Metryka nocnika

Albus
Marianna Sztyma
literatura dziecięca
Marianna Sztyma

Na zdjęciu (link na końcu recenzji) widać grecką starożytną wazę i mitycznego Minotaura
oraz dwóch panów w rzymskich starożytnych strojach siedzących w dość swobodnych pozach.
Ale przyjrzyjcie się temu dokładniej!

Na wazie malowidło Greka siedzącego na tronie. I nie jest to bynajmniej tron królewski ;-)
Rzymianie mają podciągnięte togi, a wolne "miejsca do siedzenia" obok...

Anegdotki opatrzone zabawnym komentarzem sprawiają, że książkę czyta się szybko i na końcu odczuwa się niedosyt. Ta prawie stustronicowa lektura jest wypełniona zajmującymi informacjami, które wzbogacają znacznie wiedzę czytelnika. Struktura dzieła przykuwa uwagę odbiorcy i zachęca do powrotu do lektury.

Genialna, dlaczego? Porusza wbrew pozorom ważny temat - nocnik, a dokładnie toaletę. Czytelnik jest wprowadzony w tematykę nocnika - toalety ogólnie mówiąc, od prehistorii do czasów współczesnych. Autorka po za faktami dotyczącymi urynału przytacza inne ważne daty i ciekawostki historyczne związane z głównym tematem, ale nie tylko.
Serdecznie polecamy!

Niedawno polska sekcja IBBY, czyli Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych (International Board on Books for Young People) ogłosiło listę 13 nominacji graficznych w konkursie „Książka Roku 2014”. Jedna z nich przypadła Mariannie Sztymie za ilustracje do książki Iwony Wierzby Metryka nocnika. Myślę, że to dobry powód, aby przypomnieć tę, wydaną przez poznańskie...

• 2019
  • Dla dzieci
  • Literatura polska
  • 2018
  • POLSKA
  • 2016
  • 2021
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Metryka nocnika