Fałszywy prorok

Zysk i S-ka
2015-05-01
2015-05-01

Okładka książki Doktor Jeremias Sebastian Koperski, Wojciech Stamm
Doktor Jeremias Sebastian Koperski,...

Długo szukałam drugiej powieści Sebastiana Koperskiego ale udało się. Kryminał retro, który "ląduje" na półce moich ulubionych. Poznań, zima 1914 roku. Wracają moi ulubieni bohaterowie z pierwszej części "Doktora Jeremiasa" i rozpoczynają kolejne śledztwo, ujawniając międzynarodową aferę szpiegowską a przy okazji wraca wątek zbrodni z pierwszej części książek autora.
Świetna powieść, wielowątkowa. Czyta się bardzo szybko. Serdecznie polecam :)

Ta książką,to kolejne moje odwiedziny w Poznaniu.Jest już rok 1914,wtajemniczeni wiedzą o zbliżającym się konflikcie.
Mamy,tu znów morderstwo.I znów ciekawe śledztwo.
Wątek szpiegowsko-polityczny,jest bardziej rozbudowany niż w tomie pierwszym.
Z każdej,kartki książki widać.Jak bardzo powoli zbliża się wojna.

Mamy,tu znów morderstwo.I znów ciekawe śledztwo.
Wątek szpiegowsko-polityczny,jest bardziej rozbudowany niż w tomie pierwszym.
Z każdej,kartki książki widać.Jak bardzo powoli zbliża się wojna.

Poznań, tuż przed wybuchem I wojny światowej stanie się areną, na której zmierzą się mocarstwa w szpiegowskim starciu. Rosja wysyła swojego agenta aby zaognił jeszcze bardziej już i tak do granic napięte stosunki polsko-niemieckie. Władze pruskie będą próbowały pokrzyżować jego plany i udaremnić zadanie. Gdy wmieszają się w to jeszcze młodzi, pełni patriotycznej Polacy oraz dojrzały żydowski lekarz wyjdzie mam wciągająca mieszanka, od której ciężko się oderwać.

,,Fałszywy prorok" to bezpośrednia kontynuacja wcześniejszej powieści Sebastiana Koperskiego ,,Doktor Jeremias". Nie czytałam jej ale w obecnej znajdziemy tak dużo odwołań i nawiązań, że spokojnie można sobie ją darować, szczególnie, że znam już rozwiązanie zagadki kryminalnej stanowiącej oś fabularną. Nie oznacza to jednak, że i tutaj cała akcja kręci się wokół zabójstwa Janiny Pokrywki. Mamy do czynienia ze zgrabnie skonstruowaną intrygą szpiegowską, wątki kryminalne są daleko w tyle za nią. Obserwujemy misternie budowaną sieć intryg i zależności na tle świetnie oddanego klimatu Poznania początku XX wieku. Tak jak lubię delikatnie stopniowane jest napięcie,tak aby z każdą stroną bardziej budzić zainteresowanie.

,,Fałszywy prorok" bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Nie jest to kolejny sztampowy retro-kryminał ale świetna wielowątkowa powieść historyczna, która może się każdemu spodobać.

Książka nazwana jako nowość w mojej bibliotece miejskiej. Na początku byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tej powieści. Moje znużenie pogłębiły niezliczona ilość wątków oraz opisanych postaci w tej książce. Jednak to co najbardziej niezrozumiałe okazuje się genialne! Książka jest niesamowita. Wątki są tak ze sobą połączone, że tworzą spójną całość od której nie da się oderwać. Serdecznie Polecam!

