadającego na długo w pamięć. Jest to jednak trudna lektura, co prawda przepiękna, ale na tyle unikalna, że nie każdemu może się spodobać. Czemu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Główna oś fabularna rozgrywa się od mniej więcej początku 1983 roku do początku wiosny 1984. Wcześniej jednak autor książki, w krótkim rozdziale opisuje okres podboju i wyniszczania dzikich terenów USA, przez europejskich osadników. Skupia się tutaj głównie na tym co robiono w latach 1880-1890 i jak doprowadzono niemal do wyginięcia wielu rdzennych gatunków zwierząt tego kontynentu. W tym wilków szarych. Tu Grill zaznacza jak bardzo ludzie wymordowali, bo to słowo najlepiej tu pasuje, te piękne drapieżniki. W rejonach Nowego Meksyku, gdzie rozgrywa się akcja książki, obecnie żyje niewiele wilków (podgatunek meksykański),właśnie za sprawą masowych polowań. Przed agresywną ekspansją z Europy, Amerykę północną zamieszkiwało blisko pół miliona tych drapieżników. Teraz na terenie samego USA jest ich raptem niespełna dziesięć tysięcy. Łatwo zatem sobie wyobrazić jak zniszczyło to tamtejszy ekosystem.

Książka obrazuje ten problem skupiając się głównie na dwóch postaciach - ogromnym wilku imieniem Lobo i łowcy Ernesta Setona, który przybył do Nowego Meksyku w celu zabicia nieuchwytnego drapieżnika. Seton z początku nie wierzył w plotki innych myśliwych oraz okolicznych ranczerów i kowbojów odnośnie inteligencji Lobo. Bardzo szybko musiał jednak zrewidować swe poglądy, gdy starł się z jego watahą po raz pierwszy. Przeciwnik był nie tylko piekielnie inteligentny, ale również cierpliwy. Ta kombinacja stawiała go na szczycie lokalnej drabiny, strącając tym samym z piedestału nawet człowieka z jego morderczym arsenałem. Starcie tych dwóch tytanów okazało się bardzo wyczerpujące dla obu stron i pełne niespodzianek.

To co jednak jest najważniejsze to wewnętrzna przemiana Setona. Z czasem zaczął pojmować czemu wilki wybijają bydło ranczerów, jak wielką szkodę wyrządził im biały człowiek, tym samym dewastując ekosystem Ameryki Północnej. Proces ten jest powolny, ale świetnie pokazany i w pełni wzorowany na opowiadaniu samego Setona. W nim właśnie autor opisał siebie jako mordercę i najgorsze zło, stawiając wilki po stronie dobra. Było to zapewne bardzo trudne z jego strony, bo dotąd uważano go za najlepszego łowcę w całej Ameryce.

Fabuła książki nie jest skomplikowana, w praktyce to już po opisie na tyle okładki wiemy jak się potoczy cała historia. Niemniej kilka smaczków zawiera, a przy okazji całość jest bardzo poruszająca. Pomagają w tym cudownie wykonane rysunki. Warto uważnie się im przyjrzeć, bo można znaleźć na nich wiele ciekawych scen czy detali dotyczących życia w tamtym czasie. Również bardzo dobrze odwzorowano same wilki jak i metody jakie stosowano do polowania na nie. Pomaga to czytelnikowi łatwiej pojąć procesy przemiany jakie zachodziły w Setonie, przez czas w którym zmagał się z Lobo. Książka jest tym samy skierowana do nieco starszej publiki. Warto jednak zapoznać z nią również dzieci, aby uzmysłowiły sobie, jak wyglądał proces degeneracji naturalnego środowiska Ameryki Północnej. Pomaga to również w zrozumieniu czemu warto walczyć o naturalne dziedzictwo przyrody i jak wielką rolę odgrywają rezerwaty naturalne.

