BONHOEFFER . Pastor - męczennik - prorok - szpieg

Salwator
2012-01-01
2012-01-01
2010-04-20

Ojj rzeczywiście znakomita, pogłębiona biografia porywającego człowieka. Wszystko na tle narastającego barbarzyństwa III Rzeszy, która między innymi dzięki świadectwu takich ludzi jak Bonhoeffer, może dopiero w pełni przegrać. W wymiarze nie tylko militarnym ale właśnie duchowym.

Bez Bonhoeffera upadek takich systemów jak ten stworzony przez III Rzeszę nigdy nie będzie całkowity. Jego teologia, wykuwana niejako w biegu, była odpowiedzią na straszne czasy. Pomimo jednak specyficznego czasu w jakim powstała, zachowała zdumiewającą aktualność. Nawet dziś jego Etyka czy Naśladowanie to głos pozwalający uporządkować swoje miejsce w świecie.
To książka która pokazuje bohatera jako człowieka i jako duchownego, książka która pozwala zrozumieć go dlaczego stał się tym, kim się stał. Autor sięga obficie do pism i listów swojego bohatera, co nadaje książce posmak rozmowy z Bonhoefrem, a nie tylko czytania o nim. Dzięki tej naprawdę pogłębionej analizie widzimy go w wielu wymiarach. Nie jest to też tylko postać posągowa, popełnia błędy, ale nade wszystko działa. Jądrem książki jest też zrozumienie teologii tego pastora – to niezbędna ponieważ teologia ta była jądrem jego człowieczeństwa i przez nią najlepiej dotrzeć do jego serca i umysłu.

Niesamowita postać, warta by poświęcić jej prawie 600 str. Lektury, polecam.

To biografia którą czyta się z wypiekami. Historia niesamowitego człowieka, pastora ewangelickiego, wykładowcy akademickiego, członka ruchu oporu wobec nazistów, reformatora religijnego (wspólnota w Finkenwalde, świeckie chrześcijaństwo) oraz męczennika - świętego...
Dla mnie nie ma postaci bardziej inspirującej w XX wieku niż Dietrich Bonhoeffer.
Warto zacząć od tej biografii żeby potem sięgnąć po "Życie wspólne", "Naśladowanie" czy opus magnum - "Etykę".

Warto zacząć od tej...

wyszła już po polsku. Salwator.

wyszła już po polsku. Salwator.

• Chrześcijaństwo
  • Reformacja