Zapraszam Was na kolejny spacer ulicami Poznania, tfu, tfu, ulicami Posen... Razem z Jeremiasem, Schoenem, Windelbandem i Wielochem. Znów spotkacie głównych bohaterów "Doktora Jeremiasa", a także poznacie przynajmniej kilka nowych postaci. Jesteście gotowi na odwiedzenie Festung Posen na kilka chwil przed wybuchem Wielkiej wojny?
Akcja rozpoczyna się w areszcie, do którego trafił doktor Jeremias. Na szczęście nie spędził tam wiele czasu, choć zarzuty mu stawiane były naprawdę poważne. Co uczyni teraz, gdy znów jest na wolności, a oficjalne stanowisko władz co do winnych zabójstwa Janiny Pokrywki nijak mają się do rzeczywistości? Przed podobnym problemem staje Windelband i... odchodzi z Policji. Anzelm unika wszystkich, a Klara zostaje przez ojca wysłana do Berlina, pod czujną opiekę ciotki. Wielocha ze sprawą zaczyna łączyć osobisty stosunek. W Poznaniu natomiast pojawia się rosyjski szpieg, który chce za wszelką cenę skłócić Polaków i Niemców. Wojna tuż tuż.
"Fałszywego proroka" napisał sam Koperski i chyba książce wyszło to na dobre. Z pewnością wziął sobie również do serca opinie czytelników. W książce znacznie mniej filozoficznych rozważań (choć można znaleźć ich całkiem sporo, o czym poniżej),za to akcja jest bardziej wartka niż w "Doktorze Jeremiasu". Powieść po prostu bardziej przypomina kryminał i myślę, że może się spodobać nawet tym, których "Doktor Jeremias" w pewnym sensie zawiódł jako powieść gatunkowa.
Koperski świetnie radzi sobie nie tylko z akcją. Czytelnik czuje klimat przedwojennego Poznania, zostaje niemalże wrzucony do tego miasta pełnego kontrastów, a jednocześnie tak uporządkowanego. Międzynarodowy konflikt wisi na włosku, nawet bohaterom powieści zdając się po prostu nieuniknionym. Jego eskalacja to jedynie kwestia czasu. Czy Rosjanie wystąpią przeciwko Rzeszy? Czy Polacy będą mieli choćby najmniejszą szansę na odzyskanie wolności, o której marzą od ponad dziesięciu dekad? Czy Żydzi staną się ponownie kozłami ofiarnymi?
Przybycie do Poznania carskiego szpiega, Alberta Fiszkowicza, zmienia nie tylko bieg zdarzeń, ale również odbiór powieści. To już nie tylko sprawnie napisany kryminał retro, ale prawdziwa walka wywiadów, w której każda decyzja może w poważnym stopniu zaważyć na losach całej Europy. Czy tytułowy fałszywy prorok powiedzie za sobą grupę wpatrzonych w niego i wierzących w jego czyste intencje młodych ludzi?
Koperski zakończył, w iście mistrzowskim stylu, wszystkie wątki rozpoczęte w "Doktorze Jeremiasu" oraz te, które pojawiły się dopiero w "Fałszywym proroku". Można więc domniemywać, że historia jest już zamknięta.
Choć, jak wspomniałam, Autor kładzie tym razem większy nacisk na akcję, to nadal przemyca całe mnóstwo różnych przemyśleń. Bohaterowie nadal filozofują i roztrząsają liczne problemy natury moralnej. Przoduje w tym względzie śliczna Klara, która bardzo stara się zrozumieć powiązanie sprawiedliwej kary i zemsty. Co z tego wyniknie? Cóż, niemało, przekonajcie się sami. Koperski zwraca uwagę również na to, jak w czasach u schyłku rozbiorów postrzegani byli w oczach Europy poznaniacy. Zdaniem wielu z nich praca u podstaw i bierny opór przeciw zaborcy kłóciły się z możliwością wzniecenia powstania, o wprowadzeniu terroru, na jaki ze strony Polaków natrafiali Rosjanie, nie wspominając. Młodość jest w powieści utożsamiana z naiwnością i duchem walki, chociaż... Autor zadaje czytelnikowi ważne pytania dotykające problemu patriotyzmu, okrucieństwa, stosowania półśrodków i moralności ogólnie.

Cała recenzja dostępna jest na Dune Fairytales pod adresem: http://dune-fairytales.blogspot.com

Akcja rozpoczyna się w areszcie, do którego...

