Kontrakt płci

Okładka książki Kontrakt płci Carole Pateman
Okładka książki Kontrakt płci
Carole Pateman Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Kongresu Kobiet
THE SEXUAL CONTRACT
Czarna Owca
2014-11-01
2014-11-01
Jarosław Mikos
feminizm prostytucja macierzyństwo zastępcze

Posiadasz siebie na własność? Czy twoją wolnością jest prawo oddania się w niewolę? Czy wszystko może być uregulowane umową cywilną? W obecnych czasach autorka zostałaby naczelną TERFką i SWERFką, ale przypomina o historii kontraktu małżeństwa i nie są to wesołe rzeczy. Wręcz wszystko skręca się w środku, tym bardziej, że niektóre sprawy (gwałt w małżeństwie) zostały uregulowane wcale nie tak dawno oraz wiele klisz jest w głowach nadal, niestety również samych kobiet. Trzeba czytać takie książki, wracać do zmitologizowanej umowy pierwotnej, rozkładać na części pierwsze, warto przyglądać się kontraktualizmowi, kapitalizmowi i idei jednostki.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka porusza ciekawe zagadnienia, dotyczące zarówno zdolności kobiety do zawierania umowy w patriarchalnym społeczeństwie czy jej statusu, jak i zagadnień takich jak prostytucja czy macierzyństwo zastępcze, budzących kontrowersje nawet wewnątrz środowisk feministycznych. Trzeba przyznać, że autorka analizuje te kwestie dość wnikliwie, dzięki czemu czytelnik ma szansę zapoznać się z wieloma argumentami przytaczanymi zarówno przez zwolenników jak i przeciwników tych zjawisk, co z kolei pozwala na poszerzenie perspektywy i ewentualne zrewidowanie uprzednio wyrobionych opinii.

Minusem jest jednak to, że autorka często się powtarza (szczególnie w kwestiach dotyczących umowy małżeńskiej czy definicji "jednostki") i przytacza wielokrotnie te same argumenty przez co lektura strasznie się dłuży. Rozumiem, że jest to praca naukowa, która rządzi się swoimi prawami. Mimo wszystko, w mojej opinii, gdyby skrócić ją o połowę, wiele by zyskała i na pewno byłaby bardziej przystępna dla "zwykłego" czytelnika.

Zawsze mnie fascynowało, jak to możliwe, że książki opisujące feministki jako sfrustrowane stare panny mieszkające ze stadem kotów piszą osoby (co bardzo smutne płci obojga),które nie mają żadnego przygotowania merytorycznego w tym kierunku. Carole Poteman jest profesorem nauk politycznych, a jej książka jest rzetelnym, popartym odesłaniami do bogatej bibliografii, opracowaniem dotyczącym teorii kontraktu. Autorka opisuje zmiany w spojrzeniu na teorię umowy społecznej i czyni to nie tylko w oparciu o bogaty materiał źródłowy, ale również obrazując realia społeczne i historyczne w których powstawały poszczególne teorie.
Nie jest to książka beletrystyczna, nie wionie z niej też jadem do płci męskiej, stanowi za to rzetelne źródło wiedzy na temat roli kobiet i ich pozycji w świecie.
A najczytelniej o intencjach samej autorki mówi zakończenie samej książki: "Baudelaire napisał kiedyś, że „istnieje ogromna różnica między tematem ‘zakończonym’ a tematem ‘skończonym’ i że ogólnie to, co jest ‘zakończone’, nie jest ‘skończone’”. Napisałam wszystko, co miałam do napisania na temat kontraktu płci, ale daleko jeszcze do końca tej opowieści. Fikcja polityczna wciąż wykazuje wyraźne oznaki życia, a teoria polityczna to za mało, aby podważyć źródła jej zasilania."

Carole Pateman urodziła się w 1940 roku w Wielkiej Brytanii. Jest profesorką nauk politycznych, wybitną teoretyczką demokracji uczestniczącej, znawczynią ruchów pracowniczych, filozofką oraz działaczką feministyczną.

W swej pracy badawczej łączy nauki społeczne i ekonomię. Zajmuje się feministyczną krytyką filozofii i myśli politycznej, a także nowymi teoriami państwa opiekuńczego i tzw. dochodu gwarantowanego. Od lat Carole Pateman jest związana jest związana z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles.

Carole Pateman jest autorką książki pt.:"Kontrakt płci". Jest to kolejna pozycja, która wchodzi w skład księgozbioru dzieł feministycznych, które są popierane przez Kongres Kobiet.

I choć "Kontrakt płci" nie jest nowością na rynku wydawniczym, to jej założenia, przemyślenia są wciąż aktualne.

Ruch feministyczny przeżywa swoisty BUM. Szczególnie na polu polityki polskiej, gdyż coraz szersze grono osób publicznych staje w obronie praw nie tylko kobiet, ale osób homoseksualnych czy transseksualnych.

Światopogląd społeczny się zmienia i dojrzewa, by zaakceptować równouprawnienie, ale i spojrzeć bardzo tolerancyjnym okiem na inność. Przykładem pozytywnych zmian może być prezydent Słupska, Robert Biedroń, ale i zapowiadany start w tegorocznych wyborach prezydenckich posłanki Anny Grodzkiej.

Jednak jest jeszcze wiele do zrozumienia, oraz konieczności wprowadzenia zmian na lepsze. Szczególnie w ciągłym staraniu aby działać na rzecz wyrównania płac kobiet względem mężczyzn. I choć obywatelki Polski mają prawa wyborcze od 1918 roku, to nawet po upływie niemal 100 lat statycznie Polki zarabiają (szczególnie po urodzeniu pierwszego dziecka) o 23% mniej niż ich męscy odpowiednicy.

O gwarantowanych świadczeniach jest m.in. ta książka. Autorka na kartach swojej książki dołącza do lewicowego nurtu demokracji. Pateman przedstawia wiele nurtów filozoficznych. Jak chociażby Hobbesa, Locke'a, Rousseau.

Carole Pateman zaznajamia czytelnika ze znaczeniem terminu "kontrakt płci", umowy, która została zawarta na podwalinach o kulturowe wykluczenia kobiet, korzystanie z ich pracy afektywnej, ale zdolności reprodukcyjnej. Nierówność płci jest widoczna, szkoda tylko, że widzą to osoby związane ze środowiskiem feministycznym (także mężczyźni).

Ta pozycja jest bogatą analizą, która obala mit o tzw. "społeczeństwa obywatelskiego". Filozofka wierzy, ze żadne instytucje, parytety nie rozwiążą nierówności wobec kobiet. To wszystko zaczyna się w głowach. To my, jako element gospodarki, społeczeństwa, światopoglądu musimy zmienić myślenie. Musimy zacząć dostrzegać i krok po kroku zmieniać, wyrównywać.

"Kontrakt płci" to bardzo ważna, aktualna publikacja. Wnosząca bardzo ważny wkład w formułowaniu "kontaktów" na prawym oraz lewym skrzydle politycznym. Polecam każdej feministce, czy feminiście, ale i osobom, które chcą skonfrontować swoje poglądy z tym, co głosi Carole Pateman.

• Feminizm
  • Biblioteka Kongresu Kobiet
  • Na mojej półce
  • Feministyczne

Dodaj cytat z książki Kontrakt płci