Konklawe

2007-01-01
Alina Pawłowska-Zampino
literatura włoska Watykan

więcej Więcej

Cóż za dziwna powieść. Nagromadzenie absurdów jest tak niewiarygodne, że albo się ją potraktuje z dystansem i przymrużeniem oka i wejdzie w świat Watykanu kreślonego ręką Pazziego, albo potraktuje poważnie - i wtedy nie ma co po nią sięgać, bo zdegustuje, a niektórych pewnie obrazi. Groteska? Parodia? Surrealizm? A może realizm magiczny?

Watykan, ginie papież, trwa...

Posiadałam ją jeszcze do niedawna, ale oddałam w dość ciekawe miejsce, może spodoba się komuś innemu:) Mi natomiast nie przypadła do gustu.

Groteska za murami Watykanu. Akcja poprowadzona wartko, czyta się przyjemnie. Są sytuacje pełne absurdu, choć nie bez logicznego powiązania z fabułą. Polecam na lekką lekturę!

Temat wydał się intrygujący, można było napisać wciągającą historię. Niestety zmarnowany potencjał.

Konklawe, czyli:
-szczury kontra koty
-skorpiony versus kury
-sowy przeciwko nietoperzom
-pokusy świata a święcenia kapłańskie
-wewnętrzna walka z ludzkimi słabościami
-dylematy moralne
-skutki wielomiesięcznego odosobnienia
-halucynacje
-magia i pogańskie obrzędy
-znikające freski, a nawet ludzie
-obłąkańczy taniec
-wielogodzinny wycieńczający śmiech wywołany zaczarowaną...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Były fragmenty niezłe, były słabe. Czasem akcja była wartka, ale czasem przynudzała. Ogólnie szału nie było.

Akcja książki(jak sugeruje tytuł)koncentruje się wokół wyboru papieża.
Autor kreśli dość ciekawe sylwetki uczestników konklawe i umiejętnie tworzy nastrój klaustrofobii panujący wśród purpuratów zamkniętych przez wiele miesięcy w Watykanie. Gorzej jest z dozowaniem napięcia i pomysłem na fabułę.(łatwo można odgadnąć kto zostanie wybrany na nowego papieża a inwazja szczurów,...

{130}. Myślałam, że książka wciągnie mnie bez reszty. W końcu to bestseller. O rany, ale się zawiodłam. Szkoda.

Powieść Roberta Pazzi wpadła w moje ręce podczas akcji : „Kup Pan Książkę”. Przedsięwzięcie jest nad wyraz szlachetną inicjatywą gdyż cały dochód ze sprzedaży przekazywany jest na hospicjum dla dzieci. Za symboliczną kwotę 5 zł można nabyć naprawdę ciekawe tytuły, istnieje również możliwość przekazania swoich książek na potrzeby akcji.
Przechodząc jednak do sedna. W...

Tę książkę mógł napisać tylko Włoch - syn kraju, w którym, podobnie jak w Polsce, osoby duchowne darzy się szczególną atencją, ale gdzie zdarza się też, że np. w kolorowych pismach strony ze zdjęciami roznegliżowanych obfitych panien sąsiadują ze stronami, z których uśmiecha się papież. I nikt z tego powodu, dodajmy koniecznie, nie organizuje marszów "za" czy...

• 2013
  • Chcę w prezencie