Zuchwały podbój

2008-01-01
Anna Pajek

Namiętny romans .

Namiętny romans .

Słabo... a szkoda :( Moje ukochane czasy, najazd Normanów na Anglię, myślałam, że książka spełni chociaż połowę moich oczekiwań, ale się pomyliłam. Powieść wielowątkowa, ok, to nie musi być minus, ale drętwe, trywialne dialogi i słabo wykreowane postacie już mi przeszkadzają. Akcja się wlecze. Męczyłam tą książkę a nie ją czytałam. Miałam wrażenie, że jest to nieudana podróbka "Wilka i gołębicy", której akcja również toczy się w roku 1066, jest też sporo podobnych sytuacji i postaci. Nie wiem, która powieść ukazała się jako pierwsza, ale "Zuchwały podbój" na tle "Wilka i gołębicy" wypada bardzo cienko. Guy to kiepska postać. Powinien być bardziej męski i twardy, to w końcu normański rycerz, a przy głównej bohaterce zachowuje się jak "klucha". Lillyth też mnie niczym szczególnym nie ujęła. Pospolity charakter, w powieści jest oczywiście niesamowicie piękna a prośby o jej rękę może kolekcjonować. Zabrakło mi u niej pazurów, zabrakło mi inteligencji i zaradności. Ok, zabiła swojego okrutnego męża, ale autorka mogłaby się bardziej postarać jeśli chodzi o tą postać. Język- katastrofa! Zbyt współczesny, zbyt prosty, nudny, brak średniowiecznej gwary. Jeśli nie czytałyście 'Wilka i gołębicy" to książkę polecam, może to porównanie skłoniło mnie do tak niskiej oceny.

Zuchwały podbój Henley….. czyli powieść przybliżająca mechanizmy ludzkiego działania oraz ludzkie motywacje, zwana również powieścią o zbiorowym orgazmie podbitych Angielek, które dopiero w ramionach najeźdźców zaznają radości i szczęścia.

Zuchwały podbój to powieść wielowątkowa:

1. o tym jak uciemiężony angielski chłop zaznaje sprawiedliwości i wyrozumiałości po opieką Normana
2. o wybitnych zdolnościach lingwistycznych Normańskich rycerzy i angielskich chłopów
3. o gwałtach dokonywanych na żonach przez mężów po których kobiety pozostają dziewicami
4. o gwałtach dokonywanych na kobietach, które w ich trakcie myślą, że kochają gwałciciela, przez mężczyzn, którzy w trakcie gwałtu zdają sobie sprawę, że zakochują się w swoich ofiarach
5. o niezmienności i powtarzalności męskiego zachowania w średniowieczu i w czasach regencji (protoplasta Claytona)
6. o nad wyraz silnych emocjach i zjawiskach niespotykanych w dzisiejszych czasach: podmuchach powietrza wywołanych przejściem bohatera, które niemal gaszą płomienie pochodni, rozpalonych męskościach parzących uda kochanek, o ogniu wpływającym do wnętrza kobiety i wypalającym wnętrze bohaterki
7. o panującej wśród Normanów i Anglików potrzebie dokonania gwałtu na jednej i tej samej kobiecie
8. o tym, jak chłop pod panowaniem Normana smakuje po raz pierwszy masło i śpi w łóżku
9. jak w przeciągu kilku/kilkunastu minut można pokonać drogę znak grobu własnej matki w objęcia i nie tylko młodziutkiej nastolatki
10. o wolności jaką zdobyły angielskie kobiety w ramionach normańskich rycerzy
11. o tym, że myśli mężczyzny koncentrują się jedynie na zaspokojeniu trwającego dniami i nocami pożądania, które najlepiej i najskuteczniej zaspokoić przez gwałt, tym lepszy im młodsza ofiara – najskuteczniejsze są ponoć dziesięciolatki
12. o tym, że wskoczenie w kałużę krwi jaka wypłynęła z ran od noża i pejcza zadanych przez żonę mężowi może skończyć się zabryzganiem sufitu
13. o niskiej krzepliwości angielskiej krwi, która to po wielu godzinach nadal kapie i ocieka, w szczególności z twarzy i ramion kobiet
14. o zachowaniach potężnie zbudowanych mężczyzn, którzy swoją akceptację dla urody kobiety wyrażają w ujmowaniu jej za talię, podnoszeniu w górę i obracaniu w powietrzu
15. o sposobach rekonwalescencji rannych rycerzy przez młode, obfite w kształtach i wątłe na umyśle dziewki
16. o kunszcie średniowiecznej kolczugi, hełmu oraz spodni, które pasują na rosłego rycerza i niewielkich rozmiarów niewiastę
17. o świecie w którym kobieta, która zachowuje oziębłość podczas stosunku jednocześnie przeżywa trzy orgazmy
18. i w trakcie tej oziębłości zachodzi w ciążę
19. o spostrzegawczości mężów, którzy po tygodniu zauważają zniknięcie żony z własnego domu
20. o tym, że mężczyzna i tak i tak zobaczy co chce zobaczyć, a wnioski wyciągnie akuratne dla siebie – a sucha i ciasna kobieta, nie oznacza oziębłości, a to, że mimo posiadania wcześniej męża i kochanka (notabene drugiego męża) nadal jest dziewicą.

… pewnie kilka/kilkanaście następnych też by się znalazło.

Zuchwały podbój to powieść wielowątkowa:

Q1 2017

Q1 2017

Troszkę podniosę ocenę tej książki z tego względu, że wydała mi się najlepszą tej autorki.
Fakt, wielowątkowa,dużo się dzieje, ale całość jest spójna, wyraźna i od początku do końca mówiła o miłości.

Książka jest wielowątkowa i trochę mi to przeszkadzało podczas czytania, ponieważ autorka niezbyt sprawnie przeskakiwała z tematu na temat. Często miałam wrażenie, że książka ta jest napisana w sposób chaotyczny.
Co do samej powieści... Cóż. Mamy typowy romans pomiędzy najeźdźcą, a ofiarą.
Lilith, panna młoda, jednego dnia traci okrutnego męża, a drugiego zyskuje sympatię normańskiego najeźdźcy. Nie można pominąć faktu, iż nasza główna bohaterka jest tak piękna iż absolutnie każdy pada jej do stóp, co jest oczywiście przyczyną złości Guya.
Mamy więc kłótnie, zazdrość, krwawą zemstę i gorące romanse.
Dla czytelniczek lubiących mocnych, dominujących i brutalnych bohaterów.

Co do samej powieści... Cóż. Mamy typowy romans pomiędzy najeźdźcą, a ofiarą.

♥♥ Kocham

♥♥ Kocham

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Biblioteczka mojej mamy

Dodaj cytat z książki Zuchwały podbój