Edgar i jego świat. Przygody małej myszki

Okładka książki Edgar i jego świat. Przygody małej myszki Malvina Miklós
Okładka książki Edgar i jego świat. Przygody małej myszki
Malvina Miklós Wydawnictwo: Jedność bajki
48 str. 48 min.
bajki
Edgar's life. The adventures of a little mouse
Jedność
2015-01-01
2015-01-01
48 min.
Karolina Tudruj-Wrożyna

Nazwisko autora oraz tłumacza książki są skrzętnie ukryte, napisane małym drukiem z tyłu okładki. Nie dziwię się. Naprawdę nie mają się czym chwalić. Nie wiem kogo należy winić za tak słaby tekst książki, ale szczerze muszę przyznać, iż już dawno nie spotkałam się z taką nędzą. Leksyka opowieści jest tak uboga, iż normą stają się powtórzenia. Bohaterowie ciągle są podekscytowani, z ciekawością mówią o tym, że są ciekawi itp. Odnosi się wrażenie, że gdy autor znajdzie jakieś słowo, to trzyma się go kurczowo, niczym pijany płotu. Niestety, uroku opowieści to nie dodaje. Leksyka niemalże zgrzyta w zębach. Jeśli zaś chodzi o treść, to również jest nie najlepiej. Historia jest niespójna, działania głównego bohatera zaskakujące i nie zawsze logiczne. Może gdyby były przedstawione trochę mniej drewnianą polszczyzną, czytelnik byłby skłonny je zaakceptować, a tak po prostu książkę odkłada się na półkę, żeby nie denerwowała. Nie polecam. Przy tak dużym rynku wydawniczym książek dla dzieci naprawdę szkoda czasu i pieniędzy dla tej pozycji.

Bohaterem książeczki dla dzieci może być każdy. Autorzy takich książeczek dla dzieci wymyślają opowiadania dla maluchów z kotkami, pieskami, konikami, biedronkami, króliczkami, motylkami, ślimakami i wieloma innymi sympatycznymi stworzeniami. Każde z tych opowiadań jest naprawdę fajnych. Bardzo lubię czytać takie książeczki moim dziewczynom. Mamy ich w domu całe mnóstwo i tak naprawdę nigdy nie mogę oprzeć się pokusie, by nie przygarnąć kolejnej. To już jest uzależnienie, wierzcie mi. Im więcej książek jest w naszym domu, tym bardziej tęsknie za kolejnymi.

Ty razem przedstawię Wam małą myszkę o imieniu Edgar. Ten sympatyczny zwierzaczek mieszkał sobie w małej okrąglutkiej dyni. Codziennie dbał o to, by jego domek był dokładnie zamknięty i nikt nie mógł wejść do środka. Niestety w świecie zwierząt zdarza się, że gdy jakiś domek nie jest odpowiednio zabezpieczony - ktoś obcy może go zając dla siebie. Edgard zatem pilnował, by jego drzwi wejściowe były zawsze zamknięte, a klucz od nich myszka zawsze miała przy sobie. Pewnego razu wracając ze szkoły okazało się, ze kluczyk Edgara nie pasuje i drzwi nie chcą ustąpić. Myszka bardzo się zmartwiła, ale po chwili znalazła w swoim plecaczku drugi - identyczny kluczyk. Ten pasował idealnie. Ale co z tym drugim?

Edgard na początku starał się ustalić czyj mógłby być ten kluczyk. Wypytywał wśród znajomych, ale nikt nie poszukiwał żadnego klucza. W końcu myszka stwierdziła, że skoro kluczyk nikomu nie jest potrzebny podaruje go na urodziny swojemu przyjacielowi Królikowi, który od dawna gromadził wyjątkowe rzeczy. Myszka widziała, że solenizant na pewno bardzo się z niego ucieszy. I tak też zrobił. Królik był bardzo zadowolony z podarku i postanowił zawiesić go sobie na szyi i nigdy się z nim nie rozstawać. Edgard wracał do domu szczęśliwy. Po drodze spotkał rodzinę ślimaków, których zaprosił do swojego ogrodu. A gdy nad ranem wyszedł ze swojego domku, zaprzyjaźnione z nim ślimaczki wskazały mu coś dziwnego pod liśćmi. Była to skrzyneczka. Myszka widziała ją po raz pierwszy i... była bardzo ciekawa co kryje się w środku. Niestety skarb był dobrze zamknięty, a klucz, który mógłby go tworzyć był... u Królika! A przyjaciel, jak się potem okazało - wybrał się w daleką podróż. I tak nasz sympatyczny mały przyjaciel rozpoczął swoją wielką przygodę. Ruszył w drogę za Królikiem by odzyskac klucz i odkryc tajemnicę zamkniętego kuferka.

Opowiadanie o przygodzie tej małej myszki jest naprawdę długie. Książka podzielona została na 7 rozdziałów i w każdym jest naprawdę sporo czytania. Poza tym czcionka wykorzystana w tej lekturze jest bardzo drobna. I często słabo widoczna, gdy tekst jest nadrukowany na jakimś obrazku. Oczywiście rodzic bez kłopotu przeczyta całe opowiadanie. Jednak zdecydowanie nie polecałabym tej książki dziecku, które dopiero rozpoczyna przygodę z czytaniem. Taki maluch szybko by się zniechęcił, a przecież nie o to nam chodzi, prawda? Jednak z całą pewnością to wspaniała lektura do czytania przed snem naszym brzdącom. Podróż Edgara obfituje w wiele ciekawych wydarzeń. Myszka poznaje także na swej drodze kilka fajnych postaci. A poza tym lektura ta ma także dość zaskakujące zakończenie z wyrazistym morałem. Fajnie prawda?

