Okładka książki Tryptyk z podróży Szymon Banaszczyk
Salwator
2015-05-16
2015-05-16
podróże literatura podróżnicza

"Tryptyk z podróży" to książka, która trafiła do mnie w ramach akcji #podajksiążkę Igora z @jestestymcoczytasz . Co ciekawe, dopiero w trakcie czytania dotarło do mnie, jak Igor wziął mnie trochę pod włos, bo uświadomiłam sobie, że dostałam książkę napisaną przez jego brata 🤔

Jednak do rzeczy. O czym jest książa? Niby główną osią są podróże, na co wskazuje sam tytuł. Szymon opisuje tu trzy takie nurty podróże-misje: Camino de Santiago, Madryt i Kamczatka oraz obie Ameryki.
Ja jednak dodałabym jeszcze, że jest to, a przynajmniej dla mnie, głównie podróż do wnętrza siebie. Do odnajdywania swojego miejsca i misji na tej ziemi. Biorąc pod uwagę kształt współczesnego świata, to jednak stosunkowo niewielka jest grupa młodych osób nastawiona na pomoc innym. Dla autora podróże to nie przede wszystkim zwiedzanie i oglądanie różnych miejsc, a spotkania z ludźmi i ich historiami, bo to one pozwalają nam bardziej poczuć klimat przestrzeni, w której się znaleźliśmy niż bezrefleksyjne zdjęcie przy każdym zabytku.
Nie da się też nie zauważyć, że autor jest mocno zakorzeniony w wartościach, które dzisiaj próbuje się wyplenić, a szkoda, bo moc życia w duchu chrześcijańskim jest zacna, choć na pewno niełatwa to droga.
Najbardziej z tych trzech podróży trafiła do mnie wyprawa do Santiago de Compostella i forma dziennika z filozoficznymi przemyśleniami, które są trafne nawet, gdy w żadną podróż się nie wybieramy.
Do zadumy, do refleksji, bo to też powinny dawać podróże - ciągłe odnajdywanie lepszej wersji siebie...

✒"Może jestem jedyną Biblią jaką ma w ręce drugi człowiek."

spokoo poradnik..dziennik czy podsumowanie własnych wypraw
zwłaszcza dla osób które np same przeszły camino..albo są jak Szymon wolontariuszami..albo wręcz przeciwnie..którzy palnują odwiedzić te mieejscą i znajdą wiele godnych uwagi wskazówek :)

pozdrowienia z Karlina dla Szymona :)

spokoo poradnik..dziennik czy podsumowanie własnych wypraw

pozdrowienia z Karlina dla Szymona :)

Po zapoznaniu się z pochlebnymi opiniami na temat książki oczekiwałem swego rodzaju perełki. Niestety rozczarowałem się i trochę się czytając męczyłem. Z całą pewnością Szymon ma wiele do powiedzenia i strasznie dużo już widział (z perspektywy mojego postrzegania Świata),jednak Jego styl pisania nie do końca do mnie trafił. Wielu osobom książka pewnie przypadnie do gustu, ja się jednak do tej grupy nie zaliczam.

Dzikie bezdroża Kamczatki, słoneczna Hiszpania i tajemnicza Boliwia. O tym wszystkim i o wielu innych sprawach w książce Szymona Banaszczyka pt. "Tryptyk z podróży".

Książka to rodzaj dziennika podróży, prowadzonego na bieżąco podczas pobytu na czterech kontynentach. Fascynacja nowymi miejscami łączy się z prozą życia (autor bowiem, nie jest bowiem przedstawicielem "klasy próżniaczej", jego wyjazdy z reguły wiążą się z pracą wykonywaną na miejscu),konkretne informacje z filozoficznymi przemyśleniami, a sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. To właśnie swoja formą "Tryptyk..." najsilniej odcina się od typowej "książki podróżniczej". Nie jest to bowiem reportaż, relacja dziennikarska ani nawet quasi przewodnik turystyczny. To raczej zapis myśli człowieka XXI wieku skonfrontowanego z ludźmi przynależącymi do innych kultur, z własnym ja i życiowymi wypadkami. To jednocześnie największa zaleta ale i wada książki. Zaleta dlatego bo nadaje książce rysu indywidualnego i niepowtarzalnego, odwołując się do formy wydawać by się mogło przejrzałej i zapomnianej, choć mające szansę na pełne odrodzenie (choćby dzięki blogom). Wada bo czytelnicy literatury podróżniczej są niezbyt wyrozumiali na wszelkie odejścia od ram gatunku (vide liczne hejty rzucane w stronę Stasiuka albo Kruszony. Mam jednak nadzieję, że "Tryptyk..." znajdzie sobie grono zwolenników i wpisze się w nurt ożywienia było nie było skostniałej już literatury turystycznej.

Wywiad z autorem:

Niesamowite trzy opowieści Szymona, które poza podróżami przemycają cenne przemyślenia o życiu, spotkaniach, ludziach, bo "podróż to człowiek. Podróż to nowe spojrzenie. Podróż to odkrycie, że jest jednak trochę inaczej niż myślałem". I właśnie te nowe odkrycia otwierają oczy i Szymona, i czytelnika na coś co leży poza dotychczasowym horyzontem myślenia. Mega polecam poznać, jak człowiek, który dostrzega sens swojego istnienia widzi podróże do Santiago, Kamczatki i obu Ameryk - „Najważniejsze jednak to czuć się prowadzonym, bo wtedy zawsze dotrze się do celu, bez względu na to, gdzie będzie się on znajdował!”.

Z ogromna przyjemnością przeczytałam książkę "Tryptyk z podróży" o przygodach autora ale nie tylko- podziwiam jego odwagę i dystans do samego siebie a przede wszystkim skromność nie mówiąc już o jego mądrych przemyśleniach duchowych .Będę do niej jeszcze nie raz wracać a tym którzy jeszcze nie czytali gorąco polecam

Super książka! Polecam, wciąga i daje do myślenia...

Super książka! Polecam, wciąga i daje do myślenia...

Książka ciekawa,czytając jest trudno się od niej oderwać.zgadzam się z autorem,że marzenia można spełniać jeśli się tylko chce.Dzięki autorowi mogłem poznać wartościowych ludzi i ciekawe miejsca.Gorąco zachęcam do przeczytania

Łatwo się czyta a mimo to daje do myślenia i skłania do zadumy nad własnym życiem. Połączenie idealne :)

Poruszająca, inna opowieść o podróżach, o spotkaniach, o ludziach. Wzruszające, chwytające za serce, prawdziwe historie.

• Podróżnicze
  • Biblioteczka
  • Podróże: literatura
  • Domowa biblioteczka
  • Poznać Świat
  • Dostać, kupić, ukraść ;) - ważne!
  • Plan midimum

Dodaj cytat z książki Tryptyk z podróży