Historia rekruta z 1813 roku

Okładka książki Historia rekruta z 1813 roku Erckmann-Chatrian
Okładka książki Historia rekruta z 1813 roku
Erckmann-Chatrian Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: Najsłynniejsze powieści historyczne powieść historyczna
powieść historyczna
Kolekcja Hachette: Najsłynniejsze powieści historyczne
Histoire d'un conscrit de 1813
Hachette Polska
2009-01-01
2009-01-01
Henrzk Sułek
rekrut napoleon lipsk bitwy kampania erckmann chatrian falcburg

Coś dla miłośników epoki napoleońskiej. Ja co prawda do nich nie należę ale muszę przyznać, iż powieść ta wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału. Bardzo dobrze pokazane jest społeczeństwo tamtych czasów oraz sposób prowadzenia wojny. Zaś porównując treść książki z faktami historycznym muszę przyznać, że autor bardzo wiernie trzymał się faktów (pomijając oczywiście niektóre indywidualne przygody bohatera).
Tłem dla przygód tytułowego rekruta jest tu przedostatni etap wojen napoleońskich - do czasu po skończeniu słynnej bitwy narodów pod Lipskiem (kapitalnie opisana, momentami miałem wrażenie, że przeniosłem się w tamten okres). Z ciekawostek - w książce znajdują się również wzmianki o Polakach walczących u boku Napoleona - są tu przedstawieni w bardzo korzystnym świetle.
Polecam tę pozycję wszystkim interesującym się wojnami napoleońskimi. Wartka akcja, ciekawe przygody bohaterów i stosunkowo mała objętość tej książki pozwolą na przeczytanie jej w jeden dzień.
A dla mnie, po jej przeczytaniu suche fakty znane z historii nabrały "życia".

• Literatura i dramat

Dodaj cytat z książki Historia rekruta z 1813 roku