Kłamstwo

Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-10-01
2014-10-01
Jacek Żuławnik

Hesh Kestin (wg https://www.simonandschuster.ca/authors/Hesh-Kestin/411907111)
„… was for two decades a foreign correspondent, reporting from the Middle East on war, international security, terrorism, arms dealing, espionage, and global business. He was the London-based European correspondent for Forbes and is an eighteen-year veteran of the Israel Defense Forces. His articles have appeared in Newsday, the Jerusalem Post, Inc. and Playboy. The father of five, Kestin lives on Long Island in New York.”
„Kłamstwo” ma na LC (po 4 latach) 6,29 (24 ocen i 4 opinie). Stron 322, lecz czyta się jak 161. Szczegóły o książce biorę z:
„Dahlia Barr – adwokat specjalizująca się w obronie Palestyńczyków oskarżonych o terroryzm – staje przed dramatycznym wyborem pomiędzy ochroną swojej rodziny a obroną wartości, którymi dotychczas kierowała się w życiu. Jest rozwódką, oddaną matką, kochanką amerykańskiego korespondenta telewizyjnego, kobietą piękną i bezczelną. Pewnego dnia otrzymuje nietypową i intrygującą propozycję od przedstawicieli izraelskiego aparatu bezpieczeństwa: jako niezależna ekspertka ma oceniać zasadność stosowania tortur podczas przesłuchań.

W tym czasie jej syn Ari, dwudziestoletni porucznik Izraelskich Sił Obronnych, zostaje porwany przez Hezbollah i przerzucony na terytorium Libanu. Jedyny człowiek, który stanowi klucz do odbicia Ariego, przebywa w areszcie. Nazywa się Edward Al-Masri, jest profesorem, aktywistą i dziennikarzem. Mężczyzna nie chce mówić. Na razie...

„Wciągająca lektura, angażująca zarówno umysł, jak i emocje. Wartka akcja, aktualny temat, bohaterowie z krwi i kości. To opowieść o kłamstwach, które powtarzamy, dopóki nie staniemy twarzą w twarz z prawdą, a także o podzielonych krajach, narodach i... sercach. Lektura tej książki była dla mnie głębokim przeżyciem. „Kłamstwo” pokazuje, co jest najważniejsze w dobrej beletrystyce”.
Stephen King

„»Kłamstwo« czyta się jednym tchem. Ta książka wręcz kipi od emocji i niemal do ostatniej strony trzyma w napięciu. Oto przedstawiciel nowego pokolenia thrillerów politycznych”.
David Goodwillie, autor „American Subversive” ….”

Wyczerpująco, aż nadto, więc tylko dodam, że to dobry przerywnik od bardziej wymagających lektur. 7/10

Hesh Kestin (wg https://www.simonandschuster.ca/authors/Hesh-Kestin/411907111)

Dahlia Barr, główna bohaterka książki, jest bardzo dobrą panią adwokat, która zna się na swojej pracy, jak nikt inny. Specjalizuje się w obronie Palestyńczyków, którzy zostali oskarżeni o terroryzm. Rozwódka. Matka dwójki dzieci - Uriego i Ariego. Kochanka amerykańskiego korespondenta telewizyjnego. Piękna i zarazem bezczelna kobieta. Ma tak naprawdę wszystko. Jej jedynym zmartwieniem jest ciągle 'narzucający się' były mąż.

Pewnego dnia dostaje nietypową propozycję pracy - ma oceniać konieczność stosowania tortur podczas przesłuchań. Ma wiele wątpliwości, co do tej pracy, jednak przyjmuję ofertę.

Jednak w pewnym momencie wszystko się psuje. Syn Dahlii zostaje porwany i jedyną osobą, która może jej pomóc go odzyskać jest mężczyzna siedzący w więzieniu, który nie chce nic mówić. Do czasu...

