Operacja Barbarossa

Okładka książki Operacja Barbarossa Paul Carell
Okładka książki Operacja Barbarossa
Paul Carell Wydawnictwo: Bellona Seria: Wielkie bitwy - wielcy dowódcy powieść historyczna
powieść historyczna
2000-01-01
8311091994
Kazimierz Szarski
II wojna światowa

Nie wiem, czy jest to spowodowane tłumaczeniem, czy stylem autora, ale ciężko się to czyta. Miejscami można wręcz stwierdzić, że książka jest dziwacznie napisana i z tego powodu męcząca. Trzeba mieć jednocześnie na uwadze, o czym wspomina tutaj zresztą jeden z oceniających, że jest to co prawda klasyczna, ale jednak dosyć stara praca i niektóre ówczesne ustalenia są z punktu widzenia obecnej historiografii mocno nieaktualne.

Pomimo momentami nieco dziwnego stylu, bardzo dobra i warta przeczytania pozycja dość szczegółowo opisująca operację Barbarossa do momentu klęski pod Stalingradem w styczniu 1943. Książka napisana na początku lat 60-tych, więc niespełna kilkanaście lat temu po opisywanych wydarzeniach i należy mieć to na uwadze. Momentami (zwłaszcza na początku) miałem wrażenie lekkiego "zachwytu" na dokonaniami Wermahtu ze strony autora, z drugiej strony można też znaleźć pochwały dla dokonań i uporu strony przeciwnej, więc powiedzmy że autor próbował wykazać obiektywność. Na wzmianki o zbrodniach wojennych nie ma co liczyć, nie brak za to eufimizmów typu "uciszenia przeciwnika". Książkę czyta się bardzo dobrze, sporo jest mapek ilustrujących przebieg poszczególnych operacji i manewrów, szkoda że mapki są dość proste stylistycznie (np. brak graficznych symboli NATO, wszystkie jednostki oznaczone tekstem),ale to w sumie drobiazg, bo dobry atlas to i tak zawsze podstawa przy tego typu literaturze. Przy opisach trudów walki w warunkach zimowych i temperaturach rzędu -40 czy -50C prawie można się poczuć, jakby się samemu na tych rosyjskich stepach walczyło. Polecam.

Ciekawa pozycja, opisująca wojnę na wybranych odcinkach frontu ze wszystkimi szczegółami z jakimi zmagała się armia niemiecka jak i pojedynczy żołnierze.

Książkę świetnie się czyta jako romantyczną opowieść o Teutonach udających się na szlachetną rozprawę z bolszewickim gadem.
Dobry styl pisania, lekkie pióro i umiejętność manewrowania między batalionami a całymi korpusami czy armiami, przestawiające wojnę z wielu płaszczyzn dodają dodatkowy dynamizm książce.

Minusy.
Świetne podsumowanie książki dał tłumacz w przedmowie: Operacja Barbarossa to nie była wojna szlachetna. To była brutalna, krwawa inwazja, zbrodniczego reżimu nazistowskiego, na równie zbrodniczy reżim komunistyczny. Ludzkie życie nie znaczyło nic. Bolszewicy dla Niemców nie byli ludźmi. Kompletne bestialstwo jakiego się dopuścili Niemcy na biednych Rosjanach, jest tu zupłenie wyrugowane z narracji.

2 rzecz.
Błędy i mity. Książka pisana w latach 60, przez co zawiera wiele mitów, dziś już obalonych. Sporo faktów historycznych, błędnie interpretowanych.

Moja ocena nie jest do końca obiektywna, gdyż to jedna z pierwszych pozycji, która rozpaliła u mnie ciekawość do frontu wschodniego. Warto przeczytać, niemniej warto pamiętać o tym, co tu napisałem.

Minusy.
Świetne podsumowanie książki dał tłumacz w przedmowie:...

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa