Najnowsze artykuły
Artykuły
Nagroda Nike 2023: Zyta Rudzka laureatkąLubimyCzytać3Artykuły
Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na październik 2023Anna Sierant2011Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: październik 2023Konrad Wrzesiński2Artykuły
Międzynarodowy Dzień Tłumacza – 7 ciekawostek o tłumaczach i tłumaczeniachAnna Sierant92
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Alicja Ungeheuer-Gołąb

Źródło: Wydawnictwo Skrzat
8
7,2/10
Badaczka literatury dziecięcej, poetka i bajkopisarka. Wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim. Autorka znanych publikacji o poezji dla dzieci, między innymi: Poezja dzieciństwa, czyli droga ku wrażliwości (1999),Tekst poetycki w edukacji estetycznej dziecka (2007).http://
7,2/10średnia ocena książek autora
52 przeczytało książki autora
31 chce przeczytać książki autora
5fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2017
Edukacja małego dziecka. Kierunki zmian w edukacji i stymulacji aktywności twórczej
Aniela Różańska, Alicja Ungeheuer-Gołąb
8,0 z 1 ocen
4 czytelników 0 opinii
2017

2015
Zimowe przygody Jeżyka spod Jabłoni
Alicja Ungeheuer-Gołąb
7,5 z 14 ocen
24 czytelników 7 opinii
2015

2012
Literackie inspiracje w rozwoju przedszkolaka
Alicja Ungeheuer-Gołąb
6,0 z 1 ocen
4 czytelników 0 opinii
2012

2012
Noosfera literacka. Problemy wychowania i terapii poprzez literaturę dla dzieci
Alicja Ungeheuer-Gołąb, Małgorzata Chrobak
7,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
2012

2011
Rozwój kontaktów małego dziecka z literaturą. Podręcznik
Alicja Ungeheuer-Gołąb
7,0 z 2 ocen
13 czytelników 0 opinii
2011
Najnowsze opinie o książkach autora
Przygody Jeżyka spod Jabłoni Alicja Ungeheuer-Gołąb 
7,8

Uwielbiam wszelkiego rodzaju bajki i opowieści o zwierzętach. Nie wiem dlaczego, ale mam do nich słabość. Wszystkie zwierzaki są takie pocieszne i doskonale nadają się na bohaterów bajek dla najmłodszych. Tym razem poznamy przygody pewnego młodego Jeża. Niezwykle mądra i chwilami wzruszająca opowieść na pewno trafi do wielu dziecięcych serc.
Pewnego zwykłego dnia do ogrodu Marcina trafia Jeż, który opuścił las, by zamieszkać samemu i decydować o sobie. Jego wzrok przyciągnęła wspaniała Jabłoń tuż obok domu. Czasem i nam ludziom zdarza się zobaczyć jakieś miejsce i od razu mówimy, że musimy tu zostać na zawsze. Tak tez było z Jeżykiem, który bardzo szybko podjął decyzję o pozostaniu właśnie w tym ogrodzie. Prosi Kreta o pomoc w wygrzebaniu nory pod Jabłonią. Kret jest bardzo przyjaźnie nastawiony i pomaga nowemu mieszkańcowi. Jeżyk jest mu wdzięczny i oferuje mu swoją pomoc w potrzebie. Ogród oprócz Jeżyka i Kreta zamieszkiwało wielu lokatorów: pies Kundel, który jest uwiązany na łańcuchu. Jeżykowi robi się bardzo smutno z tego powodu. Pies nie wyglądał najlepiej, więc Jeżyk podzielił się z nim bułką.
Jeżyk powoli urządzał swoją norkę. Ułożył podłogę z desek, zrobił stół, łóżko i dwa krzesła. Kiedy jego norka stawała się coraz bardziej przytulna, postanowił w końcu wybrać się na spacer po okolicy. Porozmawiał sobie z Wróbelkiem i żółto-zieloną Sikorką. Wracając do domu znalazł idealne szkiełko w sam raz do jego okienka na świat. Udał się więc do pszczół z prośbą o trochę kitu, żeby mógł umieścić swoje szkiełko. Pewnego dnia do jego norki ktoś zapukał. Kiedy otworzył drzwi był bardzo zaskoczony, gdyż przed nim stał jeż zupełnie podobny do niego. Okazało się, że jest to Jeżynka, która także od jakiegoś czasu mieszka w tym ogrodzie. Przyszła się przywitać i przyniosła słodką szarlotkę.
Kogo jeszcze pozna Jeżyk? Jakie przygody na niego czekają? Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam do przeczytania. Książeczka napisana pięknym językiem, w sam raz dla dzieci. Historia uczy maluchy wrażliwości i czynienia dobrych uczynków zupełnie bezinteresownie. Jeśli ktoś potrzebuje naszej pomocy, to jeśli tylko jesteśmy w stanie pomóc, to robimy wszystko co w naszej mocy. Czasem od nas naprawdę wiele zależy. Opowieść pokazuje czym jest prawdziwa przyjaźń, jak należy ją pielęgnować i ile radości z sobą niesie. Kolorowe ilustracje Kazimierza Wasilewskiego tworzą z tekstem doskonałą całość. Bajecznie prosto być dobrym. Polecam
Zimowe przygody Jeżyka spod Jabłoni Alicja Ungeheuer-Gołąb 
7,5

Wiosennie i zimowe przygody Jeżyka spod Jabłoni to seria Alicji Ungeheuer skierowana do dzieci w wieku 3-7 lat. Doskonale się też sprawdza, jako czytanka na dobranoc. Długość rozdziałów jest dobrze dobrana. Powiedzenie “nie za długie, nie za krótkie” idealnie tu pasuje.
Od razu spodobała mi się jednolita szata graficzna serii. Przygody Jeżyka spod Jabłoni to spójna graficzne pozycja. Oprócz rysunków przestawiających perypetię bohaterów, każda strona ma przypisany detal, w postaci mniejszych lub większych prostokątów, w odpowiednim kolorze. Przemawiają do mnie takie akcenty. Autorem ilustracji jest Kazimierz Wasilewski. Ponad stu stronicowa książka wydana jest w twardej oprawie, na “mięsistym” papierze. Nie lubię, gdy grafika przebija na drugą stronę. Tu tego problemu nie ma.
Odejdźmy jednak od strony formalnej i skupmy się na zarysowanej historii. Przygody Jeżyka spod Jabłoni jest zbiorem perypetii zwierzątek mieszkających w przydomowym ogrodzie. Większość z nich powinna słodko spać, ale obudziły je petardy zwiastujące Nowy Rok. Spora część zwierzątek nie była przygotowana, na życie pośród zimowych krajobrazów, dlatego też ferajna spod jabłoni, musi współpracować.