Opowieść o Setonie i Lobo była mi wcześniej znana i zawsze uważałam, że jest to wręcz baśniowa historia, z pięknym morałem i wspaniałymi bohaterami. Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po wersję tak bogato i niesamowicie ilustrowaną - to piękna książka.
Wiliam Grill potrafi opowiadać, zarówno słowem - którego, choć nie ma tu wiele, to jest wystarczająco, jak i obrazem - przenikliwym, chłodnym, pociągłym, niby skromnym, ale przez to mocnym. Ilustracje na całe strony, połączone z często jednym, lecz silnym w treść zdaniem - tak, to robi wrażenie.
Sama historia, jak już wspomniałam, ma wyjątkowy, baśniowy smak. Niezwyciężony, potężny, silny wilk Lobo i myśliwy, również osławiony swym sprytem - te dwie "dusze" naprzeciw siebie... szokująco wspaniała mieszanka.
Lobo był wilkiem starym i mądrym. Nie dało się go przechytrzyć zwykłą pułapką. Tam, gdzie wyczuwał człowieka, wyczuwał też podstęp. Saton nieraz przekonał się o jego inteligencji... i wreszcie podszedł go, wymyślił niezawodną broń - miłość... Och! Wszyscy przecież z nią ostatecznie przegrywamy.
Oczywiście wilki to zwierzęta bardzo niebezpieczne, które potrafią być bezwzględne i bez pewnej kontroli w niektórych regionach mogłyby sprawić, że inne gatunki zwierząt przestałby istnieć... lecz im również ochrona się należy. Zwłaszcza, że wilka w US w opisywanym okresie praktycznie wytrzebiono. Są one potrzebne nie tylko nam, byśmy je podziwiali, ale przede wszystkim przyrodzie, która w naturalny sposób się równoważy. Ludzie mają w zwyczaju przesadę, brak kontroli, chodzenie o jeden krok za daleko... tylko czasem ten jeden krok - to wszystko.
Saton zrozumiał, nauczył się od Lobo pokory. Ten wilk okazał się jego mistrzem wiedzy o dzikiej naturze rzeczy - bo w każdym z nas jest trochę wilka. Dla mnie to jedna z najpiękniejszych opowieści o MIŁOŚCI. Mamy tu prawdziwą opowieść, prawdziwy romans i prawdziwą siłę uczucia, z którym nigdy nie powinno się walczyć. Wzruszająca, wspaniale zilustrowana książka, która mówi zarówno o pięknie przyrody, jak i o sile związku, mocy przywiązania i niemożności życia bez partnera. Tak... serce zostaje złamane, ale bohater zwycięża.
"WILKI z Nowego Meksyku" Williama Grilla, to spektakularnie wydana książka, która ma w sobie wszytko, co najważniejsze - mądrą treść, ponadczasową prawdę, klimatyczne obrazy, mocny tekst i wybitnie piękną oprawę. POLECAM!

prawdziwa miłość nie umiera - ona tylko zapada w sen, by wiecznie śnili o niej inni
8/10
krótkie gatki
Wydawnictwo Kultura Gniewu

"Wilki z Nowego Meksyku" Williama Grilla
w mojej bibliotece figurują jako komiks.
Rzeczywiście więcej tu ilustracji niż tekstu,
ale brak typowych komiksowych chmurek / dymków.
Fragmenty opowieści różnie wkomponowują się w obrazki;
czasem jak w zwyczajnej książce na górze lub na dole strony,
a czasem wciskają się pomiędzy prostokąciki z kolejnymi scenami / bohaterami.

Opowieść jest króciutka,
ale analizowanie szczegółów ilustracji zajmuje sporo czasu.
Kilka zdjęć z wnętrza książki znajdziecie na blogu Mała Ka(f)ka,
ale tak naprawdę przemawiają one dopiero z tekstem!

Książka opowiada o wilkach na Dzikim Zachodzie.
O konkretnym stadzie wilków i ich przywódcy, zwanym królem Currumpaw.
I o ludziach. O konkretnych ludziach, którzy postanowili zgładzić to stado.

Smutna, przejmująca historia! Oparta na faktach.
O nierozumieniu przyrody, o zawziętości i okrucieństwie.

