Drugi koniec świata

Wydawnictwo Literackie
2017-07-06
2017-07-06
Proza polska

Ciekawa opowieść o zawiłościach ludzkich losów.

Ciekawa opowieść o zawiłościach ludzkich losów.

Porządnie napisana saga. Jest tu wielokulturowość, Kresy (Nowogródek i tuż obok osada Mirabilia,)wojna, miłość, splątane losy. Mirabilia to z łac. wspaniałe rzeczy, cuda. I takie jest to cudowne miejsce, gdzie zgodnie żyją ludzie różnych wyznań: Tatarzy, Polacy, Żydzi i Białorusinka. Babcia Autorki pochodziła z Nowogródka, stąd zapewne inspiracja, wybór miejsca akcji. Rodzinne opowieści, fakty trafiły do książki. Zakończenie książki zaskakuje. Ale to poczytajcie powieści za bardzo duży plus.
W wywiadzie Małgorzata Sobieszczańska zdradziła, że pisze, dopóki nie zna odpowiedzi. Pisząc jednocześnie dowiaduje się jaki będzie ciąg dalszy. Przyznaje, że podobnie pracuje scenarzysta. Widać tu "rękę" fachowca.

Opowieść o Oldze i Joance jest ciekawa, spójna i dobrze napisana. Niepotrzebnie autorka zrobiła ukłon w stronę marnej literatury "bibliotecznej" i przeplotła ich losy dziejami dziewczyn z przyszłości. Książka zrobiła się przez to chaotyczna, do końca nie wiadomo kim tak naprawdę są Ola i Joasia, a ponieważ jest za mało jasnych wskazówek, ich perypetie życiowe nic czytelnika nie obchodzą, czeka tylko, by wróciły fragmenty historii właściwych bohaterek. Same postaci kobiece pozostawiają wiele do życzenia - słabe, uzależnione od mężczyzn, w dużej mierze znudzone, nie mające nic do roboty poza życiem z partnerem. Bez mężczyzny stają się smętne, są na granicy samobójstwa, unieszczęśliwiają siebie i innych. Ogólnie czyta się dobrze, bo styl autorki jest dojrzały i bez zarzutu, ale nie jest to powieść zapadająca w pamięć.

Mieszanka kultur, mieszanka postaci, mieszanka ludzkich losów, wreszcie mieszanka czasów i miejsc. Wszystko to tworzy wciągającą historię. Książkę trzeba czytać bardzo uważnie, szczególnie na początku. Dużo postaci, wydarzeń, miejsc. Dużo okazji do refleksji i przemyśleń.

Cały wpis: https://bookowyzagajnik.blogspot.com/2021/01/drugi-koniec-swiata-magorzata.html

Zapisane cytaty:
"Każdego dnia żyjemy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Dlatego każdy dzień jest ważny, każdego dnia żyjemy całe nasze życie."
"[...] ludzie za dużo: zajmują się tym, kim są, a za mało żyją."
"Jesteśmy tylko zlepkiem węgla, tlenu, wodoru i jeszcze kilku pierwiastków, rzuceni na skałę krążącą w kosmosie. Powstaliśmy przypadkiem. a nadajemy swojemu istnieniu niemal boskie znaczenie."
"Dopóki żyjemy, wszystko można odbudować."
"[...] nikt tego nie umie, ale wszyscy to robią: ŻYJĄ."

Zapisane...

"Drugi koniec świata" jest opowieścią o kobietach, są to trzy pokolenia jednej rodziny. Autorka płynnie przechodzi między czasami, w których przyszło żyć naszym bohaterkom. Olga i Joanka to siostry mieszkające pod Nowogródkiem, ich młodość przypadła niestety na lata II wojny światowej. Nowogródek to miejsce, gdzie spotykają się religie i kultury, sąsiadami sióstr są muzułmanie, Żyd, prawosławna Białorusinka. Wszyscy żyją w zgodzie i spokoju, lecz echa konfliktu zbrojnego docierają także do tego raju na ziemi stawiając mieszkańców w trudnej sytuacji. Kolejnej bohaterce - Oli przyszło żyć w podnoszącym się z ruin kraju. Zmaga się ona z poczuciem osamotnienia, gdyż wojenne piętno mocno odcisnęło się na jej rodzinie. Losy Oli są bardzo intrygujące, tajemniczy mężczyzna poznany... na cmentarzu, tajny oficer SB, który potrzebuje pewnych informacji... Bardzo czekałam na kolejne rozdziały opowiadające o Oli. Ostatnia z naszych bohaterek to Joanna żyjąca w czasach współczesnych. Choć z wojną nie ma nic wspólnego, jej życie naznaczone jest brakiem matczynej miłości, oziębłością rodzicielki, co ma ogromny wpływ na życiowe wybory dziewczyny. Od czasu do czasu natykamy się również na enigmatyczne rozdziały pisane w pierwszej osobie, historię... oprawcy. Ciekawy zabieg ze strony autorki, a rozwiązanie tej zagadki bardzo zgrabnie spaja książkę w całość.
Historia, którą przedstawia nam Małgorzata Sobieszczańska jest wielowątkowa i opowiedziana w interesujący sposób. Nie tylko postaci głównych bohaterów wciągają czytelnika, także cała plejada bohaterów pobocznych jest godna wzmianki. Mnie najbardziej ujęła za serce stara Anastazja, przeczytajcie, jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego. Naprawdę żałuję, że powieść skończyła się tak szybko, chociaż to ponad 500 stron! A choć bohaterowie są fikcyjni, całość wypada niezwykle autentycznie. Ogromne oklaski dla Pani Małgorzaty za przygotowanie się do tematu. Przedstawia nam tło kulturowe oraz obrzędy i wierzenia mieszkańców przedwojennego Nowogródka z wielkim znawstwem. Jestem pełna podziwu i zachwycona po lekturze "Drugiego końca świata" i Was również zachęcam do sięgnięcia po tę, jak i poprzednią książkę autorki.

