Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie

Okładka książki Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie Eric Metaxas
Eric Metaxas Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
Miracles. What They Are, Why They Happen, and How They Can Change Your Life
Znak Literanova
2015-03-16
2015-03-16
Łukasz Müller
nawrócenie uzdrowienie cuda

Jest to pozycja, w której pewną przewagę ma czytelnik wierzący, gdyż wszystkie cuda opisane są w kontekście religijnym.
Obowiązuje tu zasada: skoro wierzysz w Boga, to zobacz i przekonaj się, czy uwierzysz, że takich cudów dokonał.
Dla mnie - piękna! Zachwyciły mnie zarówno pierwsze rozdziały, w których autor pokazał, jak wiele warunków musi spełnić planeta, aby w ogóle było na niej życie, jak również opowieści z drugiej części książki, gdzie opisane zostały uzdrowienia, nawrócenia itp. Autor zasugerował, że czytelnik powinien samodzielnie przemyśleć, czy uważa lekturę za wiarygodną, czy też nie, jednakże sam dokonał dość wnikliwej selekcji przytoczonych historii.
Pod względem językowym książka wypada bardzo dobrze. Czyta się przyjemnie 😊

Książka koi duszę

Książka koi duszę

Intrygujący tytuł, okładka, która przyciąga wzrok... co zatem z treścią tej pozycji? Jak sama nazwa wskazuje mamy tutaj do czynienia z cudami, które przydarzyły się ludziom. Tych ludzi możemy "wygooglować" w Internecie przy odrobinie szczęścia, możemy zobaczyć jak wyglądają i z książki dowiedzieć się czego doświadczyli w życiu. Eric Metaxas postanowił stworzyć książkę, gdzie umieści historie znanych sobie osób, które doznały cudu. Pozycja ta podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich określa nam mniej więcej czym jest cud, "z czym to się je" i o co tak właściwie chodzi. Autor sam podkreślał, że można, a nawet zachęca do tego by książkę przeczytać od drugiej części, gdzie ma skatalogowane poszczególne cuda takie jak uzdrowienia czy nawrócenia, następnie wrócić do początku książki. Ja jednak wolałam lecieć z tematem od początku do końca, nie miksować pozycji na różne sposoby. W końcu została stworzona tak, a nie inaczej więc był w tym jakiś "wyższy cel".
Jeśli chodzi o moje odczucia. Książka zdecydowanie nie należy do tych, za którymi szaleje, które muszą być moim "must have" i koniecznie chcę je przeczytać. Nie zaskoczyła mnie niczym... No może kilkoma informacjami o wszechświecie, kosmosie, stworzeniu świata. Reszta wydawała mi się być oczywista, lub do zaakceptowania bez zbędnego "wow! nie wierzę!". Otóż wierzę. Na swój sposób, choć przyznam, że z wiekiem uważam się za bardziej wierzącą niż kiedyś... Czemu to piszę? A no książka ta jest właśnie typowo... religijna. Autor często, gęsto mówi o Bogu, o wierze w niego, cudach których dokonał Chrystus. Jak sam pisał "zwariował na punkcie Boga" i takie można odnieść wrażenie po przeczytaniu prawie pięciuset stron, gdzie mowa jest o Bogu i cudach, które czyni. Opowiadania umieszczone w tej pozycji czasem wydawały mi się być jakby z innej epoki. Autor cytował wiele wypowiedzi ludzi doświadczających cudu. Mówili oni o swoich przeczuciach, że "Bóg im powiedział i czują wewnętrzną potrzebę, by spełnić polecenie Stwórcy". Miałam wrażenie jakbym przeniosła się jakieś dwa tysiące lat wstecz i słuchała tych ludzi, którzy wypowiadają się takim formalnym tonem, poważnym i jakby co najmniej doświadczyli objawienia ( w tym przypadku akurat faktycznie takowego doświadczali).
Byłam ciekawa o jakich to cudach autor chce napisać. Spodziewałam się śmierci klinicznej, objawień w niebie, szokujących wyznań świadków... w większości otrzymałam "przeświadczenia, że Bóg do mnie przemawia i tak powinienem uczynić". Nie sprawiło to na mnie najmniejszego wrażenia, było to takie... prostolinijne, jeśli można nazwać prostolinijnym całkowity zanik guza, czy "odfrunięcie" z przepaści na stałe podłoże. Bardziej nastawiałam się na historię w rodzaju tej z "Niebo istnieje... Naprawdę!". Sądziłam, że po przeczytaniu tej lektury zacznę postrzegać swoje życie w inny sposób, zauważę pewne zmiany... Nic z tego. To była jedna z tych książek, które czytało się bo nadarzyła się okazja i nie były tak złe, że chciało się je rzucić przez całą długość pokoju. Nie oszukujmy się. Głównym motywatorem do przeczytania książki była jej okładka i tytuł. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie: Czego oczekujecie po książce, która nosi tytuł "Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie"? No właśnie... też myślałam o czymś bardziej niewiarygodnym. Oczywiście pozycja nie jest najgorsza (chyba nic nie pobije Fionavarskiego Gobelinu),nie jest dopuszczalna, ponieważ były momenty, w których naprawdę czytałam "Cuda" z zapartym tchem, a historie były napisane, jak biografie w ciekawy i intrygujący sposób. Całość jednak nie zaskoczyła mnie, przyjęłam wszystko do wiadomości i odłożyłam książkę na półkę z neutralnymi odczuciami. Nie przeczytałabym jej ponownie, ponieważ to nie gatunek, w którym się lubuje, nie ma tam typowych dialogów czy opisów przyrody. To taki dokument oparty na faktach, zaś ja+książka+fakty=ZUO. Po prostu nie przepadam za takimi typami książek. Jeśli jednak ktoś chciałby zapoznać się z tą pozycją to proszę bardzo. Nie umrzecie po jej przeczytaniu, może coś wyniesiecie, czegoś się dowiecie, a być może wzruszycie ramionami, powiecie: "Ok przeczytane" i odłożycie książkę na półkę, w niepamięć. Wszystko zależy od konta widzenia i tego co kogo interesuje.

