Sport

Okładka książki Sport
Krzysztof Szujecki Wydawnictwo: Bellona Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 15) powieść historyczna
powieść historyczna
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 15)
Sport
Bellona
2013-01-01
2013-01-01

We wstępie mamy szumne deklaracje, że temat przedstawi znawca II RP Sławomir Koper (gdzie był edytor, który nie zauważył innego autora tomu?) w sposób obszerny i wielostronny. Tyle dobrych chęci. Dalej jest tak, jak wskazuje na to cena. Bo skusiłem się na zakup taniej książki i właściwie mam za niespełna 5 PLN całkiem niezły serwis zdjęciowy. Co prawda niektóre podpisy są wadliwe (s. 122, w podpisie cztery nazwiska wioślarzy, na zdjęciu ewidentnie trzech panów), inne niepełne (np. często wymieniani pierwszy z lewej, czwarty z prawej z nazwiska, po czym kilka nazwisk bez przydziału - ss. 54, 55, 67, 79 itd.), wreszcie całkowicie zbędne (Hitler w Ga-Pa, s. 80-81). Pomimo zastrzeżeń akurat fotografie są całkiem niezłą częścią książki. Również tekst czyta się lekko, co zapewne jest zasługą łatwości pisania autora pracy. Ale treść nie spełnia w żaden sposób oczekiwań. Jeśli miało był syntetycznie o sporcie w dwudziestoleciu, to chaos chronologiczny, brak koncepcji ogólnej, dodawanie kolejnych rozdziałów bez dbałości o jakąkolwiek całość. Ot, taki zbiór informacji i anegdot o sporcie przedwojennym i niektórych jego bohaterach. Dla przykładu - niektóre igrzyska są przedstawiane całościowo, inne pojawiają się, gdy opisywana jest jakaś dyscyplina sportowa. Niektórzy sportowcy mieli szczęście, że poświęcono im nieco miejsca, inni pojawiają się zaledwie z nazwiska. Najpierw jest o powstawaniu związków sportowych, potem o PKOl-u, a następnie cisza o ich działalności. Jest rozdział o sporcie w wojsku, ale potem nic, tak, jakby tylko w armii uprawiano poszczególne dyscypliny. Królowa sportu, czyli lekkoatletyka, pojawia się na szarym końcu tomiku. Wymieniono sukcesy w sportach lotniczych (słusznie), ale pominięto ogromne sukcesy szachistów. Nie ma wzmianki o twórcy zapasów w Polsce, Władysławie Pytlasińskim, nie także najbardziej utytułowanego atlety tamtych czasów, Stanisława "Zbyszko" Cyganiewicza. Jest więc zbiór informacji, które nie tworzą ani zwartego obrazu sportu (zresztą, o amatorskim uprawianiu sportu, rekreacji, turystyce, też nie ma mowy), ani nawet przeglądu osiągnięć w jakimś logicznym , jednolitym układzie. Rozumiem wymogi serii, ale niektóre zdjęcia mogły być mniejsze na rzecz tekstu, a treść dostosowana do odbiorcy, który chce rzeczywiście poznać najważniejsze wiadomości na temat sportu w dwudziestoleciu międzywojennym, a nie tylko jakieś na poły plotkarskie ciekawostki.
I jeszcze jedno. Autor czasem dodaje informacje o losach wojennych i późniejszych niektórych sportowców. Niestety, jakoś nie podjął tematu Stanisławy Walasiewiczówny - choćby w celu zasygnalizowania problemu.
Jestem zawiedziony. Dla kogoś nieobeznanego z tematem takie wprowadzenie może być, ale dla większości czytelników - o wiele za słabe.

Dodaj cytat z książki Sport