Osobiście nie wiem, czym ta książka zachwyciła aż tylu czytelników. Mimo iż sam pomysł na fabułę był bardzo ciekawy, to jednak książka kompletnie mnie nie wciągnęła. Nie było momentów, które trzymałyby mnie w napięciu aż do ostatniej kartki. Nie "przypadł" mi również do gustu sposób w jaki książka została napisana. Panuje w niej ogromny chaos i nieporządek. Czyta się ją zaskakująco szybko, ale to bardziej ze względu na wielkość czcionki i krótkie rozdziały. ;)

Ciekawy temat, zaskakujące zakończenie. W sam raz do przeczytania w drodze do pracy.

Dahlia Barr, jako jedna z nielicznych izraelskich prawników, zajmuje się obroną Palestyńczyków oskarżonych o terroryzm. Mierzi ją niesprawiedliwość w tej kwestii, więc robi co może, żeby coś zmienić. Ku jej wielkiemu zdziwieniu, izraelskie służby wychodzą jej naprzeciw, proponując jej stanowisko osoby decyzyjnej przy najbardziej brutalnych metodach przesłuchań. Dahlia ma nadzieję, że uda jej się działać od wewnątrz i poprawić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
W tym samym czasie jej syn Ari, porucznik Sił Zbrojnych zostaje porwany przez Hezbollah i wywieziony do Libanu. Terroryści chcą wymienić go na człowieka przetrzymywanego przez izraelską policję. Dahlia znajduje się między młotem a kowadłem a zegar tyka.

Od początku wiedziałam, że nie będę potrafiła tej książki traktować jako zwykłej powieści. Owszem, jest to fikcja literacka, ale rzeczy opisane tutaj dzieją się w Palestynie każdego dnia. Odwieczne spory o to kto tak naprawdę jest tym złym, ataki terrorystyczne, mordowani Palestyńczycy. Hesh Kestin przez wiele lat był korespondentem wojennym, należał też do Izraelskich Sił Zbrojnych, więc zapewne czerpie w swej twórczości ze swoich własnych doświadczeń. A robi to z taką lekkością pióra, że od powieści nie sposób się oderwać. To jedna z tych książek, którą ciężko odłożyć na półkę, dopóki nie dobrnie się do ostatniej strony.
Autor pozwala nam wczuć się w sytuację Dahlii i pokazuje, jak cały nasz system wartości się zmienia, kiedy chodzi o życie naszych bliskich. Zastanawialiście się do czego bylibyście zdolni się posunąć, żeby ochronić tych, których kochacie najbardziej na świecie? Jak szybko znikną wszelkie skrupuły, z obrońcy zmienicie się w kata? Przykład Dahlii pokazuje, że ta wewnętrzna zmiana zachodzi dość szybko.

Ta książka na długo zapada w pamięć, nie tyko dlatego, że pokazuje ogrom tragedii, która dzieje się wcale nie tak daleko od nas, ale też dzięki wielkiemu talentowi autora, który tworzy bohaterów z krwi i kości, z którymi możemy zżyć się od pierwszych stron, a do tego przeżycia autora nadają zdarzeniom autentyczności. Dzięki dwutorowej akcji obserwujemy zarówno co się dzieje z rodziną, której członka uprowadzili terroryści, jak i śledzimy los więzionych żołnierzy. I tylko co jakiś czas w głowie kołacze się pytanie: w imię czego to wszystko? Tutaj już nie ma dobrych i złych, są tylko dwa narody, które nienawidzą się do głębi od tak dawna, że chyba same już do końca nie pamiętają dlaczego.
„Kłamstwo” to godny polecenia thriller polityczny, który pokazuje jak działa ta wielka machina, i co najważniejsze, jak ona wpływa na zwykłych, szarych ludzi.

Temat jest na tyle ciekawy i interesujący, że spodziewałam się po tej książce o wiele, wiele więcej! Czyta się ją zaskakująco szybko ale to raczej ze względu na wielkość czcionki i długość rozdziałów. Panuje chaos, mam wrażenie, że autor nie do końca wiedział jak ubrać to wszystko w konkretne zdania.

8 gwiazdek za napięcie trzymające do końca

8 gwiazdek za napięcie trzymające do końca