Książka trafiła przypadkowo w moje ręce. Skorzystałem z wyprzedaży w wydawnictwie. Wśród wielu tytułów mój wzrok przykuła ta książka. Cuda? Czy one istnieją? Nigdy w to nie wątpiłem, sam kilku doświadczyłem. Byłem ciekaw, co autor ma do powiedzenia w tym temacie. A ma wiele.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to teoretyczna część,w dużej mierze poświęcona kosmosowi, ale nie tylko. Autor przytacza przykłady zagorzałych ateistów, którzy w pewnych etapach życia zrozumieli, że Bóg istnieje. Uczynili to na przykładzie braku racjonalnych wyjaśnień skomplikowanych działań jakie mają miejsce w galaktyce.

Metax doskonale przygotował się do napisania tej książki, sypiąc przykładami naukowców, pisarzy itd. Czy inteligencja może przeszkadzać w zrozumieniu istnienia Siły Wyższej? Oczywiście, odpowiedź jest negatywna.

Druga część to opowieść o cudach, jakich autor doświadczył, oraz tych, opowiedzianych przez innych. Zachwyciła mnie szczerość i emocjonalność przekazu. Autor ma swoisty dar pisania, opowiadania. Mamy tutaj przykłady interwencji aniołów, w chwilach szalenie niebezpiecznych dla człowieka, oraz żywej interwencji Boga. Mnie szczególnie zapadła w pamięci historia człowieka, który został uzdrowiony z AIDS za pomocą modlitwy innego człowieka.

Książka oczywiście należy do kategorii literatury religijnej. Sama w sobie niesie wielką nadzieję i wartość. Mnie najbardziej do gustu przypada fakt przytaczania przykładów z różnych kościołów chrześcijańskich, nie skupiając się na katolicyzmie. Ta książka zmusza czytelnika do weryfikacji własnych przekonań, nawet najbardziej zatwardziałych ateistów. Polecam.

Kiedy wzięłam tę książkę do ręki spodziewałam się spojrzenia na cuda względem nauki i cudów większych niż zbieg okoliczności.

Mamy tutaj do czynienia z książką podzieloną na dwie części, mianowicie na KWESTIĘ CUDÓW i OPOWIEŚCI O CUDACH. Autor sugeruje nam zacząć lekturę od części drugiej, tak też zrobiłam.

Niestety, nie byłam w stanie przebrnąć przez nie. Przerwałam czytanie po kilkudziesięciu stronach ponieważ, wiele z podanych historii zakwalifikowanych do kategorii cudów spokojnie mogłam obalić po kilku minutach. Natomiast podobało mi się to, ze autor namawia czytelnika do poddania tych opowieści w wątpliwość i do podjęcia własnej decyzji czy w nie wierzymy czy też nie.

Dobrym tropem było pociągnięcie pierwszej części książki. Spojrzenie od strony naukowej na to czym jest cud, jak kwalifikuje się i potwierdza cuda,byłoby dobrą lekturą. Oczekiwałam od KWESTII CUDÓW większego zaangażowania w naukowe podejście do tematu, natomiast spotkałam się ze strikte religijnym podejściem.