Z jednej strony jestem tą powieścią zachwycona. Z drugiej - po jej przeczytaniu czuję się źle. Jakbym miała wyrzuty sumienia z powodu bycia człowiekiem. Nie wiem jak to lepiej wyjaśnić.

Autorka przedstawiła losy trzech pokoleń bohaterów, rożnych wyznań i narodowości. Wszędzie są dobrzy i źli ludzie. Czasem to zło i dobro zależy od okoliczności czy punktu widzenia. Generalizowanie się nie sprawdza.

Nie wiem czy to był celowy zabieg, ale autorka przedstawiła mężczyzn w dość negatywnym świetle. Główne bohaterki zawsze wiązały się z mężczyznami, którzy po fakcie okazywali się kimś innym. Jan, Piotr, Damian, a nawet Antek. Tylko Ksawery ratował tu honor mężczyzn. Wiem, że to nie był główny temat, ale dość mocno rzuciło mi się w oczy, że autorka zrobiła z facetów nałogowych kłamców i manipulantów.

Myślę, że długo nie zapomnę o tej historii. Będę w kółko rozmyślała o tym, co zrobiłabym w sytuacjach, w których znaleźli się bohaterowie. Czy wojna usprawiedliwia wszystko? W końcu za honor nie kupi się życia własnego i swoich bliskich.

Polecam miłośnikom historio przez pokolenia. Uwaga! Wymaga skupienia.

Polecam miłośnikom historio przez pokolenia. Uwaga! Wymaga skupienia.

Z twórczością autorstwa Pani Małgorzaty Sobieszczańskiej miałam okazję zapoznać się, w momencie, kiedy pod zasłoną tajemniczego brzmiącego tytułu w książce pt.''Drugi koniec świata'' odkrywałam indywidualne losy tych niezwykłych bohaterów.

Każda z przeczytanych przeze mnie pięciu części przedstawia chwilami sytuacje życiowe mające swoje odzwierciedlenie we współczesnym świecie, gdyż podobnie jak bohaterowie czujemy się samotni w świetle narastających problemów i czekającego nas niepewnego jutra.

Dla nas Czytelników bohaterowie Ci powinni być autorytetami, ponieważ zachowują prawidłowe postawy względem ówczesnych przeżyć, które czyni ich życie pełnych tajemniczych zbiegów okoliczności losowych, ale za to w relacjach sąsiedzkich wypełnione jest wzajemną pomocą, życzliwością.

Wątek Joanny, wnuczki Joanki, jednej z głównych bohaterek został opisany trafnie, realistycznie, gdyż możemy, z bliska przyglądnąć się jak wygląda rzeczywistość ciężkiej pracy artystycznej związanej z teatrem, serialem.

Życie to właściwie oparte jest na kłamstwie i o tym przekonuje się Joasia.

Do końca pozostaje zachowana tajemnica, dlaczego tak mocno w dążeniu realizacji marzeń wnuczki o zawodzie aktorki mocno kibicuje jej babcia.

Nie zabraknie w książce opisów dotyczących życia codziennego pełnego momentami i przepełnionego strachem, a posiadającymi swój cel i nadzieję, z jakim bohaterowie tej niezwykle napisanej rodzinnej sagi musieli wędrować, aby Czytelnik do końca mógł się przekonać o tym, czy dozna uczucia emocji, skrytości, które będą mu towarzyszyć do samego końca.

Wprowadzenie, które zrobiło, na mnie wrażenie to są zamieszczone na samym początku słowa autorstwa Pana Stanisława Barańczaka, który to odniósł się do przyzwyczajenia człowieka do jego domu. Idealnie one przy tym pasują do tytułu książki.

Konstrukcja dialogowa w opisanych pięciu części została umiejętnie dobrana do każdego z bohaterów oraz sytuacji życiowej z nim związanej.

Należy zawsze być pozytywnie nastawionym do życia, a negatywne strony charakteru pozostawić w tyle i nie zwracać na nie uwagi w dobie otaczającej nas niepewnej rzeczywistości.

Wydawnictwu Literackiemu dziękuję za podarowanie mi egzemplarza książki do zrecenzowania.

Warto przeczytać tę rodzinną sagę.

Cudowna książka! Teraz będę miała problem, aby zabrać się za następną.

Cudowna książka! Teraz będę miała problem, aby zabrać się za następną.

Bardzo dobra saga historyczna. Świetnie napisana. Pokazująca jak ważna i piękna była różnorodność kulturowo-religijna, której teraz bardzo brakuje w naszym kraju, a te znikome różnice, które są, próbuje się zniszczyć, ośmieszyć, obrzydzić i stygmatyzować.

Małgorzata Sobieszczańska Drugi koniec świata Zobacz więcej