Poznań 1914 roku, kilka miesięcy przed wybuchem I Wojny Światowej. Czas pełen napięć, badania przeciwnika i uciekania się do najróżniejszych metod zaszkodzenia jeszcze przed konfliktem zbrojnym. Gdzie w tym wszystkim odnajdzie się doktor Jeremias i jaki miało na niego wpływ nierozwiązanie zbrodni z „Doktora Jeremiasa”? Jak skutecznie zmanipulować ludźmi, aby uzyskać władzę nad ich myślami?

Krótkie rozdziały i całość podzielona na spójne części to niewątpliwie zalety, zwłaszcza biorąc pod uwagę objętość tej książki. Dzięki zwięzłości poszczególnych fragmentów Czytelnik nie gubi się w wielu poruszanych wątkach i nie miesza mu się narracja bohaterów. Ułatwia to odnalezienie się w gąszczu monologów i dialogów postaci (dodatkowo myśli są często oznaczone kursywą – bardzo dobry zabieg). Ogromną zaletą fabuły jest także ukazanie, jak pełen dysonansu był Poznań w tamtych czasach – wymieszanie kultury polskiej, niemieckiej i żydowskiej zapewniało mu idealny koloryt do akcji szpiegowskich, zwłaszcza dla strony niemieckiej i carskiej. Gdzie lepiej wzbudzić wzajemną niechęć niż w takim miejscu? Pytanie tylko, jak zręcznie uknuć intrygę, by zainteresowani dowiedzieli się o tym za późno, aby zapobiec jej skutkom.

Sebastian Koperski razem z Wojciechem Stammem napisali w 2010 roku pierwszą powieść obrazującą losy doktora Jeremiasa w Poznaniu 1913 roku. Choć nie czytałam poprzedniej części, to nie razi ten brak podczas lektury drugiej – „Fałszywego proroka” (aczkolwiek pociągnięty jest temat morderstwa małej dziewczynki, które nie zostało rozwiązane w części pierwszej). Nie przemówiła do mnie ta książka. Dłużyła mi się jej lektura, choć momentami była bardzo ciekawa i z napisaną logicznie fabułą. Zrzucam to wszystko na karb braku zwrotności akcji, która dodałaby polotu tej lekturze. Brakuje mi też atmosfery Poznania, co jest naprawdę ważne w kryminałach retro (opisy miasta lub jego mieszkańców pomagają Czytelnikowi utożsamić się lepiej z bohaterami i wczuć w tamtejszy klimat).

Polecam tym, którzy lubią powieści szpiegowskie w nurcie retro, ale bez jednoznacznej atmosfery kryminału (ta część przygód doktora Jeremiasa skłania się jednak ku politycznej warstwie fabularnej). Książki retro są ostatnio dość popularne, mimo że często językowo nie przypominają czasów, do których się odnoszą (tutaj mogłoby być lepiej, ale jest i tak dobrze – plus za imiona i nazwiska bohaterów!). Mocną stroną tej książki jest także okładka autorstwa Izabelli Marcinowskiej – bardzo klimatyczna.

Poznań, 1914 r. Już za kilka miesięcy Europę ogarnie jeden z najkrwawszych w historii konfliktów zbrojnych. Nic więc dziwnego, że mocarstwa które niebawem wyślą wojska na pola bitewne coraz większe środki przeznaczają na rozbudowę sieci agentów we wrogich krajach. Szpiegiem, którego zadaniem jest nie tylko zbieranie informacji o przygotowaniach Niemców do wojny lecz przede wszystkim rozbudzanie animozji między polskimi i niemieckimi mieszkańcami zaboru pruskiego jest jeden z bohaterów powieści „Fałszywy prorok” - Albert Fiszkowicz.

Więcej na:

• Kryminał
  • W biblioteczce
  • Powieść obyczajowa
  • 2015!
  • Kryminały retro

Dodaj cytat z książki Fałszywy prorok