Na szczególną uwagę zasługuje tu także sposób wydania tej lektury. Na pewno nie zaskoczę Was tym, że książka ta jest w twardej oprawie, że ma duży format i dobrej jakości papier w środku. Ale ja chciałam Wam zwrócić uwagę na coś jeszcze. Na przepiękne ilustracje, od których aż trudno oderwać wzrok. Wszystkie postacie wyglądają na nich jak żywe, kolory są bardzo intensywne i pięknie dobrane. Naprawdę mogłabym tak zachwalać bez końca, bo szalenie mi się one podobają. Zresztą nie tylko mnie, bo Alicja i Natalka także bardzo je lubią. Zerkaja na nie nie tylko podczas wspólnego czytania, ale także sięgaja po tę książkę same. A Alicja marzy, ze kiedyś będzie tak rysować jak autor tych ilustracji :)

Edgar i jego świat to fajna pozycja w biblioteczce przedszkolaka. Myślę, ze warto po nią sięgnąć. Polecam:)

Sympatyczna książka o przygodach małej myszki imieniem Edgar, która odnajduje tajemniczy klucz i postanawia się dowiedzieć co on otwiera! W tej książce urzekły mnie fenomenalne ilustracje! Są tak przepiękne, że nie można od nich oderwać oczu :)

W natłoku wydawanych co roku publikacji przeznaczonych dla dzieci, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z książką warto poszukać czegoś, co przykuje uwagę młodego czytelnika na dłużej, rodząc w nim miłość do literatury. Sięgając po bardzo kolorową i pięknie ilustrowaną opowieść o małej myszce miałam nadzieję na właśnie taką lekturę.

Edgar jest małą myszką, mieszkającą w domku z wielkiej, okrągłej dyni. Bardzo ceni sobie to swoje lokum, bo wie, że w okolicy każdy domek jest bardzo cenny. Pewnego dnia odkrywa w swojej torbie podejrzanie wyglądający klucz, z którym nawet nie wie, co zrobić. Na szczęście jego przyjaciel królik akurat dzisiaj obchodzi urodziny, a że chętnie zbiera rozmaite przedmioty, klucz wydał się Edgarowi idealnym prezentem. Gdy następnego ranka główny bohater historii odnajduje w ogrodzie tajemniczą, zamkniętą skrzynię uświadamia sobie, że klucz prawdopodobnie pasuje do jej zamka. Zabiera kuferek ze sobą i szybko udaje się w odwiedziny do królika, który zdążył już wybrać się na wielką wyprawę. Edgarowi nie pozostaje nic innego, jak udać się jego śladem, zabierając ze sobą skrzyneczkę. Po drodze przeżywa mnóstwo przygód i co chwilę musi wykazać się odwagą oraz bohaterstwem. Jednak żądza poznania tajemnicy zamkniętej w pudełku jest ogromna i Edgar w końcu odkrywa, czym ona jest.

Mała myszka jest typowym bohaterem dziecięcej opowieści, ciekawy świata, dzielny i wytrwały prezentuje sobą wszystkie cechy, jakie każdy rodzic chciałby zaszczepić w swoim dziecku. Nie boi się stawić czoła niebezpieczeństwu, by pomóc innym w potrzebie, a trudy jego zmagań zostają należycie wynagrodzone. Zawsze chętnie pomaga przyjaciołom i nieznajomym, dzięki czemu otoczony jest życzliwą atmosferą i nigdy nie jest sam.

Książka jest przepięknie ilustrowana, kolorowa i pełna uroku, co idealnie przyciąga uwagę młodego czytelnika. Tekst nie zalewa obrazków i nie ma problemu z odczytaniem żadnego fragmentu, co jest ważne dla dzieci, które uczą się samodzielnie czytać. Każda kolejna strona odsłania przed młodym czytelnikiem kolorowe widoki z bajkowego świata Edgara, pobudzając wyobraźnię i idealnie oddając sytuacje w jakich ten się znalazł.

Lektura upłynęła mi przyjemnie, jednak nie mogę stwierdzić by mnie czymkolwiek zaskoczyła albo wzruszyła. Przez całą opowieść przeszłam dość obojętnie i choć z wielkim prawdopodobieństwem spodoba się dzieciom, to raczej nie urzeknie starszego czytelnika. Narracja poprowadzona jest w nieco monotonny sposób, bez rozbudzania emocji i wpływu na zmysły, czytamy o zagrożeniu, ale nie można poczuć jego atmosfery. Postacie też nie wyróżniają się niczym szczególnym, taki zwyczajny zbiór pospolitych charakterów.

Myślę, że to dobra książka dla dzieci rozpoczynających naukę czytania, mało skomplikowane słownictwo nie sprawi młodemu czytelnikowi większych trudności. Nie jest to jednak książka, którą dziecko pokocha na długo i do której po kilku latach będzie wracać z sentymentem. Zwyczajna, ładna opowieść, niewiele więcej ale i niewiele mniej i jako taką mogę ją szczerze polecić dzieciom rozpoczynającym swoją przygodę z literaturą.

Edgar jest małą myszką, mieszkającą...

• Czytane z córką
  • Typ A: Literatura piękna
  • Recenzentki
  • Dla dzieci 6-7 lat
  • Typ A: Gatunek: Dla dzieci i młodzieży
  • Zopiniowane
  • Przeczytane z dzieckiem
  • 2015

Dodaj cytat z książki Edgar i jego świat. Przygody małej myszki