Czytając książkę odniosłam wrażenie, że jest to książka o głębokiej wierze w Boga, a nie o cudach. Nie tego od niej oczekiwałam.

W książce znalazłam wiele niejasności i nie czytało mi się jej dobrze. Nie moje klimaty.

Niestety, nie byłam w stanie przebrnąć przez nie. Przerwałam...

Ta pozycja jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które chcą znaleźć obiektywną odpowiedź na pytania materii historyczno - religijnej oraz dotyczące cudów: jak one powstają, jakie są kryteria tego, aby cudo został uznany za cud, itp..

Życie cudem jest... Cuda zdarzają się każdego dnia. Myślę, że każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu ich doświadczył. Są swego rodzaju komunikatorem. O tym właśnie między innymi opowiada Metaxas w swej publikacji. Próbuje on udowodnić, że Bóg jako stwórca wszechmocny chce się komunikować absolutnie z każdym z nas wykorzystując przy tym różne formy. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta. Dlatego, że i my jesteśmy różni. Używa do tego wizji, snów, słów, sytuacji i doświadczeń, aby się z nami komunikować. Mało tego On chce żebyśmy się tego spodziewali. Chce abyśmy nie zamykali się na to. Jednak wszystko zależy on naszej Wiary. Od wiary w możliwość zaistnienia cudu. Książka "Cuda" oparta jest na wielu autentycznych wydarzeniach, za pomocą których autor próbuje w sposób naukowy przekonać czytelnika do uwierzeniu w ich istnienie. To niezwykle ciekawa publikacja, która niewątpliwie wymaga nieco dłuższej kontemplacji.

Czy racjonalny człowiek może wierzyć w cuda?

Dlaczego łatwiej nam jest uwierzyć świadkowi morderstwa niż świadkowi cudu?

Eric Metaxas, szanowany amerykański dziennikarz i pisarz, doświadczył w swoim życiu prawdziwego cudu. Wiedział jednak, że ludziom trudno będzie w to uwierzyć.

Dlatego podjął się nie lada zadania. Postanowił zebrać świadectwa innych osób: piękne i wzruszające historie nawróceń, uzdrowień i zdumiewające opowieści o życiu po śmierci.

W swojej książce dowodzi, że poznanie rozumowe to nie wszystko, co jest nam dane, że istnieje coś więcej poza kosmosem.

Książka ta stanowi opowieści o cudach, bo są one chyba najlepszym możliwym dowodem na ich istnienie. Autor postanowił ograniczyć się tylko do relacji ludzi, których poznał osobiście. To naturalnie ogranicza zakres opowieści, które mógłby zamieścić, lecz ma tę zaletę, że nie musiał się zastanawiać nad charakterem i wiarygodnością osób, które je opowiadały. Uzmysławia to również, jak szeroko rozpowszechnione są tego rodzaju historie.

Książka dowodzi jednej niezaprzeczalnej rzeczy, a mianowicie tego, że wiara i modlitwa czynią cuda.

Czy racjonalny człowiek może wierzyć w cuda?

Dlaczego łatwiej nam jest uwierzyć świadkowi morderstwa niż świadkowi cudu?

Przed świętami wielkanocnymi poszłam do księgarni i moją uwagę przykuła książka CUDA. Wcześniej nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby czytać o cudach, mimo, że jestem chrześcijanką. Jednak przeczytałam opis i coś mnie natchnęło pomyślałam, że w sumie niedługo święta i mogę sobie przeczytać coś zupełnie innego niż do tej pory. Kupiłam CUDA, gdy wróciłam do domu tak byłam ciekawa tej książki, że odłożyłam zaczętą wcześniej i zagłębiłam się w lekturze. Od pierwszych stron polubiłam styl pisania autora. Pisał o rzeczach wielkich zwyczajnie, prosto, ale trafiając w serce. Zaskoczyła mnie jego szczerość po pierwszych rozdziałach poczułam się jakbym go znała, jakbym mogła mu zaufać. A jeśli chodzi o cuda to zaufanie jest sprawą dosyć ważną. Przecież ten człowiek mógł sobie tak o napisać, że coś przeżył nawet jeśli tak nie było. A jednak autor przez pierwsze rozdziały pozwolił się poznać i sprawił, że całkowicie uwierzyłam w to co napisał.
Nie jestem pewna co powiedzieć o tej lekturze. Wydaje mi się, że nie da się o niej dużo mówić. Trzeba ją przeczytać. Dla mnie stała się czymś co naprawdę wiele zmieniło we mnie. Może dla ciebie też okaże się taka?

• Duchowość
  • Spirituality
  • 2016
  • PORADNIK

Eric Metaxas Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie Zobacz więcej