rozwińzwiń

Dzieje Bizancjum

Okładka książki Dzieje Bizancjum Georgij Ostrogorski
Okładka książki Dzieje Bizancjum
Georgij Ostrogorski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
502 str. 8 godz. 22 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Geschichte des Byzantinischen Staates
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1968-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1968-01-01
Liczba stron:
502
Czas czytania
8 godz. 22 min.
Język:
polski
Tagi:
Bizancjum
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
46
38

Na półkach:

Wyczerpujące zarówno pod względem treści, jak i wykazu użytej bibliografii opracowanie dziejów Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Termin Bizancjum wydaje się dość niefortunny, bo tym mianem określano obszar ograniczający się do stolicy, a sami ,,Bizantyjczycy" uważali się za ,,Romejów". Ukazano drogę od bastionu cywilizacji rzymskiej do promieniującego ośrodka kultury greckiej, od największego sojusznika papieża do ostoi prawosławia i jego krzewiciela wśród Słowian, wreszcie od co najmniej równorzędnego rywala Sasanidów do osmańskiego wasala. Przyczyn upadku państwa autor upatruje nie w działaniach jakiejś jednej konkretnej postaci, ale w pogłębiającej się od końca XII wieku izolacji, zaniku centralizacji administracji na rzecz wzrostu siły feudałów oraz gospodarczej impotencji, jaka towarzyszyła państwu niemal bez przerwy od czasu IV krucjaty. Książka jest napisana ciekawie i nie ogranicza się wyłącznie do przedstawienia ,,suchych faktów".

Wyczerpujące zarówno pod względem treści, jak i wykazu użytej bibliografii opracowanie dziejów Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Termin Bizancjum wydaje się dość niefortunny, bo tym mianem określano obszar ograniczający się do stolicy, a sami ,,Bizantyjczycy" uważali się za ,,Romejów". Ukazano drogę od bastionu cywilizacji rzymskiej do promieniującego ośrodka kultury greckiej,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
488
8

Na półkach: , ,

Bardzo ciekawa ale niestety niezbyt szczegółowa synteza dziejów Bizancjum. Autor w swojej pracy opisał dzieje cesarstwa wschodniorzymskiego w sposób dość ogólny, pozostawiając pewniej głód szczegółów co może zachęcić przeciętnego czytelnika do większego zagłębienia się w historię Bizancjum. Publikacja warta polecenia dla osoby chcącej poznać ogólny zarys historii Bizancjum oraz czynniki, które zadecydowały wpierw o jego potędze, a pózniej o upadku.

Bardzo ciekawa ale niestety niezbyt szczegółowa synteza dziejów Bizancjum. Autor w swojej pracy opisał dzieje cesarstwa wschodniorzymskiego w sposób dość ogólny, pozostawiając pewniej głód szczegółów co może zachęcić przeciętnego czytelnika do większego zagłębienia się w historię Bizancjum. Publikacja warta polecenia dla osoby chcącej poznać ogólny zarys historii Bizancjum...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Różne rozdziały z tego podręcznika miałem już okazję przeczytać, ale z całością dzieła zapoznałem się dopiero ostatnio. Z całą pewnością jest to dzieło wybitne. Autor podjął ogromny trud podsumowania całej właściwie historiografii bizantynistycznej powstałej do lat 60. XX wieku. Dzieje Bizancjum od 324 do 1453 roku zostały podzielone na kilka części według porządku chronologicznego, przy czym każdą z nich poprzedza krótki rozdział poświęcony źródłom. W odpowiednim zakresie Autor wybiega także poza zagadnienia stricte bizantyńskie przedstawiając wydarzenia w świecie arabskim oraz w Europie Zachodniej. Narracja została opracowana na bazie pełnego materiału źródłowego oraz ogromnej liczby opracowań. Rozbudowane przypisy pozwalają śledzenie dyskusji naukowej. Właściwie jedyną wadą tej monumentalnej i klasycznej pracy jest fakt, że powstała kilkadziesiąt lat temu i nie w 100% jest już aktualna. Myślę, że dowodem na ogrom pracy włożonej w to dzieło oraz wielką erudycję Autora jest fakt, iż od powstania dzieła Ostrogorskiego żaden inny bizantynista nie podjął się próby napisania w pojedynkę tak obszernego i rozbudowanego podręcznika.

Tomasz Babnis

Różne rozdziały z tego podręcznika miałem już okazję przeczytać, ale z całością dzieła zapoznałem się dopiero ostatnio. Z całą pewnością jest to dzieło wybitne. Autor podjął ogromny trud podsumowania całej właściwie historiografii bizantynistycznej powstałej do lat 60. XX wieku. Dzieje Bizancjum od 324 do 1453 roku zostały podzielone na kilka części według porządku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
1

Na półkach: ,

Przerabiałem tę książkę, gdy studiowałem w Pontificio Istituto Orientale w Rzymie. Oczywiście była po włosku, teraz chciałbym ją przeczytać po polsku... Książka jest bardzo dobra, choć nieco sucha, ale czego się można spodziewać po naukowej książce do historii :)

Przerabiałem tę książkę, gdy studiowałem w Pontificio Istituto Orientale w Rzymie. Oczywiście była po włosku, teraz chciałbym ją przeczytać po polsku... Książka jest bardzo dobra, choć nieco sucha, ale czego się można spodziewać po naukowej książce do historii :)

Pokaż mimo to

avatar
31
2

Na półkach: ,

Największym walorem tej książki, jest to, że w jest jedną z niewielu publikacji naukowych dostępnych na polskim rynku dotyczących historii Bizancjum.
Książka przedstawia historię chronologicznie, nie w ujęciu problemowym. Ostrogorski skupia się na poruszeniu kwestii specyfiki oraz charakteru rządzenia poszczególnych władców,omawiając niejako przy okazji aspekty polityczne, gospodarcze, terytorialne, wojskowe oraz kulturowe. Robi to wszystko z niesamowitą dokładnością.
Nieoceniona pomoc dla chcących poznać dogłębnie historię Wschodniego Cesarstwa, dla przeciętnego czytelnika może być jednak zdecydowanie zbyt szczegółowa.

Największym walorem tej książki, jest to, że w jest jedną z niewielu publikacji naukowych dostępnych na polskim rynku dotyczących historii Bizancjum.
Książka przedstawia historię chronologicznie, nie w ujęciu problemowym. Ostrogorski skupia się na poruszeniu kwestii specyfiki oraz charakteru rządzenia poszczególnych władców,omawiając niejako przy okazji aspekty polityczne,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    153
  • Przeczytane
    113
  • Posiadam
    39
  • Historia
    25
  • historia
    7
  • Bizancjum
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Historyczne
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Średniowiecze
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje Bizancjum


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne