Rok 1984

- Tytuł oryginału:
- Nineteen eighty-four
- Data wydania:
- 1993-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1993-01-01
- Liczba stron:
- 319
- Język:
- polski
- ISBN:
- 837157052X
- Tłumacz:
- Tomasz Mirkowicz
- Wydawnictwo:
- Tytuł oryginału:
- Nineteen eighty-four
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 1993-01-01
- Liczba stron:
- 319
- Język:
- polski
- ISBN:
- 837157052X
- Tłumacz:
- Tomasz Mirkowicz
- Inne
Ostrzeżenie, które wstrząsnęło światem i być może zapobiegło katastrofie; książka, której przez 39 lat nikomu nie wolno było czytać, a którą teraz każdy przeczytać powinien.
Antyutopia George'a Orwella (właśc. Eric Blair, 1903-1950) powstała w 1948, jako kolejne - po "Folwarku zwierzęcym" (1945) - ostrzeżenie przed powierzchowną atrakcyjnością ideologii komunistycznej. Socjalista z przekonania, człowiek, który na własnej skórze poznał, co to nędza ("Na dnie w Paryżu i w Londynie", 1933), uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, gdzie walczył po stronie republikańskiej ("Hołd Katalonii", 1938), Orwell znacznie wcześniej niż inni intelektualiści zachodni zrozumiał, że iluzoryczna droga ku powszechnemu szczęściu w rzeczywistości prowadzi w ciemny i ślepy zaułek. Gorycz pozwoliła mu stworzyć dzieło wybitne, satyrę polityczną o niesłychanej sile, powieść, która na trwałe weszła do kanonu literatury światowej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 52 150
- 19 070
- 10 367
- 4 098
- 1 383
- 402
- 325
- 199
- 198
- 185
Cytaty
Teraz wojnę toczy rząd przeciwko obywatelom własnego państwa, a jej celem nie są korzyści terytorialne lub zapobieżnie grabieży, lecz zachow...
RozwińUkrywanie prawdziwych uczuć, kontrolowanie mimiki, robienie tego samego co wszyscy stało się reakcja odruchową.
Normalność nie jest kwestią statystyki.
Opinie [2 339]
Styl jak dla mnie ciężki i czasami chaotyczny. Mimo, że czytałam o ciekawych tematach jak inwigilacja, brak wolności słowa, szerzenie nieprawdziwych informacji i rozprzestrzenianie strachu u ludzi, to nie była to najciekawsza książka. Nie zachwyciła mnie. W tym wszystkim było kilka wartościowych stron, a czasami miałam wrażenie, że autor sam pogubił się w tym co pisze....
więcej"(...) Bo jak może istnieć hasło "wolność to niewola" skoro zniknie pojęcie wolności? Myślenie ludzkie ulegnie przeobrażeniu. Tego, co my rozumiemy jako myślenie, nie będzie w ogóle. Ortodoksyjność oznacza niemyślenie, brak potrzeby myślenia, ortodoksjność to nieświadomość".
więcejTak... od czego by tu zacząć🙂 Gorge Orwell jest znany każdemu i raczej prędzej, czy później każdy z...
chlop sie skupczyl fest i wydal ksiazke kox ogolem polecam jebac socjalizm co ale jak to orwell byl socjalistom???????
Pokaż mimo toŚwietna książka. Powinna być obowiązkową lekturą w szkołach na poziomie podstawowym, ale niestety władzy jest to na rękę, że nie jest czytana powszechnie, bo społeczeństwo mogłoby nagle zacząć myśleć, i co wtedy?
Pokaż mimo toObowiązkowa lektura dla każdego kto traktuje krytycyzm myślenia jako podstawę funkcjonowania. Mimo powszechnych zarzutów ludzi ze świata literatury, dotyczących zbytniej dosłowności metafor, uważam, że intensywność doznań w trakcie czytania, zależeć będzie od poziomu świadomości każdego odbiorcy.
Pokaż mimo toBardzo polecam, niech wyrafinowani krytycy nie zepsują Wam tego doświadczenia.
1984 ROK przede wszystkim był dla mnie lekturą, która uświadomiła mi jakie skutki mogą przynosić wprowadzane w społeczeństwach ideologie. Nie mówię tu tylko o tych "złych ideologiach", ale także o tych "dobrych ideologiach". Koniec końców każda skarajność zaczyna się wzajemnie przenikać.
więcejKsiążka ostrzega przed ignorancją, która może się przejawiać w rozleniwieniu myślowym....
Mam wrażenie, że podnoszę na coś rękę, ale i tak to napiszę - co do "1984" żywię mieszane uczucia.
więcejPrzyznam, że w okresie formalnej edukacji umknęła mi ta książka. Potem długo czekała na swoją kolej i "przerobiłem" ją dopiero teraz. Gdybym zrobił to, dajmy na to, w liceum, nie wiedząc wiele o systemach, doktrynach politycznych, społeczeństwie etc., pewnie zachwyciłbym się,...
Świat przedstawiony przez Orwella jest bardzo autentyczny choć momentami abstrakcyjny. Czytając ją w kwietniu 2021 roku, po ponad roku życia w pandemii pod rządami ***** ***, skłaniam się ku opinii, że ktoś się mocno książką inspiruje. Świat, który przedstawia nam autor jest bardzo smutny? Nie ma w nim miejsca na swoje sprawy, życie, marzenia - nie ma JA - jest tylko...
więcejNadrabiam klasykę.
Pokaż mimo toFun fact: zaczęłam czytać 4 kwietnia.
Przychodzi taki moment w życiu czytelnika, iż wypadałoby nadrobić zaległości w książkach klasycznych, tych ponadczasowych, lekturach, książkach, które niby każdy zna, każdy słyszał, lecz nie każdy czytał. Swoją przygodę z Orwellem rozpoczęłam od komiksowego wydania "Roku 1984", a kolejno uzupełniłam o książkę. Nie jest to łatwa, lekka i przyjemna lektura, ale nawet tego nie...
więcej