"Wilki z Nowego Meksyku" Williama Grilla
w mojej bibliotece figurują jako komiks.
Rzeczywiście więcej tu ilustracji niż tekstu,
ale brak typowych komiksowych chmurek / dymków.
Fragmenty opowieści różnie wkomponowują się w obrazki;
czasem jak w zwyczajnej książce na górze lub na dole strony,
a czasem wciskają się pomiędzy prostokąciki z kolejnymi scenami /...

www.blogzaczytanejmamy.com
zaczytana.mama_books
Książka „Wilki z Nowego Meksyku”
Autor William Grill
Ilustracje William Grill
Wydawnictwo Kultura Gniewu/ Krótkie Gatki, 20178
Data Premiery
Oprawa twarda
Objętość chudzina (książki do 100 stron)
Dla Kogo dla samosi
Ocena Ogólna wybitna
dla dzieci w wieku: 10+ i dorosłych
o Książce
Akcja książki rozgrywa się na rozległych równinach Nowego Meksyku. To prawdziwa historia słynnej watahy wilków i mężczyzny, który na zlecenie schwytał przywódcę tego stada. Opowieść o tym, jak jeden niezwykły wilk zmienił życie myśliwego i doprowadził do powstania na terenie Stanów Zjednoczonych społeczności zajmujących się ochroną dzikiego życia.
W tej pięknej adaptacji opowiadania Ernesta Thompsona Setona z jego klasycznego zbioru z 1898 roku pt. „Zwierzęta, które znałem”, William Grill, wielokrotnie nagradzany za swoją pierwszą książkę pt. „Wyprawa Shackletona”, przenosi nas w czasy ostatnich dni Dzikiego Zachodu.
„Wyprawa Shackletona”, przepięknie i z detalami odmalowana przez młodego rysownika, Williama Grilla, została uznana przez „The New York Times” najlepszą ilustrowaną powieścią dla dzieci i młodzieży w 2014 roku.
Książka „Wilki z Nowego Meksyku” zrobiła na mnie ogromne wrażenie, to cudowna adaptacja opowiadania „Lobo: Król Currumpaw” ze zbioru wydanego w 1898 roku pt.: „Zwierzęta które znałem”.
Pozycja przenosi czytelnika w niesamowitą podróż do Ameryki Północnej, do Nowego Meksyku oraz na Dziki Zachód. Ta prawdziwa historia ukazuje losy wilka, który zmienił życie myśliwego. Niesamowite wydarzenia opisane w tej książki, przyczyniły się do powstania ruchu społecznego, zajmujący się ochroną dzikiej przyrody na terenie Stanów Zjednoczonych. Warto również zwrócić uwagę na ilustracje, które pozwoliły mi poczuć klimat Dzikiego Zachodu, każdą ze stron książki wzbogacają przepiękne obrazy.
Poznajcie historię watahy wilków żyjącej na tamtych terenach i przekonajcie jak zakończyło się wielkie polowanie.

www.blogzaczytanejmamy.com
zaczytana.mama_books
Książka „Wilki z Nowego Meksyku”
Autor William Grill
Ilustracje William Grill
Wydawnictwo Kultura Gniewu/ Krótkie Gatki, 20178
Data Premiery
Oprawa twarda
Objętość chudzina (książki do 100 stron)
Dla Kogo dla samosi
Ocena Ogólna wybitna
dla dzieci w wieku: 10+ i dorosłych
o Książce
Akcja książki rozgrywa się na rozległych...

Ilustrowana adaptacja opowiadania Ernesta Thompsona Setona pt. „Lobo: Król Currumpaw” opublikowanego w 1898 roku w zbiorze „Zwierzęta, które znałem". Historia, która nie jest fikcją a wydarzyła się na prawdę... piękna, mądra, wzruszająca ale jednocześnie i przerażająca.
Przeraża w niej to do czego zdolny jest człowiek, tylko po to aby to jemu było dobrze. Człowiek nie patrzy: zniszczy wszystko co stoi na jego drodze tylko po to by być górą, by to jego gatunek przetrwał - nie liczy się nikt i nic. Przyroda, jej piękno, inne kultury nie mają znaczenia. Bywa, że postępuje jak potwór - na pewne zachowania i postępowanie nie ma żadnego wytłumaczenia.

Ilustracje są przepiękne - sprawiają wrażenie jakby autor wziął ołówkową kredkę do ręki i postawił kilka kresek, tworząc prawdziwe arcydzieła. Kiedy je przeglądałam i czytałam umieszczoną obok nich treść, czułam się jakbym czytała bajki z kliszy wyświetlane na ścianie przez rzutnik ANIA - cudowne uczucie i powrót do lat dzieciństwa.

