Trening inteligencji. Ćwiczenia poprawiające sprawność intelektualną

Okładka książki Trening inteligencji. Ćwiczenia poprawiające sprawność intelektualną Michał Gargól
Michał Gargól Wydawnictwo: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2011-01-01
2011-01-01
Psychologia inteligencja

Zdecydowaną zaletą zbioru jest klucz odpowiedzi umieszczony na ostatnich stronach. Nieraz kusi czytelnika, by ułatwić sobie zadanie odczytując poprawny wynik, ale poczucie, że będzie można porównać swoje rozwiązanie z tym z klucza, dodatkowo motywuje do sprawdzania swojej inteligencji. Okazji do poprawienia sprawności intelektualnej jest ponad trzysta, bo właśnie tyle ćwiczeń autor umieścił w swoim zbiorze. Nie można zatem podchodzić do Treningu inteligencji jak do lektury na jeden wieczór, bo można się zaskoczyć. To podręcznik, który będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas, co tym bardziej zwiększa jego wartość. Warto zapoznać się z tymi ćwiczeniami, bo z pewnością jest to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, a ponadto warto dbać o świeżość umysłu, co umożliwiają łamigłówki. Polecam!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/12/nie-pozwol-by-twoj-umys-sie-rozleniwi.html

Właściwie nie jest to książka jako taka. To bardziej coś jak zeszyt ćwiczeń albo gazetka z krzyżówkami...
W środku znajduje się 305 zadań logicznych różnego typu. Są tam te dobrze znane, bez których ta pozycja mogłaby się obejść, jak sudoku, jolki i kwadraty magiczne, ale bogactwo tych nietypowych przyprawia o niemały zawrót głowy. Znaleźć tu można takie łamigłówki, jak: wypustki, działki, pola minowe, samosie, a nawet brzmiące z lekka egzotycznie kryptarytmy i wiele wiele innych. Wolumin zawiera zarówno zadania matematyczne jak i językowe, tak więc i ścisłowcy i humaniści znajdą tutaj coś dla siebie.
Bez bicia przyznaję - nie rozwiązałam większości z nich, nie wynika to jednak z lenistwa (no, może troszeczkę),ale z faktu, że książkę (?) wypożyczyłam z biblioteki i nie mogłam jej 'uzupełniać', a przerysowywanie każdego z osobna na kartkę mi się nie uśmiechało. 'W głowie' zaś można rozwiązywać tylko niektóre z nich.
Zadania mają zróżnicowany poziom - te najtrudniejsze oznaczono ikoną orzeszka. Na samym końcu można do każdego znaleźć odpowiedź.
Dodatkowo, bardziej zaawansowane łamigłówki, jak choćby wspomniane przeze mnie kryptarytmy i wypustki, zawierają opis i szczegółową instrukcję wraz z przykładem.
Autor (?) tej pozycji niejednokrotnie 'puszcza oczko' do 'czytelnika'; czy to zabawną treścią lub rozwiązaniem, czy też nawiązaniem do numeru lub nazwy danej zagadki.
Od strony technicznej mam dwa zastrzeżenia. Po pierwsze, szata graficzna nie powala na kolana, jednak wygląd jest raczej stosowny do ceny okładkowej. Po drugie, trafiła mi się jedna niedocięta kartka; nie wiem, czy ten 'błąd' pojawił się tylko w 'moim' egzemplarzu, czy też w całym wydaniu.
Merytorycznie jednak jak najbardziej godna polecenia. Poszerza horyzonty myślowe ;)

• Posiadane
  • Nie mam
  • 2015
  • Motywacja, rozwój osobisty
  • Mózg - rozwój, ćwiczenia, dieta, Kreatywność, Koncentracja, Pamięć
  • Posiadam-czeka w kolejce⏲

Dodaj cytat z książki Trening inteligencji. Ćwiczenia poprawiające sprawność intelektualną