Kawafis Aleksandryjczyk

Tenten
1995-01-01
1995-01-01
Literatura nowogrecka Konstandinos Kawafis Aleksandria

Niezwykła i cokolwiek zagmatwana książka. Sam Kawafis miejscami wydaje się nie tyle jej tematem, co tylko pretekstem do snucia rozważań o literaturze, historii, kulturze w ogóle. Kubiak, wybitny znawca literatury (nie tylko zresztą antycznej),interesująco omawia literackie wzory Kawafisa, ale także sporo miejsca poświęca tym, którzy się na Aleksandryjczyku wzorowali, dotyczy to zwłaszcza innego nowogreckiego poety, Jorgosa Seferisa. Dużo w książce przekładów wierszy (wszystkie pióra Autora),a także prozy Kawafisa, która dotąd nie była po polsku publikowana. Nie można tej książki traktować jako wprowadzenia do twórczości aleksandryjskiego poety (moim zdaniem lepiej funkcję tę spełnia esej Jacka Hajduka),niemniej i ona rozszerza spojrzenie czytelnika na tę oryginalną literaturę. Jak już wspomniałem, Kubiakowi zdarzyło się kilkakrotnie w tej książce zbyt odbiec od tytułowego bohatera, ale mimo to „Kawafis Aleksandryjczyk” to z pewnością pozycja obowiązkowa dla miłośników tego poety.

Tomasz Babnis

znakomite tłumaczenia. Inaczej osadzone w języku. Słowo wstępne Zagajewskiego nie wnosi nic nowego do lektury. Warto.

• XIX wiek
  • Eseje