Jednak całość zapada w pamięć nie tylko ze względu na ilustracje, które same w sobie opowiadają tę historię.
Książka zapada w pamięć bo jest mądra i piękna - skłania do przemyśleń, uświadamia istotne sprawy. To historia, która pokazuje "jak jeden wilk niezwykły wilk zmienił życie myśliwego i przyczynił się do powstania ruchów ochrony przyrody na terenach Stanów Zjednoczonych."

Całkiem niedawno William Grill swoją Wyprawą Shackletona zabrał nas w podróż do początków XX wieku i rzucił w sam środek mroźnej Antarktydy. Teraz powraca z zupełnie odmiennymi klimatami, oferując nam wycieczkę do gorącego Nowego Meksyku z okresu ostatnich dni Dzikiego Zachodu. Nikt, komu podobał się jego debiut, na pewno nie będzie zawiedziony także niniejszą publikacją

W XV wieku w Ameryce Północnej żyło na wolności pół miliona wilków. Kolonizatorzy i ich podbój nowych ziem zmieniły wszystko. Jednakże pod koniec XIX wieku stary wilk Lobo, zwany także Królem, dowodzi stadem, które rządzi doliną Currampaw, zabijając bydło i napawając strachem pasterzy oraz kowbojów. Wyznaczona zostaje zawrotna nagroda za głowę Lobo, ale akcje kolejnych myśliwych kończą się fiaskiem. Tymczasem tysiące kilometrów dalej mieszka łowca wilków i przyrodnik Ernest Thompson Seton, który z powodu życia w mieście i ciągłej pracy nad rysowaniem zaczyna podupadać na zdrowiu. Lekarz zaleca mu odpocząć od zajęć, a ten, na wieść o problemach w Nowym Meksyku, wyrusza by zająć się sprawą i udowodnić, że jest w stanie osiągnąć sukces tam, gdzie zawiedli wszyscy inni. Nie wie jednak, jak polowanie to zmieni jego życie, a także wpłynie na całe traktowanie przyrody w Stanach Zjednoczonych…

Pozostałą część recenzji możecie przeczytać na: https://nietylkogry.pl/post/koniec-wilkow-dzikiego-zachodu-recenzja-wilkow-nowego-meksyku/

W...

KONIEC WILKÓW DZIKIEGO ZACHODU

William Grill po raz kolejny maluje przed nami autentyczną historię człowieka, który mierzy się z naturą. Dziką, nieokiełznaną, niezwykłą wręcz. Cywilizowany człowiek staje oko w oko z czymś pierwotnym, odkrywając na nowo wiele rzeczy i zapoczątkowując zmiany – zarówno wewnętrzne, jak i te o wiele większym zasięgu. Oparte na opowiadaniu Ernesta Thompsona Setona Wilki z Nowego Meksyku obrazują to bardzo dobrze.

Wbrew pozorom jednak nie jest to komiks, a książka ilustrowana. Publikacja dla dzieci, która spodoba się także dorosłym, pytanie, czy wszystkim? Ilustracje Grilla są dość specyficzne. To tworzone kredkami rysunki, czasem niemal dzieciinie proste, czasem naprawdę złożone i piękne. W Wyprawie Shackletona owo rozgraniczenie nie było tak wyraźne, jak tutaj. Z drugiej strony poprawił się sposób opowiadania historii przez Grilla, a wiele plansz autentycznie potrafi urzec.

Jeśli więc lubicie podobne eksperymenty, coś na styku światów dziecięcego i dorosłego, sięgnijcie. To naprawdę ciekawa i wartościowa lektura. Może nie dla wszystkich, ale warto przekonać się czy przypadnie Wam do gustu, bo potrafi zapewnić wiele przyjemności. Polecam zatem, sympatyczna to lektura.

Recenzja opublikowana na stronie https://nietylkogry.pl/post/koniec-wilkow-dzikiego-zachodu-recenzja-wilkow-nowego-meksyku/

KONIEC WILKÓW DZIKIEGO ZACHODU

• Komiksy