Dialogi. T. 1

Okładka książki Dialogi. T. 1 Lukian
Okładka książki Dialogi. T. 1
Lukian Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Przekładów z Literatury Antycznej satyra
234 str. 3 godz. 54 min.
Kategoria:
satyra
Seria:
Biblioteka Przekładów z Literatury Antycznej
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1960-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
234
Czas czytania
3 godz. 54 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Michał Konstanty Bogucki
Tagi:
Starożytność Filologia klasyczna Literatura antyczna Literatura grecka Attycyzm Lukian Satyra menippejska Proza grecka
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
329
203

Na półkach: ,

Teksty Lukiana dostarczają raczej chwilowej rozrywki niż materiału do głębokich przemyśleń. Są przy tym jednak bardzo uczciwe, bo też, w przeciwieństwie do wielu szczególnie współczesnych dzieł, nie stroją się w fałszywe szatki powagi i mądrości.
Daje w nich autor wyraz swym niepochlebnym zapatrywaniom na rodzaj ludzki, odziera człowieka z jego wzniosłych a pustych aspiracji i bezlitośnie obnaża jego prawdziwą, bardzo przyrodzoną motywację. Nie oszczędza niemal nikogo, kpi z rzekomych mędrców, chłoszcze hipokrytów, rozprawia się z powszechnym zabobonem, a niebywały talent komiczny pozwala mu ubrać te połajanki w formę nieodparcie zabawną. Udzielając głosu Diogenesowi i Menipposowi, jedynie cyników uczynił orędownikami swych poglądów, przekraczając niekiedy granicę między racjonalizmem a śmiesznością.
"Dialogi" stanowią zarazem żywotny dowód, iż postmodernizmu wcale nie wymyślili postmoderniści. Lukian raz po raz daje się ponieść starożytnej tradycji wplatania w swój tekst wszystkiego, co już było, a wyrwane z kontekstu wersy Homera służą mu do udowodnienia tego, co akurat ma ochotę udowodnić. Na tym nie koniec instrumentalnego traktowania legendarnego poety, bo w "Prawdziwej historii", najlepszym tekście zbioru, którego echa można odnaleźć u Rabelais'go czy Swifta, wkłada mu autor w usta słowa wyśmiewające zbyt daleko idącą krytykę literacką.
Jeden tylko dialog, "O tańcu", słaby jest okrutnie i wyraźnie odstaje od reszty, chwaląc to próżne dość zajęcie (przyznaję - nieco różniące się od czynności nazywanej tak współcześnie) przy pomocy argumentów o naturze tak ogólnej, że z równym powodzeniem można by je zastosować w obronie większości profesji. Byłbym nawet skłonny uznać ten dialog za satyrę na sofistykę, gotową wznieść oręż w sprawie najbardziej nawet absurdalnej, gdyby nie pewność, iż jeśli miałby się Lukian chwycić satyry, to bez trudu uczyniłby ją zabawną.
Zbiór to zatem nierówny, ale intrygujący i dowcipny. Co ciekawe, zastosowany przez analogię do rozmaitych epok, pozwala nieodmiennie zdemaskować wielu "mężów stanu", ujawniając stojący za górnolotnymi hasłami nieśmiertelny schemat.

Teksty Lukiana dostarczają raczej chwilowej rozrywki niż materiału do głębokich przemyśleń. Są przy tym jednak bardzo uczciwe, bo też, w przeciwieństwie do wielu szczególnie współczesnych dzieł, nie stroją się w fałszywe szatki powagi i mądrości.
Daje w nich autor wyraz swym niepochlebnym zapatrywaniom na rodzaj ludzki, odziera człowieka z jego wzniosłych a pustych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    3
  • 009.01 Literatura Starożytnego Rzymu
    1
  • Klasyka
    1
  • Literatura antyczna
    1
  • Starożytność
    1
  • Literatura światowa
    1
  • Zainteresowany
    1
  • PWN ZAGRANICZNE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dialogi. T. 1


Podobne książki

Przeczytaj także